Tüm Çalışanlara Zam Geliyor

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#1
Gelir Vergisi'ni sil baştan değiştirecek taslak çalışmadan ücretlilere de müjde geliyor Çalışanların ödeyeceği verginin yüzde 35'ten yüzde 30'a düşürülmesi üzerinde duruluyor.Bir süre önce Kurumlar Vergisi'ni 10 puan düşürerek yüzde 20'ye çeken hükümet, şimdi de ücretlilere vergi müjdesi vermeye hazırlanıyor.

Vergi Konseyi'nin Gelir Vergisi Kanunu'nu sil baştan yenilemeye yönelik çalışmasında sona yaklaşıldı. Önceki hafta kanun taslağı üzerindeki çalışmaların son halini Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve bürokratlara anlatan Konsey'in gündeminde vergi indiriminin de bulunduğu öğrenildi.

Bugün'de yer alan bilgilere göre Vergi Konseyi, Gelir Vergisi'nde halen gelir artışına bağlı olarak uygulanan yüzde 15-20-27 ve 35 şeklinde artan oranlı verginin yüzde 10-15-20 ve 25 aralığına çekilmesi yönünde bir metin hazırladı. Bu taslak çalışma, Gelir Vergisi alt diliminde 5 puan, üst diliminde ise 10 puanlık indirim öngörüyor. Konsey'in bu çalışması kabul gördüğü takdirde, ücretliler ile bireysel geliri olan milyonlarca vatandaşın kazancı yüzde 15 yerine yüzde 10'dan başlayarak vergilendirilecek.

2008 yılı bütçe gelir hedeflerine göre, bu yıl Maliye toplam 38.1 milyar YTL tutarında Gelir Vergisi tahsilatı yapmayı hedefliyor. Hesaba göre, söz konusu verginin 35.1 milyar YTL'si ücretlilerden kaynaktan kesinti yoluyla alınacak. Vergi oranlarında yapılacak indirim, otomatik olarak ücretlilerin gelirlerinde artış sağlayacak.
 
Top