Tümörlü bacakta mucize

Katılım
18 Ekm 2008
Mesajlar
436
Beğeniler
8
Yaş
34
#1
http://img4.mynet.com/ha4/b/bacak-tumor2.jpg

Kötü huylu tümör nedeniyle "kesilecek" denilen 11 yaşındaki Hatice Tuğçe Terzi'nin bacağı, tümörlü bacak kemiği yerinden çıkartılarak sıvı azota yatırılıp tümör hücresinden arındırıldıktan sonra yeniden yerine yerleştirilmesiyle kurtarıldı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Harzem Özger, Medikal Park Hastanesinde yaklaşık 10 saat süren ameliyatın ardından, hastaya uygulanan "Hot Dog-Sosisli Sandviç" yöntemi hakkında bilgi verdi.
Özger, şunları kaydetti:

"İçinde tümör olan kemik bölgesini çıkartıyoruz. Bunun üzerinde tümörlü olan dokuları temizledikten sonra yine içinde tümörlü doku kalıyor. Sıvı azota yatırıyoruz ve bütün tümör hücreleri burada ölüyor. Ve bu kemiği alıp tekrar yerine koyuyoruz. Ancak burada da şöyle bir sıkıntı var. Bu kadar büyük bir kemik artık cansız bir kemik. Bunun yeniden vücuda adapte olması ve kullanılabilir hale gelmesi uzun zaman alıyor ve biraz zor oluyor. Bunu da kolaylaştırmak için biyolojik bir destek sağlıyoruz. İnce bacak kemikleri var. Bunu damarıyla alıyoruz, mikro cerrahi yöntemle, hastanın tümörden temizlenmiş ancak vücuda adaptasyonu zor olan kemiğinin içine koyuyoruz. Bu bir taraftan kolayca kaynayıp buna can verirken, büyük kemik de zaman içinde kaynayıp yük alıyor."
Hatice Tuğçe Terzi'nin uyluk kemiğindeki kitlenin çok büyük olması sebebiyle bu kemiğin hepsini çıkardıklarını dile getiren Özger, bacağından alınan küçük kemiğin boyunun ise bu mesafeye yetmediğini belirterek, "Bu durumda dünyada hiç uygulanmamış bir yöntemi uyguladık. Her 2 bacağındaki ince kemiği birden aldık. Birini aşağı, birini daha yukarı koymak üzere 2 mikro anostomoz ile yaptık" dedi.

Dünyada bu işlemi kendilerinden başka sıvı azotla kombine eden olmadığını vurgulayan Özger, bu sistemle hastanın kendi kemiğini kullanıldığını vurgulayarak "Biz kemik bağışı alamadığımız için bu yöntemi uyguladık. Son derece severek başarıyla uyguladığımız bir yöntem. Yöntemin bizi vazgeçirecek bir yan etkisini görmedik" diye konuştu. Tedavi sonrası çoğu hastanın ayağında aksaklık kalmadığını ifade eden Özgen, kız çocuğunun bacak kemiğinin 2-3 ayda kaynayacağını ve yaklaşık bir yıl sonra üzerine yavaş yavaş yük vermek suretiyle bacağını kullanabileceğini bildirdi.

AA
 
Katılım
18 Ekm 2008
Mesajlar
436
Beğeniler
8
Yaş
34
#2
işini severek yapan birisi o çocuğa hayatını geri verdi büyük mutluluk:)
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
YoRuMSuZ Genel Sağlık Bilgileri 0

Benzer konular

Top