1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

tümör'ün ilaçla tedavi süreci

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve -araz- tarafından 3 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. -araz-

  -araz- EYVALLAH... V.I.P

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  5.458
  Beğenileri:
  1.536
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  3.912 ÇTL
  Yanıt vermeyen tümör: Yeterli ve uygun tedaviye karşın küçülme eğilimi göstermeyen kötü huylu bir tümör, böy*le tammlanabilir. Olguların büyük bir bölümünde tedaviye yanıt vermeyen tü*mör belirgin bir ilerleme (tümör kütlesi*nin hacminin artması ve/ya da yeni yer*leşim bölgelerinin ortaya çıkması) gös*terir.

  Tedavinin yeterli olarak değerlen*dirilebilmesi için, ilacın uygun dozlarla uygun bir süre boyunca verilmiş (örne*ğin, ileri evredeki tümörler için ilacın iki çevrim boyunca kullamlmış olması) ve bir ya da daha fazla sayıda toksik be*lirtinin ortaya çıkmış olması gerekir.

  Hekim tedavinin etkili olmadığına, yani tümörün tedaviye yanıtsız olduğu*na, tümörün tipini ve özellikle de teda*vinin amacını göz önüne alarak karar verebilir:

  (a) Amaç kısa bir zaman dili*mi içinde tam bir gerileme elde etmek ise (akut lenfoblastik lösemi ve çocuk*luk çağı Hodgkin dışı tümörleri: 4-6 hafta içinde; erbezi embriyonal kanseri: 3 ay içinde) ve öngörülen zaman içinde tam gerileme elde edilememişse tümör tedavisinin kesilmesi ve alternatif tedavilere geçilmesi planlanır,

  (b) Tedavinin amacı yaygınlaşmış ve yavaş gelişmekte olan bir tümörün yalnızca klinik belirti*lerini hafifletmek ise bu tedavide gerçek basan elde etmek koşuluyla tümör teda*visi kesilebilir.  • Kısmi gerileme: Tedavinin amacı gerçekte tam bir gerileme elde etmek değilse, kısmi gerileme ortaya çıkınca tıbbi tedavi mümkün olduğunca aynı dozlar ve aynı düzen ile, tümörün ilerle*diğini gösteren bulgular ortaya çıkma*dıkça sürdürülebilir. Yeterli dozda 3-4 çevrim boyunca ilaç verilmesine karşın tümörün giderek küçüldüğü saptanmaz*sa aynı tedaviyi değişik dozlarla sürdür*mek hemen her zaman yararsızdır.

  Deği*şik yapıda hücre topluluklarından oluşan bir tümörde kemoterapinin ilk birkaç çevrimi bu tedaviye duyarlı olan hücre*leri yok etmiştir ve tümör bu tedaviye dirençli hücrelerin çoğalmasıyla ilerle*mektedir. Gene de önceden belirtildiği gibi, özellikle psikolojik etkenler yü*zünden, etkili bir alternatif tedavi olma*yan kütleli tümörlerde kemoterapinin kesilmesi her zaman kolay değildir.

  Kısmi bir gerilemeden daha ileriye gi*demeyen bir tedavi ise toksik etkilerin belirgin derecede ağır olduğu durum*larda kesilebilir.

  • Tam gerileme: İleri evredeki bir tü*mörde belirli bir tedaviden sonra tam bir gerileme elde edilirse ve bu gerile*me başlangıçtaki ölçütler aracılığıyla yoğun olarak kontrol edilip kanıtlanabilirse, tedavinin ileri aşamalan tümörün tipine göre değiştirilebilir.

  • Destek tedavisi: Çeşitli tümörlerde destek tedavisinin süresi tam olarak be*lirlenebilmiş değildir; olguların büyük bir bölümünde tedavi araştırmaları sür*mektedir. Bu nedenle hekim hastaya göre düzenlenmiş bir tedavi yerine öz*gül gerekliliklere göre nesnel olarak planlanmış bir tedavi programı benim*semelidir. Buna göre tek bir polikemoterapi rejiminin uygulandığı kemotera*pinin süresi meme kanseri için yaklaşık 5-6 ay, erbezi kanseri için 2-5 ay, mide kanseri ve yumuşak doku sarkomları için 8-10 aydır.

  Çocukluk çağı tümörlerinde polikemoterapinin süresi genellikle 8-18 ay arasındadır ve tümörler (osteosarkom, rabdomiyosarkom, medülfoblastom, Wilms tümörü ve lenfom) arasında be*lirgin değişiklikler görülmektedir. Bu belirsizlik gelecekte belki de bugünkü çalışmaların sonuçlannın alınmasıyla giderilecektir, Böylelikle yakın bir ge*lecekte tedavinin tipi, kullanılan ilaçla*rın dozu ve süresi her tümörün gidişi*ne göre farklı olacaktır.

  Gene de biyo*lojik varsayımlar ve birçok klinik veri, tüm destek tedavilerinin süresinin azaltılmasını öngörmektedir. Günü*müzde 4 ile 6 ay arasında değişen sı*nırlı bir etki süresi olan tek polikemoterapi rejimli tedavi yöntemlerinin ge*lecekte kaydedebileceği olumlu geliş*meler ise henüz araştırma aşamasında*dır.
   
Benzer Konular
 1. MeRciMeK
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  641
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  710
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  898
 4. Papatya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.387
 5. RUZG4R
  Mesaj:
  8
  Görüntüleme:
  815
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş