1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Türk-Arap İlişkileri

Konusu 'Genel Türk Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 14 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  319
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.961 ÇTL
  Ön Türkler

  Türk kavimleri ile Araplar arasındaki ilişkiler Cahiliye devrinde İpek Yolu vasıtasıyla ticaret ile sınırlıydı.

  Halife Osman dönemi

  Batı Türkistan'ın bir kısmı ve Karadeniz'i egemenliği altında bulunduran Hazar Hakanlığı ile Araplar arasında yoğun mücadeleler yaşandı. OsmanTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında Hazar başkenti olan Belencer'e kadar ilerledi. 651 yılında başlayan savaşlar uzun yıllar devam etti. Araplar başkent Belencer'i ele geçirdiler. 737 yılımda Hazar ordusu tamamıyla yenildi ve Kafkaslar Arap egemenliğine girdi. Müslüman olmayı kabul etmeyen bir kısım Yahudi TürkTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında Avrupa'ya göç ettiTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında Müslüman olmayı kabul etmeyen birçok Türk kitlesi de kılıçtan geçirildi. Kafkaslar İslam devleti egemenliğine girdi.

  Halife Ömer dönemi

  Ömer zamanında Orta Asya Türk-Arap münasebetleri başlamıştır. Nihavet Savaşı'nı 642 yılında kazanarak İran'daki Sasani hakimiyetine son veren Müslüman AraplarTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında doğuya doğru ilerlediler ve Ceyhun nehrinin ötesinde Türkler ile karşılaştılar.

  Emeviler dönemi


  Emevilerin 661 yılında halifeliği ele geçirmelerinden sonra Arapların Türk ülkelerine doğru ilerleyişleri devam etti. Türkler ile Araplar arasında en şiddetli mücadeleler ve savaşlar Emeviler döneminde yaşandı. Bu dönemde Orta Asya'da Göktürk egemenliği hüküm sürmekteydi.
  Emevilerin Horasan valisi Ubeydullah bin ZiyadTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında 674 yılında ilk kez Ceyhun nehrini geçerek Maveraünnehir'in önemli Türk şehirlerinden Buhara'yı kuşattı. Buhara'da birçok Türk kılıçtan geçirildi. Buhara'nın Türk melikesi Kabaç HatunTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında ağır bir vergi karşılığında Ubeydullah Bin Ziyad ile anlaşma yaptı. Bu anlaşma sonucu olarak Ubeydullah Bin ZiyadTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında iki bin Türk gencini asker olarak ordusuna aldı.
  Müslüman AraplarTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında Horasan valisi Kuteybe Bin Müslim zamanında bütün Maveraünnehir'i ve Batı Türkistan'ı ele geçirdiler. BaykentTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında BuharaTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında Semerkant ve Kaşgar gibi önemli Türk şehireri Araplar tarafından yağmalandı ve birçok Türk kılıçtan geçirildi. Kuteybe'nin ölümünden sonra Araplar Orta Asya'da tutunamadılar. Göktürklerin yeniden güçlendikleri dönemde Göktürk Hakanı Kültigin bu toprakları daha sonra geri aldı.
  Orta Asya'da Göktürk hakanlığının sona ermesinden sonraTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında Batı Türkistan'da Türgiş hakimiyetiTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında Doğu Türkistan ve Baykal Gölü civarında Uygur hakimiyeti yaşanmaya başladı. Bu devirde Batı Türkistan'da hüküm süren Türgiş hakanlığı ile Arap İslam devleti arasında büyük mücadeleler yaşandı.
  Türgiş Kağanı Su-lu KağanTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında Arapların elindeki bazı Türk şehirlerini geri aldı. Ancak Su-lu kağan'ın ölümünden sonra ortaya çıkan otorite boşluğuTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında Batı Türkistan'ın Araplar tarafından ele geçirilmesini kolaylaştırdı. Bu dönemde Batı Türkistan'daki şehirlerde oturan birçok Türk kitlesi ve göçebeliğe devam eden Türk boyları İslam'a girmeleri için zorlandı. Büyük çoğunluğunun İslamiyete geçmemesi sebebiyle kılıçtan geçirildi.
  Türklerin İslamiyetle tanışmaları ve İslamiyete geçmeleri birçok kesimin dediği gibi kolaylıkla değilTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında zorla ve kanla olmuştur. Emeviler döneminde birçok Türk boyu İslamiyete geçmedikleri için Müslüman Emevi orduları tarafından kılıçtan geçirilmiştir. Birçok TürkTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında İslam ordularına zorla alınmıştır.

  Abbasiler dönemi ve Talas Savaşı

  Abbasiler dönemindeTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında Emeviler döneminde zorla esir alınmış birçok Türk askerlikteki yetenekleri sonucunda Abbasi yönetiminde söz sahibi olmaya başladılar. Harun Reşit dönemindeTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında saray muhafızları ve saray yönetiminin bir kısmı Türklerden oluşuyordu. Halife Mutasım döneminde Türkistandan toplanan Türklerle BağdatTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında Suriye ve Anadolu'da "Samerra" adı verilen ordugahlar kuruldu ve hassa ordusu teşkil edildi.
  Orta Asya'da Talas'ta karşı karşıya gelen Çin ve çoğunluğu Türk kökenli askerler ve yöneticilerden oluşan Arap orduları karşısında bölgede bulunan Türk boylarıTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında doğal olarak içerisinde kendileri gibi giyinen ve konuşan Türklerin çoğunlukta olduğu Arap ordusunun yanında yer alarak Arap ordusunun kazanmasına yol açtı.
  Bu dönemden sonra Orta Asya'nın müslümanlaşması Araplar sayesinde değilTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında Arap saraylarında ve ordularında yetişmiş Türkler sayesinde olmuştur.  Abbasi sonrası


  Talas Savaşı'ndan sonraTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında Karadeniz'in kuzeyinde bulunan İtil Bulgarları (Tatarlar)Türklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında daha sonra da Karahanlı Devletini teşkil eden KarlukTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında YağmaTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında Çiğil boyları Müslümanlığı kabul etmiştir. Daha sonra İslamiyete giriş yoğunlaştı.

  Abbasiden Osmanlı dönemine kadar


  Abbasi halifeliğinin ortadan kalkmasından Osmanlı devleti'nin sonuna kadar karşılıklı ilişkide Araplar yönetilenTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında müslüman Türkler yöneten olmuştur.

  1900 sonrası dönem


  Arap yarımadası ve Kuzey Afrika'da yaşayan Araplar; Osmanlı hakimiyeti'ni istemeyerekTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında I. Dünya Savaşı sırasında İngilizler ve Fransızlar ile aynı safta yer almışlardır. 1970'li yıllara kadar İngiliz ve Fransız boyunduruğunda yaşayan AraplarTürklerin Araplarla Karşılaşması Hangi Dönemde Olmuştur? Türkler VeAraplar Hakkında bu ülkelerce çizilen sınırlar ve verilen hanedanlıklarla devletçikleştirilmiştir.
   
Benzer Konular
 1. wien06
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.870
 2. wien06
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  2.142
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.156
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  794
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş