Türk bursuna diaspora vetosu

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#1
100 Ermeni öğrenciye Türk üniversitelerinde bir sömestr okumaları için burs açıldı, sadece 1 kişi başvurdu..

Washington merkezli Amerika Türk Koalisyonu'nun (TCA) Türkiye-Ermenistan arasındaki dostluk havasını pekiştirmek için gerçekleştirdiği "burs açılımı" diaspora Ermenilerinden karşılık bulmadı. Finansmanı ABD'li Türklerce sağlanan kuruluşun, ABD'de yaşayan 100 Ermeni öğrenciye Türk üniversitelerinde bir sömestr okumaları için Ekim ayında ilan ettiği bursa şu ana dek sadece 1 Ermeni başvurdu, o da Ermenistan'dan. Koalisyon yetkilileri "Uzattığımız dostluk elini almaya kimseyi zorlamak mümkün değil, ama zaman içinde karşılıklı güvenin artmasıyla bunun gerçekleşeceğine inanıyoruz" dedi.İSTİSNA YAPIP ERMENİSTAN'A BURSU VERECEĞİZ
Ankara-Erivan arasında ilişkilerin normalleştirilmesini amaçlayan protokollerin imzalarında geri sayım devam ederken merkezi Washington'da bulunan Amerika Türk Koalisyonu (Turkish Coalition of America-TCA) Türkiye ile Ermenistan dostluk bağını geliştirmek için harekete geçti. Daha önce ABD'de Kızılderili, Hispanik ve Afrikalıların bulunduğu öğrencilere Türk üniversitelerinde eğitim görme sağlayan TCA, Ekim'de 100 Ermeni gence Türkiye'de Türkiye veya KKTC'deki üniversitelerde bir sömestr okumaları için burs vereceğini ilan etti. Bursa şu ana dek ABD'deki Ermeniler hiç ilgi göstermezken, tek başvuru Ermenistan'dan geldi. TCA yetkilileri konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bizim zaten ABD'de diğer etnik gruplara verdiğimiz burs programları var. Türkler ABD'de diğerlerine göre daha küçük bir topluluk olarak kaldığından, lobimizi güçlendirmek için başka gruplarla bu tip çalışmalar yoluyla ilişki kurmaya çalışıyoruz. Onlarla daha yakın teması ve bizi tanımalarını sağlarsak Türkiye ile ilgili konularda dertlerimizi daha iyi anlatabileceğimizi düşünüyoruz. Ermeni öğrencilerle ilgili girişimimizde de bu faktör etkili oldu. TCA olarak iki ülkenin yakınlaşma gayretlerini desteklediğimiz için attıkları adımlara pozitif katkımız olsun istedik. ABD'deki Türkler de Ermeniler'in büyük kısmı da ülkelerinin yaptığı açılımı destekliyor. Ama ne yazık ki ABD'de bu işe negatif yaklaşan Ermenilerin sesi çok yüksek çıkarken, destekleyenler sessiz kalıyor. Biz bir iyi niyet göstergesi olarak Ekim ayında 100 Amerikalı Ermeni'ye burs vereceğimizi ilan ettik. Kendi web sitemizin yanı sıra onların da görebileceği yerler de açık ve yaygın bir duyuru yaptık. Ancak şimdiye dek tek başvuru Ermenistan'dan Türkiye çalışmaları yapan bir öğrenciden geldi. Bursu ABD'deki arkadaşlarından duymuş. Aslında burs kapsamında Ermenistan yoktu. Ancak ilk başvuru olduğundan bir başlangıç olsun diye kabul edelim denildi. Tabii böyle bir burs verilmesi ABD'de sık rastlanan bir durum değil. İlk defa biz böyle bir girişimde bulunduk. Tatillerin yoğun olduğu bir döneme denk geldiği ve yeni bir burs programı olduğu için duyurunun ilgililerine ulaşmadığını, o yüzden başvuru gelmediğini düşünüyoruz. Diğer Amerikalı azınlık gruplarına yönelik burslarımız da yavaş başladı ama şimdi güzel bir ivme kazandı. Haberin yayılması, öğrencilerin bunu değerlendirmesi biraz zaman alabiliyor. Daha geçtiğimiz hafta, bir Ermeni Amerika gazetesi bu burs programı ile ilgili olarak bizimle bir röportaj yaptı. Esas itibariyle, bu burs programı, Amerika Türk Koalisyonu'nun Amerikan Ermeni toplumuna uzattığı bir dostluk elidir. Bu eli almaya kimseyi zorlamak mümkün değil, ama zaman içinde, iki toplum arasındaki güvenin artmasıyla bunun gerçekleşeceğine inanıyoruz. Program devam ediyor. Bir iki kişi geldikten sonra yaygınlaşacağını umut ediyoruz"
 
Top