Türk Doktorun Milyonluk Zekası

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,178
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
Türk doktor Mehmet Çilingiroğlu'nun buluşu dünya firmalarını ayağa kaldırdı. Cihaz kalp krizini önceden haber veriyor.


ABD’de çalışan Türk doktor Mehmet Çilingiroğlu, geliştirdiği “optikli tomografi” (OCT) damar içi görüntüleme cihazı sayesinde kalp krizinin önceden öğrenilebileceğini söyledi. Sistemin patentini 25 milyon dolara satın alan Volcano isimli firma 2009 sonunda üretime geçiyor.

Cincinnati Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Girişimsel Kardiyoloji Bölümü Başkanlığı yapan Dr. Mehmet Çilingiroğlu ve ekibi, hayvanlar ve insanlar üzerinde yürüttükleri yeni görüntüleme yönteminin hassas plağın erken teşhisinde kullanılmasına öncülük etti.


Çilingiroğlu’na göre, kalp krizi geçiren hastaların yüzde 50’sinin daha hastaneye ulaşmadan hayatını kaybetmesinin en büyük nedeni, koroner arter hastalığının çoğu insanda önceden uyarıcı bir sempton vermemesi. Çünkü mevcut CT, MRI ve anjiogram yöntemleri, krize neden olan plağı belirlemede yetersiz kalabiliyor. Çilingiroğlu, optikli tomografi adı verilen yeni görüntüleme yönteminin, yüksek çözünürlük sayesinde hassas plağı erken teşhis edebildiğini söylüyor.

İKİ YILDIR ÇALIŞIYOR

Dr. Mehmet Çilingiroğlu ve ekibinin, iki yıl önce insanlar üzerinde kullanılmak üzere geliştirdikleri OCT’nin patenti ABD’deki Volcano isimli kuruluşa 25 milyon dolara satıldı. OCT yöntemi ile yakın gelecekte kalp krizine yol açan koroner arter hastalığı büyük ölçüde önlenebilecek.

KANSER HABERCİSİ

OCT’de, 530 nanometre dalga boyundaki lazer ışınları kullanılıyor. Bu ışınlar ilgili dokuya verililiyor ve o dokudan yansıyan lazer ışınları analiz ediliyor. Dr. Çilingiroğlu, OCT sistemli ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Uzun zamandır araştırma safhasında olan OCT’nin, 2009’un ikinci yarısında klinik uygulamalar için piyasaya çıkması bekleniyor. Halen dünyada belirli merkezlerde insanlar üzerinde zaten uygulanıyor. Sistemin görüntüleme çözünürlüğünün çok ayrıntılı olması dolayısıyla, akciğer ve yemek borusu kanseri gibi hastalıkların erken teşhisinde de ümit verici bir yöntem olarak algılanıyor.”


KAYNAK: internethaber
 

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,847
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#2
Atamız ne güzel demiş "Beni Türk doktorlara emanet edin" diye ama Türk doktorların kıymetini biz değilde ABD bilmesi üzücü ama yinede gurur duyuluyor. Bir Türk doktorumuzun başarısı ile :)
 
Top