Türk Kozmogonisi - Yaradılış Destanı

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,178
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1

Yer gök hiç bir şey yokken dünya uçsuz bucaksız sulardan ibaretti. Tanrı Ülgen buuçsuz bucaksız dünyada durmadan uçuyordu.

Göklerden gelen bir ses Tanrı Ülgen'e denizden çıkan taşı tutmasını söyledi.Göğün emri ile oturacak yer bulan Tanrı Ülgen artık yaratma zamanı geldi diyedüşünerek şöyle dedi.

Bir dünya istiyorum, bir soyla yaratayım Bu dünya nasıl olsun, ne boyla yaratayımBunun çaresi nedir, ne yolla yaratayım Su içinde yaşayan Ak Ana, su yüzündegöründü ve Tanrı Ülgen'e şöyle dedi :

Yaratmak istiyorsan Ülgen, Yaratıcı olarak şu kutsal sözü öğren De ki hep,"yaptım oldu " başka bir şey söyleme. Hele yaratır iken,"yaptımolmadı" deme. Ak Ana bunları söyledi ve kayboldu.

Tanrı Ülgen'in kulağından bu buyruk hiç gitmedi. İnsana da bu öğüdü iletmektenbıkmadı :

"Dinleyin ey insanlar, varı yok demeyin. Varlığa yok deyip de, yok olup dagitmeyiniz."

Tanrı Ülgen yere bakarak : " Yaratılsın yer!" Göğe bakarak"Yaratılsın Gök!" Bu buyruklar verilince yer ve gök yaratılmış.

Tanrı Ülgen çok büyük üç balık yaratmış ve dünya bu balıkların üzerinekonmuş. Böylece dünya gezer olmamış bir yerde sabit olmuş. Tanrı Ülgenbalıkların kımıldadıklarında dünyaya su kaplamasın diye Mandışire'ye balıklarıdenetleme görevi vermiş. Tanrı Ülgen, dünyayı yarattıktan sonra tepesi aya güneşedeğen etekleri dünyaya değmeyen büyük Altın Dağın başına geçip oturmuş.

Dünya altı günde yaratılmıştı, yedinci günde ise Tanrı Ülgen uyumuşkalmıştı. Uyandığında neler yarattım diye baktı: Ayla güneşten başka fazladandokuz dünya birer cehennem ile bir de yer yaratmıştı.

Günlerden bir gün Tanrı Ülgen denizde yüzen bir toprak parçacığı üzerinde birparça kil gördü" insanoğlu bu olsun, insana olsun baba." dedi ve topraküstündeki kil birden insan oldu. Tanrı Ülgen bu ilk insana "Erlik" adınıverdi ve onu kardeşi kabul etti. Ancak Erlik'in yüreği kıskançlık ve hırsladoluydu. Tanrı Ülgen gibi güçlü ve yaratıcı olmadığı için öfkelendi. TanrıÜlgen, kemikleri kamıştan, etleri topraktan yedi insan yarattı.

Erlik'in yarattığı dünyaya zarar vereceğini düşünerek insanı korumak üzereMandışire adlı bir kahraman yarattıktan sonra yedi insanın kulaklarından üfleyerekcan, burunlarından üfleyerek başlarına akıl verdi. Tanrı Ülgen insanları idareetmek üzere May-Tere'yi yarattı ve onu insanoğlunun başına han yaptı.

Yakut'lardan (Saka) derlenen yaradılış efsaneleri de Altay yardılış destanınınyakın varyantı niteliğindedir .
 
Top