Türk Pilotların Red Flag 2007 Başarısı

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,178
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
Red Flag 2007 nedir?Red Flag (kırmızı bayrak), uluslararası hava güçlerinin ortak taktik tatbikatıdır. Kırmızı ve mavi takımlar olarak iki grup halinde savaş şartlarında manevralarla personelin kabiliyeti gösterilirken güncel savaş teknolojilerinin de üst düzey denemeleri yapılır.

Türk Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklama şöyle;

Red Flag 2007 Eğitimine katılan Türk Hava Kuvvetleri birliği 07 Temmuz 2007 tarihinde 3 ncü Ana Jet Üs Komutanlığından (Konya) uğurlanmış ve tüm uçaklar toplu olarak İngiltere’nin Lakenhead, Kanada’nın Goosebay ve Cold Lake Meydanlarına iniş yaptıktan sonra 11 Temmuz 2007 tarihinde Eilson Hava Üssü Alaska/ABD’ye intikalini tamamlamıştır. Uçaklarımız toplam 20 saat 15 dakika uçuş yapmışlar ve yaklaşık 15 bin kilometre katetmişlerdir.Türk Hava Kuvvetleri, gerçeğe yakın savaş ortamında tüm katılımcıların bilgi ve becerilerini deneyip, aksaklıklarını ve eksikliklerini tespit ederek, eğitim seviyelerini yükseltmeyi amaçlayan ve 12-27 Temmuz 2007 tarihleri arasında Alaska/ABD’de icra edilecek olan Red Flag 2007 Eğitimine 6 adet F-16 ve 2 adet KC-135R tanker uçağı ile katılmaktadır.Türk Hava Kuvvetleri bu güne kadar iki defa Nellis/ABD’de icra edilen Red Flag eğitimlerine iştirak etmiş olup, Alaska’da icra edilen Red Flag Eğitimine ilk defa katılım sağlanmaktadır.Red Flag 2007 Eğitiminde, belirli bir senaryo dahilinde av uçakları ve SAM sistemleri ile korunan hayali bir düşman ülkenin toprakları üzerindeki taktik ve stratejik hedeflere karşı dost ve müttefik güçlerle Kompozit Kuvvet Hava Harekatı (COMAO) icra edilecektir. Türk Hava Kuvvetlerine ait uçaklar hava-yer, hava-hava ve havada yakıt ikmali rolünde eğitime iştirak edecektir. Görev sonunda gerçeğe yakın değerlendirme yapılacaktır.

Anadolu Kartalı eğitiminin bir benzeri olan Red Flag 2007 tatbikatı kırmızı ve mavi renkli kuvvetler arasındaki hava muharebesinin gerçeğe yakın şartlarda simule edilmesine imkan sağlamıştır.

ABD, İspanya, Japonya, Moğolistan, Tayland ve NATO hava unsurlarının fiili olarak; Endonezya, Sri Lanka, Bangladeş’in ise gözlemci olarak katıldığı tatbikattta 100′den fazla sorti yapan Türk Hava Kuvvetleri personeli burada kazandıkları bilgi ve becerilerini Anadolu Kartalı eğitimine de aktaracaktır.

132 nci Filo Komutanlığına ait F-16′larımız ve 101 nci Filo Komutanlığına ait KC-135R uçağı ile toplam 107 personelden oluşan Hava Kuvvetleri Komutanlığı birliği, 28 Temmuz tarihinde geri intikale başlayacaktır. Alaska’daki Eilson Hava Üssünden başlayarak sırasıyla Cold Lake/Kanada, Goose Bay/Kanada, Lakenheath/İngiltere üzerinden gerçekleştirilecek intikal neticesinde Hava Kuvvetleri birliği 2 Ağustos tarihinde Konya’ya dönecektir.


Türk havacıları F-16 ve KC-135R tanker uçakları ile yaptıkları manevralardaki başarıları nedeniyle diğer ülke pilotları tarafından "Bugüne kadar karşılaşılan en tehlikeli kırmızı” olarak adlandırıldı.Havacılarımız Atlas Okyanusu Üzerinde 

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,178
Beğeniler
154
Yaş
49
Şehir
Viyana
#2
Türk Ekibi Kanada, Cold Lake meydanındaTürk Ekibininin Red Flag 2007 Uçuşları
"Istikbal göklerdedir"
M.Kemal ATATÜRK
 
Top