Türk Sinemasının Rekor Yılı

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,859
Beğeniler
136
#1
Geride bırakmaya hazırlandığımız 2008, Türk sinemasının "altın yılı" oldu.


Yıl içinde 50'nin üzerinde film izleyiciyle buluşurken, seyirci rekoru kıran yerli yapımlar uluslararası festivallerde de ödüle doymadı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, özellikle son 3 yılda Türkiye'de üretilen film sayısının ciddi şekilde arttığına işaret ederek, "Yani 2004 yılı öncesinde yılda 12-15 film çevrilirken, bu yıl son vizyona gireceklerle beraber 50-55 film seyirciyle buluşmuş olacak. Bu, Türkiye'de bir rekor" dedi.

Türk filmlerinin "rekor yılı" değerlendirmesini yaparken sadece çok sayıda yerli yapımın vizyona girmesini göz önüne almadıklarını ifade eden Çelik, "Burada şunu da demek lazım; demek ki Türk filmleri izleniyor. Bu kadar film yapılıyor ve vizyona giriyor. Bir çoğu salon buluyor ve seyircimiz de gidiyor" diye konuştu.

Çelik, şöyle konuştu:

"Türk filmlerinin vizyon alma oranının yanı sıra Türk Sineması'nda hem seyirci hem de kalite arttı. Şimdi, 'kalite arttı' derken, bunu sadece Türk izleyicisinin gözünden bakarak da söylemiyorum. Şu an bizim en büyük ölçümüz uluslararası alandır. Uluslararası alanda bugüne kadar almadığımız ödülleri 2008 yılında aldık. 2008 yılında aldığımız ödüller, Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar aldığımız toplam ödüller kadardır. Filmlerimiz, 'A sınıfı' dediğimiz en büyük uluslararası festivallerde ödül aldı. Şu an uluslararası festivallere film yetiştiremiyoruz."

Kültür ve Turizm Bakanlığının yurt dışında düzenlediği film günlerinin yanı sıra uluslararası festivaller, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla yapılan etkinlikler ve çeşitli ülkelerdeki vakıf ve derneklerin organize ettiği film günlerinde yer aldıklarını anlatan Çelik, "Türk Sineması çok ciddi bir gelişme içerisinde. İyi bir noktaya doğru gidiyor" dedi.

Bundan sonraki süreçte yurt dışından gelecek projeleri önemsemeye yöneldiklerini ifade eden Çelik, yapılacak vergi indirimiyle yabancı yatırımcının Türkiye'de film çekmesini teşvik etmenin önünü açacak yasal düzenlemenin hazırlıklarının sürdüğünü kaydetti.
 

Benzer konular

Top