Türk Tarihinde 3 Ata...!!

Katılım
24 Ksm 2008
Mesajlar
996
Beğeniler
9
Yaş
30
Şehir
eL-MaHSuRa...!!
#1Dünden bugüne, maziden istikbale Türk Dünyasına, Türk Tarihine kazandırdıkları unutulmayacak eserleri ile iftihar ettiğimiz, Ebedi ilimizin, Kutsal dilimizin, Işıklı yolumuzun Aydınlatıcısı Yüce Atalarımız...

Türk Tarihinde Üç büyük Türk

OĞUZ KAGAN, DEDE KORKUT, ATATÜRK

OĞUZ ATA, KORKUT ATA, KEMAL ATA


OĞUZ ATA: Türk coğrafyasına imzasını atan büyük hakan. Güneşi mızrak, göğü çadır bilen anlayışıyla, gök bayraklarıyla gün doğusundan gün batısına uzandı. Küheylanlar üzerinde bulutlarla yarıştı. Süngü batımı karı sökerek, kuzeyde gece ortasına kadar ilerledi. İl tutup töreyi düzenledi, çocuklarına ebedi devlet vaat etti.

KORKUT ATA: Kadını erkeği çocuğu ile birlikte milli idealler uğrunda mücadele eden, atı Kadını ve silahı namus bilen ve çok seven, milletin zengin ahlak ve fazilet macerasını kahraman ve ahlaklı Türk milletinin asil karakterini ve asil davranışlarının hikayesini bizlere öğreten. Eski Türk destanlarında görülen ve hükümdarlara dahi öğüt veren, halkın türlü zorluklarını kendisine danıştığı, Türk milletinin düşmanlarını daima başarısızlığa uğratacak yolları bulan, türk çocuklarına isim veren ak saçlı, veli Türk bilgesi.

KEMAL ATA : Devletin asli sahibi olduğu halde; Osmanlı İmparatorluğunda ikinci plana itilen, Türk halkını esaretten - özgürlüğe, ümmetten - millete, padişahlıktan - Cumhuriyete ulaştıran, temellerini Türk kültür ve medeniyetinin oluşturduğu Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu.
 

Benzer konular

Top