1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Türk Vergi Sistemi

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 7 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Türk Vergi Sistemi

  Bir ülkede belirli bir dönemde yürürlükte bulunan vergi, resim ve harç yasaları ile bu yasalarda yer alan vergilendirme usul ve esaslarına ilişkin hükümlerin bütünü, o ülkenin vergi sistemini oluşturur.
  Her ülkenin vergi sistemi, o ülkenin iktisadi, siyasî, sosyal ve hukukî yapılarına uygun olarak şekillenmekte ve ülkeden ülkeye farklılıklar göstermektedir. Vergi sistemi içinde farklı vergi kanunları yer almakla birlikte aynı türden vergi yasaları da uygulama yönünden farklılıklar gösterebilmektedir. Aynı ülke vergi sistemlerinin de zaman içinde değişikliklere uğradığı, yeni vergi yasalarının sisteme dahil olduğu, yada bir kısım vergilerin kaldırıldığı görülmektedir.
  Vergi sistemleri ile ülkenin ekonomik yapısı ve sosyal, kültürel, gelişmeleri arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Bu nedenle zaman içinde gelişen ve genişleyen ekonomik yapıya uygun olarak vergi sistemi içinde yer alan yasalarda da değişiklikler olması doğal bulunmaktadır. Ekonomik dengenin sağlanması bakımından vergilemenin bir araç olarak kullanılması nedeniyle de vergi sisteminde zamanla değişiklikler meydana gelmektedir.
  Çağdaş ekonomilerde vergi ödeme gücünü kavrayabilmek ve devletin artan gelir ihtiyacını kavrayabilmek için birden çok vergi türünün uygulandığı görülmektedir. Böylelikle vergi sistemleri “çok vergili sistem” modeli üzerine kurulmuş bulunmaktadır.
  Vergi sistemleri içinde yer alan vergi yasalarının türleri sistemin yapısını da ortaya koymaktadır. Vergiyi ödeyen ile vergi yükünü taşıyan kişinin aynı kişi olup olmamasına göre sistem içinde yer alan vergilerin dolaylı vergi ağırlığında veya dolaysız vergi ağırlığında olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi olunabildiği gibi, vergilendirmede esas alınan kriterlerin objektif veya sübjektif kriterler olup olmamasına göre de, vergi sisteminin ağırlığını objektif vergilerin mi, yoksa subjektif vergilerin mi teşkil ettiği konusunda bilgi sahibi olunabilmektedir.

  Bununla birlikte her vergi sisteminde vergilerin kaynağını teşkil eden üç temel ölçüt bulunmaktadır;
  1. Gelir üzerinden alınan vergiler,
  2. Harcama veya muamele üzerinden alınan vergiler
  3. Servet üzerinden alınan vergiler.

  Türk Vergi Sistemi içinde yer alan vergi yasaları da aynı kategorik yapı içinde şekillenmiş bulunmaktadır. Türk Vergi Sistemine bakıldığında, aşağıda belirtilen vergi yasalarının yürürlükte bulunduğu görülmektedir.
   
 2. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  1-Gelir üzerinden alınan vergiler:
  • Gelir Vergisi,
  • Kurumlar Vergisi,
  2-Muamele Üzerinden Alınan Vergiler :
  • Katma Değer Vergisi,
  • Özel Tüketim Vergisi,
  • Gümrük Vergisi,
  • Gider Vergileri( Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, Özel İletişim Vergisi)
  • Damga Vergisi,
  • Harçlar,
  Servet Üzerinden Alınan Vergiler :
  • Emlak Vergisi,
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi,
  • Veraset ve İntikal Vergisi,

  Türk Vergi Sistemi içinde yukarıda sayılan vergiler dışında belediyeler tarafından toplanan resim, harç ve vergi benzeri gelirleri kapsayan Belediye Gelirleri Kanunu da yer almaktadır.
  Ayrıca vergi hukukunun usul ve esaslarının hüküm altına alındığı, vergileme işlemlerinin uygulama esasları ile ilgili usul hükümlerini oluşturan Vergi Usul Kanunu ve Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkında Kanun Türk Vergi Sisteminin temel yasalarını oluşturmaktadır.

   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.347
 2. Mc_ÖRGE
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.058
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  4.390
 4. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.057
 5. -araz-
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  861
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş