Türkçe Karaktere Çevirin

Takım
GALATASARAY
Dolaşırken ilginç bir siteye rastladım. Hep konu içerisindeki Türkçe karakterlerden arındıran siteler görmüştüm ancak bu kez tam tersi işlevi yerine getiren bir siteye rastladım. Metin içerisinde geçmesi gereken Türkçe karakterleri optimize ediyor.

Özellikle klavyede Türkçe karakter bulunmayan arkadaşların işine yarayacaktır. Ya da eklediğimiz bazı metinlerde Türkçe karakterler yerine (ç-c, ğ-g, ö-o, ş-s, ü-u, İ-I, ı-i) kullanılmış olan noktasız karakterleri başarılı şekilde değiştirebiliyor.

Örneğin foruma ekleyeceğimiz bir fıkrada Türkçe karakterler kullanılmamış. Yapmamız gereken metni ilgili alana yapıştırıp değiştir butonuna basmak :)

http://www.hlst.sabanciuniv.edu/TL/deascii.html

Sitede işlemin tersini de yapmak mümkün. Yani metindeki Türkçe karakterleri de temizleyebiliyorsunuz.

Safir

Özel Üye
Özel üye
Çok teşekkürler YoRuMSuZ. Bazen bir metni düzenlemek işkenceye dönüşebiliyordu benim için :)

Takım
GALATASARAY
Gerçi forumda yurtdışından katılan birçok arkadaş var ve klavyeleri Türkçe uyumlu değil. Bu yüzden paylaşımlarında Türkçe karakter kullanamıyorlar. Bunda da hiçbir sakınca yok. Yani Türkçe karakterler kullanmadan da olduğu gibi paylaşım yapılabilir, yapılıyor da. Kendim de yapıyorum. Rahatsız olduğumuz sadece Türkçenin bilinçli katli. Bazı harflerin özellikle kullanılmaması veya gereksiz yere kelimelerde yabancı karakterler kullanılması.

bak : baq
geliyor : gelior
evet : ewet vs. vs. vs. vs. vs. vs.

Neyse örnekler çok fazla ama dilimiz için herkesten üzerine düşeni yapmasını, herkesin herkesten beklemesi lazım.

Safir

Özel Üye
Özel üye
Kasıtlı yapılmayan hatalara tabii ki sözümüz yok ancak kendi adıma konuşursam foruma eklediğim metinlerin okunabilir olmasını istiyorum. Bazılarını okumak hakikaten işkence olabiliyor türkçe karakteler kullanılmadığı için.

Takım
GALATASARAY
Tabiiki bahsettiğim zaten bilinçli şekilde yapılanlar. Ben artık alıştım Türkçe karakter kullanılmadan yazılmış olan metinleri rahatlıkla okuyabiliyorum :) Daha doğrusu hiç farketmiyor benim için.

Safir

Özel Üye
Özel üye
Ben alışamadım, alışamayacağım da sanırım :)