1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Türkçe Karaktere Çevirin

Konusu 'İnternet' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 8 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

1. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.360
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.871 ÇTL
    Dolaşırken ilginç bir siteye rastladım. Hep konu içerisindeki Türkçe karakterlerden arındıran siteler görmüştüm ancak bu kez tam tersi işlevi yerine getiren bir siteye rastladım. Metin içerisinde geçmesi gereken Türkçe karakterleri optimize ediyor.

Özellikle klavyede Türkçe karakter bulunmayan arkadaşların işine yarayacaktır. Ya da eklediğimiz bazı metinlerde Türkçe karakterler yerine (ç-c, ğ-g, ö-o, ş-s, ü-u, İ-I, ı-i) kullanılmış olan noktasız karakterleri başarılı şekilde değiştirebiliyor.

Örneğin foruma ekleyeceğimiz bir fıkrada Türkçe karakterler kullanılmamış. Yapmamız gereken metni ilgili alana yapıştırıp değiştir butonuna basmak :)

[Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]

Sitede işlemin tersini de yapmak mümkün. Yani metindeki Türkçe karakterleri de temizleyebiliyorsunuz.

2. Safir
    No Mood

Safir Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    151 ÇTL
    Çok teşekkürler YoRuMSuZ. Bazen bir metni düzenlemek işkenceye dönüşebiliyordu benim için :)

3. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.360
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.871 ÇTL
    Gerçi forumda yurtdışından katılan birçok arkadaş var ve klavyeleri Türkçe uyumlu değil. Bu yüzden paylaşımlarında Türkçe karakter kullanamıyorlar. Bunda da hiçbir sakınca yok. Yani Türkçe karakterler kullanmadan da olduğu gibi paylaşım yapılabilir, yapılıyor da. Kendim de yapıyorum. Rahatsız olduğumuz sadece Türkçenin bilinçli katli. Bazı harflerin özellikle kullanılmaması veya gereksiz yere kelimelerde yabancı karakterler kullanılması.

bak : baq
    geliyor : gelior
    evet : ewet vs. vs. vs. vs. vs. vs.

Neyse örnekler çok fazla ama dilimiz için herkesten üzerine düşeni yapmasını, herkesin herkesten beklemesi lazım.

4. Safir
    No Mood

Safir Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    151 ÇTL
    Kasıtlı yapılmayan hatalara tabii ki sözümüz yok ancak kendi adıma konuşursam foruma eklediğim metinlerin okunabilir olmasını istiyorum. Bazılarını okumak hakikaten işkence olabiliyor türkçe karakteler kullanılmadığı için.

5. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.360
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.871 ÇTL
    Tabiiki bahsettiğim zaten bilinçli şekilde yapılanlar. Ben artık alıştım Türkçe karakter kullanılmadan yazılmış olan metinleri rahatlıkla okuyabiliyorum :) Daha doğrusu hiç farketmiyor benim için.

6. Safir
    No Mood

Safir Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    151 ÇTL
    Ben alışamadım, alışamayacağım da sanırım :)

Sayfayı Paylaş