1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Turkcell’den 180 bin kamu binasına enerjide 675 milyon TL tasarruf fırsatı

Konusu 'Operatör Haberleri' forumundadır ve Barış toprak tarafından 6 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Barış toprak

  Barış toprak Aktif

  Katılım:
  2 Haziran 2014
  Mesajlar:
  388
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  730
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  639 ÇTL
  Kamudaki enerji tasarrufu Bursa Okullarından başladı


  Turkcell’den 180 bin kamu binasına enerjide 675 milyon TL tasarruf fırsatı


  Turkcell, Bursa Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi koordinatörlüğünde Bursa Valiliği ve Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliği ve Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şubesi desteğiyle “APİS Enerji Verimliliği Projesi” hayata geçirildi. Proje sayesinde Bursa’daki 20 okulda gereksiz elektrik tüketimi ve reaktif enerji kullanımı tespit edilerek faturalarda bir yılda 39 bin TL’lik tasarruf elde edildi. Projenin Bursa’dan çıkarak tüm Türkiye’ye yayılmasıyla enerjide sadece 180 bin kamu binasında yılda 675 milyon TL tasarruf imkanı doğmuş olacak.


  Turkcell’in makineler arası iletişim (M2M) teknolojisi ve Entes Elektronik iş ortaklığı ile geliştirdiği Reaktif Enerji Servisi, elektrik tüketiminin anlık olarak takip edilmesini sağlıyor. Servis, reaktif enerji tüketimi arttığında ve ceza riski oluştuğunda SMS ya da e-posta ile uyarı mesajı gönderiyor. Böylelikle faturalardaki reaktif ceza bedeli sıfırlanabiliyor. Uyarı sistemi sayesinde, Turkcell Reaktif Enerji Servisi kullanan iş yeri ve kurumların elektrik faturalarında yüzde 30’a varan tasarruf sağlanıyor.

  [​IMG]

  Turkcell’in makineler arası iletişim (M2M) teknolojisi ile ürettiği çözümler, ülke ekonomisine değer katmaya devam ediyor. Turkcell tarafından geliştirilen Reaktif Enerji Servisi sayesinde; atölye, mağaza, AVM, fabrika, otel gibi iş yerlerinin ya da okul, hastane gibi kurumların enerji tüketimi anlık olarak izlenebiliyor. Bu sayede, faturalara “Reaktif Enerji Bedeli” olarak yansıyan ceza tutarını ortadan kaldırmak mümkün oluyor.

  Turkcell Reaktif Enerji Servisi kullanılarak önemli ölçüde tasarruf ve enerji verimliliği sağlanan örnek projelerden biri, Bursa’da hayata geçirildi. APİS Enerji Verimliliği Projesi adını taşıyan projenin sonuçları, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş’ın ev sahipliği yaptığı basın toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantı, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bilici, Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şube Başkanı Mustafa Uysal, Entes Elektronik Genel Müdürü Uran Tiryakioğlu ve APİS Projesi Koordinatörü Bursa Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Öğretmeni Levent Yazıcı’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

  Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, basın toplantısında Turkcell’in projeye verdiği önemi ifade ederek şunları söyledi:

  Kocabaş: “Bursa, Türkiye’ye örnek olmalı”

  “Bugün Türkiye’de M2M hatlarının kullanıldığı her 3 makineden 2’si Turkcell SIM kartıyla çalışıyor. Bunun beş temel nedeni var: Üstün altyapımız, teknoloji gücümüz, deneyimimiz, çözüm çeşitliliğimiz ve iş ortaklarımız. Bundan yaklaşık 10 yıl önce Türkiye’de ilk M2M uygulamalarını Turkcell gerçekleştirdi. Çözümlerimizle bu teknolojinin Türkiye’de dünya ile eş zamanlı olarak yaygınlaşmasını sağlıyoruz. M2M’e özellikle son 4 yıldır yaptığımız büyük yatırımlar hem pazarın büyümesini sağladı, hem de liderliğimizi pekiştirdi. 3 yıl önce Türkiye’de M2M’e özel ilk SIM kartı lanse ettik. M2M teknolojisiyle tasarrufu artırma, çevreyi pozitif etkileme, fiziki güvenlik, sağlık güvenliği, sahada kontrol ve verimliliği artırma gibi birçok fayda sunuyoruz. Toplamda ekonomik verimliliği artıracak bir çözümler bütünü olarak gördüğümüz M2M teknolojisi sayesinde, 2013’te yaklaşık 1,4 milyon Turkcell’li makineyi konuşturarak ülke ekonomisine 1,5 milyar TL’den fazla katkı sağladık. Bu kez, bizi çok heyecanlandıran önemli bir projeyle, ülke ekonomisine katkımızı sürdürüyoruz. Turkcell Reaktif Enerji Servisi, elektrik faturalarındaki önemli bir yükü ortadan kaldırıyor. APİS Enerji Verimliliği Projesi örneğinde, okul bütçelerinde sağlanan 39 bin TL’lik tasarruf, başta Bursa olmak üzere tüm Türkiye’nin kazancı. APİS projesi, Bursa’da bulunan tüm okullarda uygulanmış olsa elde edilecek tasarruf miktarı yaklaşık 5 Milyon TL’ye, Türkiye çapında bütün okullarda uygulandığında ise 100 Milyon TL’ye ulaşabilir. Kamuya ait binaların tamamına yaygınlaştırıldığında ise elde edilecek tasarruf yılda, Bursa’da 27 milyon TL, Türkiye’deki toplam 180 bin kamu binasında 675 milyon TL’ye çıkacaktır. Böyle bir tasarrufla yüzlerce yeni okul ve hastane açmak ya da onlarca fabrika kurmak mümkün. Bu bakımdan Bursa, Türkiye’ye örnek olmalı. Turkcell olarak, projeyi geliştiren, katkı sunan ve bizimle beraber hayata geçiren tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz. ”

  Ödüllü Proje

  Apis Enerji Verimliliği Projesi başarısını bir de ödülle tescilledi. Proje yakın bir zamanda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2014 Verimlilik Proje Ödülleri’nde ödüle layık görüldü. Proje, kamu kategorisinde Türkiye’nin en iyi 3. projesi seçildi.

  Reaktif Enerji nedir?

  Mağaza, fabrika, okul, hastane, AVM, otel gibi işletmelerde kullanılan cihazlar, makineler, fırınlar, elektrik enerjisini kullanırken şebekeden aktif ve reaktif enerji çekiyorlar. Ancak cihazların aslında şebekeden sadece aktif enerjiye ihtiyacı bulunuyor. Ortalama 1.000 TL’nin üzerinde fatura ödeyen iş yerleri ve kamu kurumları kullanmadıkları bu reaktif enerjinin belli limitlerin üzerine çıkması halinde devlet kurallarına göre elektrik dağıtım firması faturaya ek reaktif bedel (ceza) yansıtıyor. Ancak ne yazık ki, kimse bunun ceza olduğunu bilmediği için elektrik faturasının bu şişkinliğini normal sanıyor. Çünkü faturada bu fazla miktar “İndüktif ve Kapasitif” (Reaktif) enerji bedeli olarak faturaların 2. ve 3. sütunlarında yer alıyor. Ortalama 1.000 TL’nin üzerinde elektrik faturası ödeyen herkes bu ceza riski ile karşı karşıya.

  Turkcell Reaktif Enerji Servisi, reaktif enerji tüketimi arttığında ve ceza riski oluştuğunda SMS ve e-posta ile ilgili kurum yetkililerini uyararak, reaktif ceza bedelinin yansımasını engelliyor. Gereksiz elektrik tüketimi tespit edilerek, elektrik faturalarında yüzde 30’a varan tasarruf sağlanmış oluyor. Bu da aylık 5.000 TL’lik faturada ortalama 1000-1500 TL civarında tasarruf anlamına geliyor.


  APİS Enerji Verimliliği Projesi

  Bursa Yeşilyayla Endüstri Meslek Lisesi öğretmenleri tarafından geliştirilen proje, Turkcell, Bursa Valiliği ve Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı iş birliği ile hayata geçirildi. Projenin temel amacı, enerji kaynaklarını verimli ve etkin kullanmak. Sınırlı kaynaklara sahip okullarda, reakif cezaların okul bütçelerine getirdiği ek yükün APİS projesi ile ortadan kaldırılması hedefleniyor. Proje, enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik bilgi toplama, ölçüm, değerlendirme ve raporlama aşamalarından oluşuyor. Bir diğer hedef de, enerji takibi/yönetimi sayesinde sera gazı emisyonları ile diğer ilgili çevresel etkileri ve enerji maliyetlerini azaltmak.

  20 okulda 39 bin TL tasarruf

  Bursa Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinin kamuda enerji tasarrufu ve reaktif enerji bedellerinin önlenmesi amacıyla temelini attığı çalışma, Turkcell’in makineler arası iletişim teknolojisi ve Turkcell’in iş ortağı Entes Eleketronik’in cihazları kullanılarak hayata geçirildi. Proje kapsamında 20 okulun elektrik tüketimi uzaktan anlık olarak izlendi. Okullarda aydınlatma, bilgisayar, klima ve benzeri cihazlardagereksiz enerji tüketimi yapıldığı belirlendi. Ölçümler sonucunda mevcut altyapıdan kaynaklanan gerilim yükselme ve düşüşleri tespit edildi. Reaktif tüketimler arttığında gelen alarmlar sayesinde, 2012 yılında 20 okulda toplam 39 bin TL olan reaktif enerji bedeli, 2013 yılı faturalarında APİS projesi ile sıfıra indirildi. Böylece tasarruf miktarı 1 yılda 39 bin TL oldu. 2014 sonunda, projenin uygulandığı 20 okulda tasarruf miktarının 100 bin TL’yi aşması bekleniyor.

  M2M teknolojisi hakkında

  M2M (makineler arası iletişim) teknolojisi, Turkcell’in çok çeşitli sektörlere sunduğu ve ülke ekonomisinin geleceğini aydınlatan teknolojilerden biri. Bu teknoloji, taşıt, sayaç, sensör ve benzeri makinelere takılan SIM kart sayesinde, sürecin uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlıyor. SIM kart takılarak akıllı hale gelen makineler; tasarrufu arttırma, çevreyi pozitif etkileme, fiziki güvenlik, sağlık güvenliği, sahada kontrol ve verimliliği artırma gibi birçok fayda ile hem kurumlara ve şirketlere hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

  M2M çözümleri; elektrik, su ve gaz sayaçlarında kayıp/kaçak oranının azaltılması, yiyecek-içecek makine ve dolaplarının takibinde rota optimizasyonu, uzaktan sulama otomasyonu, seraların takibi, lojistik sektöründe araç takibiyle akaryakıt maliyetlerinin azaltılması, finansal hizmetler tarafında mobil POS cihazları ve ATM’ler, yazarkasalar, sağlık gibi pek çok farklı alanda kullanılıyor.
   

Sayfayı Paylaş