1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Türkçenin Adı Var

Konusu 'Edebiyat / Kitap' forumundadır ve BIYIKLI tarafından 10 Aralık 2006 başlatılmıştır.

 1. BIYIKLI

  BIYIKLI V.I.P V.I.P

  Katılım:
  14 Haziran 2006
  Mesajlar:
  1.327
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  1.130
  Banka:
  144 ÇTL
  Şu söz yanılmıyorsam Sait Faik'e aittir. "çiçek ve ba¤lık adlarını bilmeyen hikâye yazamaz." Bu çok doğru sözdeki "çiçek" kavramı "bitki" olarak genişletilip renk adlan da İlâve edilirse, bence daha kavrayıcı bir prensip elde edilmiş olur.

  Kırsal bölgelerden şehirlere doğru gittikçe hızlanan göç ve buna paralel olarak yaşanan şehirleşme, toprak¤la aramızdaki ilişkileri iyiden iyiye bozdu. çocuklar bir tutam yeşilliğe ve "bir avuç gökyüzü"ne hasret, daracık apartman dairelerinde şuuruna varamadıkları bir kâbus yaşıyorlar. Ne bitkileri tanıyorlar, ne böcekleri, ne kuş¤ları, ne de birkaçı dışında diğer hayvanları. Bırakın kır¤larda yetişen binlerce bitki çeşidinin adlarım, bir anket yapılsa, bir çırpıda beş-on çiçek adı sayan kaç kişi çıkar merak ediyorum. Elbette bu olumsuz gelişmede Türk¤çe'deki daralmanın ve fakirleşmenin payı da büyüktür. Hadi itiraf edelim; artık çocuklarımız ana dillerini de öğ¤renemiyorlar. Konuştukları, Türkçe'nin karikatüründen başka bir şey değil.

  Bana öyle geliyor ki, bitki, böcek, kuş ve renk adla¤rı, dillerin gizli hazineleridir; onlara bakarak bir halkın hayal gücü, tabiatla ilişki biçimi dünya görüşü ve reali¤te kavranışı hakkında açık seçik fikirler edinilebilir. İnanmazsanız, Turhan Baytop'un Türkçe Bitki Adları Sözlüğü'nü açıp bakın. Türkiye'de yetişen bitkiler, Türkçe bitki adlan ve bitkiler etrafında oluşan kültür hakkmda önemli araştırmaları olan Baytop Hoca, 1994 yılında Türk Dil Kurumu Yayınlan arasında çıkan (yeni baskılarının yapılıp yapılmadığı bilmiyorum) bu nefis sözlükte büyük bir boşluğu doldurmuştur.

  Türkçe bitki adlan başlığına bir âlem; çok zekice hat¤tâ muzipçe olanları var. Turhan Baytop'un sözlüğünü gözden geçirirken, önce hafızamda yer etmiş, benim için hâtıra değeri taşıyan bitkilerin adlarını aramış ve hepsini de bulmuştum. Bana Özel bir dünyayı bir du¤yum biçimini ve bir nağmeyi veren Evelik, Yemlik ve Madımak bitkilerinin Lâtince adlarını öğrenince bir tu¤haf olduğumu söylesem inanır mısınız? Sanki bu üçlü birden benim dünyamın malı olmaktan çıkmışa May¤hoş tadını hâlâ damağımda hissettiğim Kuzukulağı me¤ğerse Evelik otunun da dahil olduğu rumex alt cinsine bağlı bir otmuş; bazı bölgelerde Ekşimenek, Ekşimik, Ekşimcik ve Ekşincik de deniliyormuş. Aynı aileye mensup birçok otun genel adı Lâbada imiş. Bahar müj¤decileri olan Nevruz çiçeğini, çiğdemi ve Kardeleni unutmadım; çocukluğumda, Zara'da bahara doğru bu çiçeklerden toplamak İçin kırlara çıktığımızı iyi hatırlı¤yorum. çok zaman ellerimiz boş dönerdik; çocuklar bunlan, Nevruz ve çiğdem'i iştahla yerlerdi. Nevruz toplamanın, bazı zamanlardan kalma bir çeşit tören ol¤duğunu biliyor muydunuz?

  Baytop Hoca'nın sözlüğüne göre, Nevruz (navruz) Hermodactyloides Spach ve Scorpiris Spach alt cinsleri¤ne bağlı İris türlerine verilen genel İsim. Kazakistan'da Bayeşek, Kırgızistan'da Bayçeçek, Özbekistan'da ise Baharkız adlanyla bilinen Nevruz çiçeği, Türk dünya¤sında diriliğin, tazeliğin, yenilenmenin, gençliğin, bekâ¤retin, saflığın, masumiyetin ve temizliğin sembolü imiş, Kırgızistan'da bunun için evlenmemiş genç kızların kü¤pe, kolye gibi takılarında ve gelin başlıklannda tek mo¤tif olarak yer alıyormuş. Lâtince adı Crosus olan çiğdem'e gelince; karlar eri¤meye başlar başlamaz açan bu aceleci çiçek bahamı müjdecileri sayılır. Orta Anadolu'da bahar başlangıcın¤da oynanan "çiğdem Eğlencesi" adlı bir de çocuk oyu¤nu vardır. Ellerinde sivri sopalarla tepelere tırmanıp çiğ¤dem toplayan çocuklar, bunları iğne yahut karaçalı da¤lına asarak sokak sokak, ev ev dolaşır ve bir tekerleme tutturarak bahann gelişini müjdelerler.

  Tekerlemedeki Türkçe'nin güzelliğine bakınız:
  çiğdem çiğdem çiçecik / Ali Baba gökçecik / çiğdem geldi kapıya / Yağ çıkarın yapıya / Yağ olmazsa bal ol¤sun / Oğlum, uşağın sağ olsun
  Topraktan başını uzatır uzatmaz, koyun ve keçi gibi hayvanlar tarafından yenildiği için beyaz çiğdeme halk arasında Öksüzoğian da denir. Aynı çiçek Bektaşîlikle Ehlibeytin sembollerinden biridir. Ve nefis bir halk tür¤küsünde çiğdem ve Nevruz şöyle dile gelirler.

  çiğdem der ki ben elayım / Yiğit başına belâyım / He-pisinden ben alayım / Benden âlâ çiçek var mı / Al baharlı mavi dağlar / Yarim gurbet elde ağlar

  Nevruz der ki ben nazlıyım / Sarp kayalarda gizliyim / Mavi donlu göz gözlüyüm / Benden âlâ çiçek var mı / Al baharlı mavi dağlar / Yârim gurbet elde ağlar

  Lâtince adı Papaver olan "Gelincik"! etimolojik açıdan ele alıp inceleyen rahmetli Ali Fehmi Karamanlıoğlu, bu kelimenin Türkçe'nin en eski kelimelerinden biri olan ve Göktürk kitabelerinde geçen "gelin" kelimesine küçültme ve sevgi ifade eden -cik ekinin ilâvesiyle meydana geldiğini söylüyor. Kısacası halk dağ lâlesini küçük bir geline benzeterek adlandırmıştır. Türk töresinde gelinlik rengi beyaz değildir, kırmızıdır. Baytop Hoca'nm sözlüğüne göre, gelinli adları taşıyan başka çiçekler de var; Gelinfeneri, Gelingöbeği (Kara Hindi¤ba), Gelin Gülü (çuha çiçeği), Gelinküpesi (Tavan Ki¤razı), Gelinparmağı, Gelinsaçı, Gelinteli vb.

  Baytop Hoca'nın sözlüğünde çocukluğumun sonba¤harında iplere dizilmiş o sarı-kırmızı-yeşil alıçları, karamukları, böğürtlenleri birer tutam kopanp birbirimizi daladığımız ısırgan otlarını da aradım. Birçoğunun ne çok eşanlamlısı varmış. Meselâ alıcın eşanlamlılar Ge¤yik Dikeni, Haliç, Havuç, Kızlar Yemişi, Yemişen, Ye¤mişken vb. çeşitli bölgelerde ısırgana verilen adlar da il¤gi çekici; Ağdalak, Cuncar, Cizlagan, Cincar, Dakırdalak, Dalağan, Dalayan Diken.

  Bir de "gül"ü merak ettim; yabanî gülün Asker Gülü, İt Gülü, Köpük Gülü gibi adlan varmış. Eskilerin "gül-i sadberg" dedikleri gülün Türkçe adlan da hoş: Hokka Gülü, Katkan Gülü, Okka Gülü; Lâtince adı Rosa Hemisphaerica olan bir gül çeşidine Sivas çevresinde Ka¤dıngöbeği deniliyormuş. Ancak halkımızın gül adını çok sevdiği anlaşılıyor. Güllü birkaç bitki adı zikretmek¤le yetiniyorum; Gülburnu, Gül Elması (Yabani Gül), Gülfatma, Gülgülüm, Güllügöndürme, Gülgülü (Hatmi, Boynuzlu Gelincik), Güllük (Eğrelti).

  Türkçe renk adları da bitki adları gibi gitgide unutu¤luyor. Son zamanlarda yavruağızı, hâki, tirşe, ebruli gi¤bi renk adlarını kullanan birine rastladınız mı? Prof. Dr. Beynun Akyavaş bir yazısında şikâyet ediyordu:
  "Kırmızının bir tonuna siklamen, yeşilin bir çeşidine petrol, sarının portakal rengine çalanına da oranj diyo¤ruz. 'Rubi'lerimiz, ' turkuvaz 'tarımız, 'lilâ'larımız da var. Erbabı, onları yâkutî firuze ve leylâk rengi olduğu¤nu anlıyor. Siklamen de, petrol de, oranj da, rubi turku¤vaz, tilâ da Fransızca; öz Türkçe değil. Tunuslu bir dost la konuşuyordum. Narenc'i Arapça'da hangi mânâda kullanıyorsunuz dedim. Narenc, 'greyfurt'tur dedi. Portakala bortugal derlermiş. Demek ki Fransızlara bir narenc vermiş, Portekiz'i almışsınız dedim. Bilindiği üzere, ‘Portügal', Fransızca Portekiz'dir ve evvelâ 'çin Elması' denilen portakalı çin'den alıp Avrupa'ya getirenler de Portekizlilerdir. Portügal; Arapça portugal, Türçe portakal olmuş."

  Aslında diller buzdağları gibidirler; suyun altındaki büyük kısmı keşfetmeye başladığınız zaman o dile nü¤fuz edebilir, şâir, yazar veya düşünür olabilirsiniz. Turhan Baytop Hoca, derin sulara dalarak buzdağından küçük bir parçayı su yüzüne çıkarmış. Orada kim bilir daha ne hazineler yatıyor. Türkçe'nin dalgıçları haydi iş başına!


  Not: Meraklıları için Türkçe çiçek ve renk adlarından iki küçük liste sunuyorum.
   
 2. BIYIKLI

  BIYIKLI V.I.P V.I.P

  Katılım:
  14 Haziran 2006
  Mesajlar:
  1.327
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  1.130
  Banka:
  144 ÇTL
  çİçEK ADLARI

  Ana Kokusu: Sarı Şebboy
  Anasına Babasına Pay Ve­ren: Aslanağzı
  Ateş çiçeği
  Avize Fidanı
  Ay çiçeği
  Ayı Pençesi

  Babunec: Papatya H
  Ballıbaba
  Benefşe: Menekşe
  Boru çiçeği
  Boyaçiçeği
  Buhurumeryem

  Cemali Güzel
  Ciğerci Sığırı
  Civan Perçemi

  çadır Perçemi
  çadır çiçeği ,
  çakal Nergisi
  çalba
  çarkıfelek
  çıngırak otu
  çiğdem
  çobanyastığı
  çuha çiçeği

  Dağçayı
  Dağsümbülü
  Deligül: Menekşe Gülü
  Devedikeni
  Devetabanı
  Dönbaba

  Ebegümeci
  Eğreltiotu
  Erguvan
  Eşek Lâlesi
  Eşek Dikeni
  Fesleğen
  Fırıldık çiçeği: çarkıfelek
  Firuze çiçeği
  Fulya

  Gardenya
  Gâvur Gülü
  Gecesefası
  Gelincik
  Geven
  Guğu çiçeği: Hüsnüyusuf
  Gül
  Güldefne
  Galhatmi
  Gülibrişim
  Gündündü: Ayçiçeği
  Günebakan: Ayçiçeği
  Günüş Gülü

  Hanım Düğmesi
  Hanım Sallandı
  Hanımeli
  Haseki Küpesi
  Haşhaş çiçeği
  Hatmi
  Helyotrop
  Hercai Menekşe
  Hezaren
  Horoz ibiği
  Hüsnüyusuf

  Itır çiçeği
  Itrişahi
  İnci çiçeği
  Kadife çiçeği
  Kahkaha çiçeği
  Kamelya
  Kan Damlası
  Kandil çiçeği: Civan Perçemi
  Karagözlüm
  Karanfil
  Kartopu
  Kasımpatı
  Kaynanadili
  Keşişbaşı
  Kevke
  Kına çiçeği
  Kirli Hanım
  Koçuk
  Korunga
  Kuşkonmaz
  Küpe çiçeği
  Küsme çiçeği: Mimoza
  Küstüm çiçeği: Küsme çiçeği

  Laden Ağacı
  Lâle
  Lâle-i Nu'man: Gelincik
  Lâtin çiçeği
  Leylâk
  Lisan-i Sevir

  Mahmur çiçeği: çiğdem
  Manisa Lâlesi
  Manolya
  Menekşe
  Menekşe Gülü
  Menevşe: Menekşe
  Meryamana Eli: Buhuru­meryem
  Meryemana Kandili: Buhu­rumeryem
  Meyan Mimoza
  Mine çiçeği
  Mor Salkım
  Mümüdük
  Müşgülüm

  Nergis
  Nevruz çiçeği
  Nilüfer

  Orman Gülü
  Ortanca
  Öksüzoğlan: Beyaz çiğdem
  Öküz Dili: Lisan-ı Sevir

  Papatya
  Patlak çiçeği
  Piyan
  Reyhan

  Sabun çiçeği
  Saffetiderûn
  Saksı çiçeği
  Saray çiçeği: Hezaren
  Saray patı
  Sardunya
  Sarmaşık
  Semen:Yasemin
  Sığırdili: Lisan-ı Sevir
  Sığırkuyruğu
  Sim
  Susen
  Sünbül

  Şakayık
  Şakayık-ı Numan: Gelin­cik
  Şebboy

  Terslâle
  Toprak Kabul Etmez
  Turna Gagası: Dönbaba

  Üçgül

  Vapurdumanı

  Yaban Gülü: Nesrin
  Yanardöner
  Yasemin
  Yer Somunu
  Yılan Yastığı
  Yıldız çiçeği
  Yüksükotu

  Zambak
  Zerrin: Fulya
  Zerrinkadeh: Nergis
  Zeymuran
  Zülfüarus
   
 3. BIYIKLI

  BIYIKLI V.I.P V.I.P

  Katılım:
  14 Haziran 2006
  Mesajlar:
  1.327
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  1.130
  Banka:
  144 ÇTL
  RENK ADLARI

  Al
  Altınsarısı
  Aşı
  Ateşi

  Barutî
  Beyaz
  Boz

  Camgöbeği
  çividi

  Devetüyü
  Ebruli
  Eflâtun
  Erguvan

  Fıstıkî
  Fildişi
  Firuze
  Fulya Sarısı

  Gelincik Kırmızısı
  Gökmavisi
  Gülkurusu
  Gülpenbesi
  Gümüşî

  Hacıyeşili
  Haki

  Kahverengi
  Kara
  Kavuniçi
  Kestane
  Kızıl
  Kimyonî
  Kiraz
  Kuzgunî
  Küfyeşili
  Külrengi

  Lacivert
  Leylâk
  Limonküfü .
  Limonî

  Mavi
  Menekşe
  Mor

  Narçiçeği
  Nefti

  Örteksayı

  Patlıcanî
  Pembe

  Samansarısı
  San
  Siyah

  Şarabî

  Tarçınî
  Tirşe
  Turuncu

  Vişne

  Yakut
  Yavruağzı
  Yeşil
  Zeytinyeşili
  Zifirî
  Zümridî
   
 4. Melek

  Melek Usta

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  597
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  200 ÇTL
  ellerine sağlık
   
Benzer Konular
 1. Hazangülü
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  3.944
 2. wien06
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.355
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.058
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  788
 5. dderya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  489
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş