1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Türkçe'nin Hâlâ Tarihi Yazılmadı

Konusu 'Dilimizi Doğru Kullanalım' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 6 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Bilkent Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halman "Dünyanın en eski ve zengin dillerinden olmasına karşın Türk dilinin hala tarihi yazılamamıştır" dedi.


  Bilkent Üniversitesi İnsani İlimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Talat Halman dünyanın en eski ve zengin dillerinden olmasına karşın Türk dilinin hala tarihinin yazılamadığını söyledi. Ankara Halkla İlişkiler Derneği'nce (AHİD) düzenlenen "Türkçemiz" konulu panelde konuşan Halman Türkçe'nin geçmişte olduğu gibi günümüzde de hala yeterince bilinmediğini ve doğru kullanılmadığını dile getirdi. Kitle iletişim araçları yaygınlaştığı için günümüzde Türkçe'nin doğru kullanılmamasına ilişkin örneklerle daha çok karşılaşıldığını anlatan HalmanTürk dilinin iyi bilinmesi ve doğru kullanılması konusunda adımlar atılması gerektiğini söyledi.

  ETİMOLOJİK SÖZLÜĞÜMÜZ BİLE YOK

  Halman Türkçe'nin doğru kullanılmasının sağlanması konusunda devletin üniversitelerin ilgili kurum ve kuruluşların üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmediğini öne sürerek şunları kaydetti: "Hala doğru dürüst bir Türkçe sözlüğümüz yok. Türkiye Türkçe sözlüklerin telaffuzsuz çıkarıldığı tek ülkedir. Türk dilinin hala tarihi yazılamamıştır. Dilimizin etimolojik sözlüğü hala yok. Eksikliklerimizi dilimizin yanlışlıklarını hep birlikte düzeltmek zorundayız. Dünyadaki en akıcı kulağı ve ruhu okşayan bir dil olmasına rağmen bu dili neden iyi kullanamıyoruz?"


  Türkçe'ye emek verenlere ödül

  AHİD'in "Halkla İlişkiler Ödülleri" bu yıl Jülide Gülizar; bilgisayar donanım bilişim gibi bir çok teknolojik kelimeyi Türkçeleştiren bilim adamı Türkiye Bilişim Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Aydın Köksal ile Ali Püsküllüoğlu'na

  verildi. Gülizar ve Köksal ödüllerini kendileri alırken sağlık sorunları nedeniyle törene katılamayan Püsküllüoğlu'nun ödülünü Halman aldı. Tören öncesinde Sevda Cenap And Vakfı Kadınlar Korusu da dinleti sundu.
   

Sayfayı Paylaş