1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Türkçe'nin Türetme Gücü

Konusu 'Dilimizi Doğru Kullanalım' forumundadır ve cırcırböcee tarafından 16 Şubat 2007 başlatılmıştır.

 1. cırcırböcee

  cırcırböcee V.I.P V.I.P

  Katılım:
  13 Haziran 2006
  Mesajlar:
  3.520
  Beğenileri:
  68
  Ödül Puanları:
  2.880
  Banka:
  919 ÇTL
  Yeryüzünde insanoğlu konuşmaya, sözle anlaşmaya başladığından beri sürekli olarak yeni sözcüklere gereksinme duymuştur. Uygarlık gelişip kültür alışverişleri arttıkça yeni ve yabancı kavramlara karşılık bulmak gerekmiş, yeni dinler, yeni kültürler de yeni terimler, kavramlar getirmiştir. Bugün şöyle diyebiliriz: Her dil sürekli olarak yeni sözcükler yapmak zorundadır. Bu yola gitmezse, başka dillerden alacaktır. Bilimde, teknikte ve öteki alanlardaki gelişmeler her gün yeni kavramları doğurduğu için her dilde bunlarla ilgili yeni terimler belirmektedir.

  Dilcilikte türetme dediğimiz şey, en yalın biçimiyle "dilin bir öğesinden çeşitli ekler ya da büküm biçimleriyle yeni sözcükler üreterek değişik kavramların anlatımını sağlamak" olarak tanımlanabilir. Dildeki sözcükler böylece yenilerini doğurur ya da başkalarıyla biraraya gelerek bileşik sözcük olup çıkar.

  Bağlantılı diller (ya da bitişken, eklemeli diller) dediğimiz dil tipinde çeşitli biçimbirimler (kök ve ekler) gerek çekim, gerekse sözcük yapımı sırasında birbirine sıkıca bağlanarak ek yerleri belli olmayan yeni sözcükler oluşturur. Türkçe, bu dillerin tipik ve güçlü bir örneğidir. Aşağıdaki örneklerde, önce eylem kökleri, sonra da ad köklerinin çok değişik görevler yüklenen ve birbirine sımsıkı bağlanan çeşitli biçimbirimlerle birlikte, nasıl, değişik kavramların anlatımını sağladığı görülmektedir:

  dön-dür-ül-e-me-dik-çe
  koru-n-a-ma-ma-sı-ndan-dır
  kuru-t-tur-ul-duk-tan
  yabancı sözcükle:
  hesap-laş-a-ma-ma-sı-yla...


  Eylem çekimlerinde de başka başka kiplerin ve zamanların anlatımında çeşitli görevler gören soneklerin art arda gelerek sıkıca kaynaştığına tanık olunur. Böylece, Almanca gibi bükümlü bir dile eksiksiz çevrilmesi gerektiğinde, Türkçe yazmışmışım gibi, tek bir sözcük durumundaki bir çekimli eylem ich soll, wie es heisst, geschrieben haben biçiminde, birbirinden ayrı altı öğeyle aktarılabilir. Dinlemektesiniz sözcüğü Fransızcaya vous etes â l'ecoute biçiminde, birbirinden ayrı beş biçimbirimle çevrilebilir; söylemelisin çekimli eylemi de Farsçada ancak tura mi bâyed goft gibi dört biçimbirimle anlatılabilir.

  Dilin bu değindiğimiz özelliği, ona, yeni kavramları yansıtan sözcüklerin türetilmesinde olağanüstü geniş yollar sağlar. Aşağıda bir tek sür (mek) kökünden türemiş olup bugünkü Türkiye Türkçesinde kullanılan sözcükler birarada gösterilmiştir:


  1)


  sür-

  sürü

  sürgü sürgülü, sürgüsüz,

  sürgüle-, sürgülen-,

  sürgület-, sürgülettir-,

  sürgüleme-, sürgüleyiş

  sürgün sürgünlük

  sürme sürmeli, sürmesiz

  sürmelik, sürmeci, sürmecilik,

  sürmelemek, sürmedan

  sürücü sürücülü, sürücüsüz

  sürücülük

  sürek sürekli, süreksiz

  süreklilik, süreksizlik

  sürüm sürümlü, sürümsüz

  sürümsüzlük, sürüm sürüm

  süre süreli, süresiz, süreğen,

  süreğenleş-, süreölçer,

  süreaşımı, süreyazar

  sürerlik

  süreç

  2)


  sürdür-

  sürdürme

  sürdürüm

  sürdürüş

  sürdürt-

  sürdürül-

  sürdürülme

  3)


  sürt-

  sürtük sürtüklük

  sürtme

  sürtüş- sürtüşme

  sürtün- sürtünme,

  sürtünüş,

  sürtüştür- sürtüştürme

  sürttür- sürttürme

  4)


  sürü-

  sürüme,

  sürüyüş

  sürüt- sürütme

  sürütül-

  sürüttür-

  sürüttürül-


  5)


  sürül-

  sürülme

  6)


  sürün- sürünme,

  sürünceme, sürüngen

  süründür-süründürme

  7)


  sürüş-

  sürüştür-

  sürüştürme

  8)


  sürül-

  sürülme

  9)


  sürç-

  sürçme

  sürçtür-

  sürçtürme

  10)


  sürükle-

  sürükleme

  sürükleyici

  sürüklen-

  sürüklenme

  sürüklet-

  sürükletme

  sürükletil-

  sürükletilme


  Burada sür- kökünün yalnız bugün Türkiye Türkçesinde yaşayan 100 kadar türevi gösterilmiş olup başka lehçe ve ağızlardaki türevlerine yer verilmemiştir. Daha eski dönemlerdeki sürçitmek 'sürçtürmek', sürçek 'gece toplantısı', sürkülemek 'kovalamak, sürmek', sürülgen 'her zaman, her yerden sürülen' gibi örnekleri ve bugün Anadolu ağızlarında görülen sürtünürce 'sürünme, emekleme çağındaki (çocuk)', sürecek 'okuma sırasında satırları izlemek için kullanılan mukavva ya da çubuk', 'kar süpürme aracı', sürelge, süreke 'ekilen alan, tarla', süreğeç "harman toplamaya yarayan tahta araç' gibi pek çok sözcüğü de katacak olursak bu sayı çok büyüyecektir.

  Türkçenin daha, en eski döneminde, Köktürkçede subaşı (sonradan subaşı), anteg, andag 'onun gibi' gibi sözcüklerde, Kültigin, İlbilge, İltiriş gibi özel adlarda birleşik sözcüklere rastlanmaktaydı. Bugünkü Türkiye Türkçesinde de değişik türleriyle bu öğelerin oldukça önemli bir yer tuttuğu görülür. Her öğesi kendi anlamında kullanılarak biraraya gelen ağaçkakan, onbaşı, yüzbaşı, binbaşı, milletvekili, başbakan, ateşkes, dalgakıran gibi örneklerin yanında, bir öğesi kendi anlamında olan bitpazarı, karayel, dilbahğı gibi sözcükler ve kendisini oluşturan öğelerin anlamlarının dışında, yeni bir kavramı yansıtan demirbaş, hanımeli, kırkbayır, karafatma, çobanaldatan, sıçankuyruğu (bir âlet), kirlihanım (bir peynir türü), kuşbaşı, karyağdı, sinekkaydı, yanardöner gibi sözcükler bu arada sayılabilir.

  Dildeki sözcük birleştirme eğilimi özellikle yeni, yabancı kavramları, çeşitli bilim, sanat, teknik alanlarının terimlerini karşılamak üzere elverişli bir anlatım yolu oluşturur. Son elli yılda, bir yandan Osmanlıca terimlerin Türkçeleştirilmesi, bir yandan da yeni tanınan, yeni beliren yabancı kavramların karşılanması amacıyla bu yoldan dilimiz binlerce öğe kazanmış bulunmaktadır ki, bunların bir bölümünü vermekle yetiniyoruz: atardamar, toplardamar, içbükey, dışbükey, eşkenar, ikizkenar, ısıölçer, dilbilim, ruhbilim, sıkıyönetim, eşzamanlı, artzamanlı, varoluşçuluk, varsayım, bilgisayar, tamgün, yarıyıl, tıpkıbasım, dışalım, dışsatım, olağanüstü, gerçeküstü... gibi.​
   
Benzer Konular
 1. Melek
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  940
 2. cırcırböcee
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  832
 3. wien06
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  812
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  697
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  743
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş