1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Türkiye' deki Kaplica ve Icmeceler

Konusu 'Türkiye Coğrafyası' forumundadır ve wien06 tarafından 20 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  AFYON-GAZLIGÖL TERMAL TURİZM MERKEZİ

  Afyon-Eskişehir karayolu ve demiryolu güzergahları üzerinde olup Afyon’a 22 km. mesafede. Suyun sıcaklığı: 40-71 derece. Romatizmal, kalp ve dolaşım sistemi, böbrek ve idrar yolları, karaciğer-safrakesesi, sindirim sistemi, metabolizma bozuklukları, kemik ve kireçlenme ve cilt hastalıklarına karşı iyi geldiği belirtiliyor.


  AFYON-ÖMER VE GECEK TERMAL TURİZM MERKEZİ


  Afyon-Kütahya karayolu üzerinde bulunan merkezin Afyon’a uzaklığı 15 km. Suyun sıcaklığı 51-98 derece. Romatizmal, deri, kalp ve kan dolaşımı, sindirim, eklem ve kireçlenme, karaciğer, safrakesesi, beslenme bozukluğu, sinirsel ve kadın hastalıklarını tedavi amacıyla tercih ediliyor.


  AFYON-SANDIKLI-HÜDAİ TERMAL TURİZM MERKEZİ

  Ege Bölgesinde yer alan merkez, Sandıklı İlçesi’ne 7 km. ve Afyon’a 66 km. mesafede. Suyun sıcaklığı 70 derece. Romatizmal hastalıklar, ağrılı sendromlar, kalp ve kan dolaşımı hastalıkları, eklem-kireçlenme rahatsızlığı, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, kadın hastalıkları tedavileri için gidiliyor


  ANKARA-KIZILCAHAMAM TERMAL TURİZM MERKEZİ


  Ankara’nın Kızılcahamam İlçesi’ndedir. Suyun sıcaklığı büyük kaplıca kaynağında 47 derecedir. İçme kürleri: Karaciğer, safra kesesi, mide, bağırsak ve metabolizma hastalıkları. Banyo kürleri: Kalp, dolaşım bozuklukları, romatizma.  BALIKESİR-GÖNEN TERMAL TURİZM MERKEZİ

  Balıkesir’in Gönen İlçesi’nin hemen yanında, Gönen çayı kenarındadır. Suyun ısısı 52 derecedir. İçme kürleri: Karaciğer, safra yolları, böbrek fonksiyonları. Banyo kürleri: romatizma, kırık sekelleri, ağrılı ve iltihaplı kadın hastalıkları, kalın bağırsakların ağrılı, spastik iltihapları, damar sertliği, nörolojik ve vasküler komplikasyon sekelleleri ve nekahet dönemleri.  BURSA-ÇEKİRGE TERMAL TURİZM MERKEZİ

  Bursa’nın Çekirge mevkiindedir. Suyun ısısı 47-78 derece. Banyo kürleri: Romatizmal sendromlar, hareket sisteminin diğer ağrılı hastalıkları, kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları, damar tıkanıkları. İçme-banyo kompoze kürleri: Karaciğer, safra yolları, hafif diabet, kriz devrelerinin dışında gut hastalığı, kanda fazla miktarda yağ birikintileri görülen şişmanlıklar.


  BURSA-İNEGÖL OYLAT TERMAL TURİZM MERKEZİ

  Bursa’nın İnegöl İlçesi’nin 27 km. güneyindedir. Suyun ısısı 40 derecedir. Şişmanlıkta etkili olduğu belirtiliyor.


  ÇANAKKALE-EZİNE-KESTANBOL TERMAL TURİZM MERKEZİ


  Çanakkale’nin Ezine İlçesi’ne 15 km. Marmara Denizi’ne ise 2 km. uzaklıktadır. Suyun ısısı ana kaynakta 67 derece, çamur suyunda 68 derecedir. Banyo, çamur banyosu, inhalasyon, serpinti kürleri ile ltihaplı kadın hastalıkları, romatizma, siyatik, kireçlenme, bazı kemik tüberkülozlarında etkili olduğu belirtiliyor.


  DENİZLİ-PAMUKKALE TERMAL TURİZM MERKEZİ

  Ege Bölgesinde, Denizli ilinin 20 km. kuzeyinde, tarihi Hierapolis harabelerinin yanındadır. Suyun Isısı: 33-35,5 derece. İçme kürleri: Sindirim sistemi, özellikle mide, bağırsak, karaciğer, safra yolları fonksiyon bozuklukları, safra kesesi ve safra yollarının kronik iltihapları, taşları, şişmanlık, diyabet, gut. Banyo kürleri: Dolaşım sistemine ait hastalıklar, kalp, beyin ve atar damarlardaki iskemik sendromlar, damar sertliği, tansiyon değişimi, bronşiyal astım vakaları.


  ESKİŞEHİR-SARICAKAYA-SAKAR TERMAL TURİZM MERKEZİ


  Eskişehir’in Sarıcakaya İlçesi’nde olup Eskişehir’e 33 km. uzaklıktadır. Suyun Isısı: 35 derece. Diyabet, şişmanlık, gut gibi hastalıklarda kanda birikmiş unsurları, bu arada şeker ve yağları temizlediği, asit ürik fazlalığının idrarla atılmasını sağladığı, böbrek taşlarının büyümesine engel olduğu ileri sürülüyor.
   
 2. wien06

  wien06 V.I.P V.I.P

  Katılım:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.043
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Viyana
  Banka:
  3.568 ÇTL
  IZMİR BALÇOVA TERMAL TURİZM MERKEZİ (AGAMEMNON TERMAL TESİSLERİ)

  İzmir Adnan Menderes Havalimanına 25 km., kent merkezine ise 8 km. uzaklıktadır. Kaplıcaların bulunduğu sırtlara kurulan bir teleferik ile çıkılan Balçova tepelerinin hem çam ormanları ile kaplı olması hem de rekreatif tesislerinin bulunması çekicilik unsuru yaratmaktadır. Kaynak ve kuyu sularının sıcaklığı 45-140 derece arasında değişmektedir. Romatizmal hastalıklar, sindirim sistemi, göz hastalıkları, metabolizma bozuklukları, karaciğer-safra kesesi hastalıkları, dolaşım ve kalp hastalıkları, sinir sistemi hastalıklarına iyi geldiği ileri sürülüyor.


  IZMİR-ÇEŞME-ŞİFNE ILICA VE İÇMELERİ

  İzmir’in Çeşme İlçesi’nin yaklaşık 5-7 km doğusundadır. Suyun ısısı 42 derecedir. Banyo ve çamur kürlerinin romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları, metabolizma bozuklukları üzerinde etkili olduğu, içme kürlerinin müshil etkisi yaptığı, karaciğer, safra kesesi ve pankreasın salgı faaliyetini hızlandırdığı belirtiliyor.


  KONYA-ILGIN TERMAL TURİZM MERKEZİ

  Konya’ya 88 km. uzaklıktaki Ilgın İlçesi’nde, Ilgın-Akşehir yolunun 2. kilometresinde bulunmaktadır. Suyun Isısı: 42 derece. Romatizmal sendromlar, karaciğer, safra yolları, metabolizma hastalıklarının tedavisinde yararlanılıyor.


  KÜTAHYA-HARLEK (ILICAKÖY) TERMAL TURİZM MERKEZI

  Kütahya-Eskişehir yolu üzerinde ve Kütahya’ya 27 km. uzaklıktadır. Suyun Isısı: 25,2 - 43 derece. Romatizmal hastalıklar, karaciğer, safra yolları ve cilt üzerinde etkili olduğu belirtiliyor.


  MANİSA-DEMİRCİ BELEDİYESİ HİSAR KAPLICALARI VE TERMAL TESİSLERİ

  Ege Bölgesinin İç Anadolu bölgesinde yer alan Demirci; 39 03 N, 28 40 W enlem ve boylamları üzerinde yer alan ilçenin yüzölçümü 1233 km2 dir. İlçenin ortalama rakımı 900 metredir.İlçenin yıllık sıcaklık ortalaması 12 C dir. Demirci konumu itibarı ile Akdeniz iklimi ile karasal iklime geçiş noktasındadır.Yıllık yağış ortalaması 700 mm. dir.
  İlçemiz Demirci çevresinde bulunan Manisa’ya 165, Balıkesir’e 185, Uşak’a 145, Kütahya’ya 180 ve İzmir’e 200 km. mesafede bulunmaktadır. Adnan Menderes Havaalanına 200 km. mesafededir.

  Mülkiyeti Demirci Belediyesine ait tarihi geçmişi M.Ö.2 yüzyıla dayanan Kral Krazüs Ün yayla hamamı olarak kullandığı literatürlerden tespit edilmiştir.

  İlçemize 4 km. mesafede bulunan Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Termal Tesisleri ve Apart Otelleri inşaatına 1993 yılında başlanılmıştır.günü birlik hizmet veren kaplıca 13 Nisan 1996 tarihinde hizmete alınmıştır. 20 adet apart otel tamamlanmış çevre düzenleme çalışmaları devam etmektedir.

  Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Termal Tesisleri’nin kimyasal özelliği Sodyum ve Kalsiyum içeren Bikarbonatlı - Alkalik su yapısındadır.

  Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Termal Tesislerinde bulunan bu termomineral kaynak, çeşitli romatizma hastalıklarda,Metabolizma hastalıklarında ve Mide Bağırsak hastalıklarında içme türleri tarzında şifa etkinliğinin bulunduğu İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro-klimatoloji Araştırma ve Uygulama merkezinin 11.05.1994 gün ve 59-94 sayılı raporuyla belgelenmiştir.

  Şifa özelliği ile bölgenin sağlık turizminde cazibe merkezi olmaya adaydır.

  Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Termal Tesislerinde 3 adet sıcak su sondajı yapılmış ve 1. Kuyudan 48 C sıcak su, 2 ve 3. kuyudan 37 C sıcak su bulunmuştur.

  Demirci Belediyesi Hisar Kaplıcaları Termal Tesislerindeki suyun debisi 1. Kuyudan 17 lt./sn. debilik sıcak su,2.kuyudan. 11 lt/sn. debilik sıcak su ve 3.kuyudan da 15 lt/sn. debilik sıcak su bulunmuştur.

  Kaplıca da 20 adet 80 yatak kapasiteli apart otel,Günü birlik tesislerde ise 26 adet kurna,50 kişilik soyunma kabini,2 adet 1.60 metre derinliğinde 9.00x9.00 metre ebatlarında havuz,göbek taşı,saunası,yedi adet saatlik özel banyosu bulunan,dinlenme salonları mevcuttur.Günü birlik kullanılan bu kaplıca aynı anda 150 kişiye hizmet verebilmektedir.


  MUĞLA-KÖYCEĞİZ-SULTANİYE TERMAL TURİZM MERKEZİ


  Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nin batısındaki Köyceğiz Gölü’nün batı sahilinde ve Ölemez Dağı’nın eteklerindedir. Suyun Isısı: 41,9 derece. Romatizmal hastalıklar, cilt, kan dolaşımı, kalp hastalıkları, solunum yolu, sinir sistemi böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve nekahet dönemlerinde etkili olduğu belirtiliyor.


  SAMSUN - HAVZA ASLAN AĞZI - KIZ GÖZÜ KAPLICALARI


  Samsun Ankara karayolu üzerinde, 85 ci kilometrede bulunan bir ilçe Havza. Ankara yı Karadeniz e bağlayan karayolunun üzerinde bulunmasına rağmen, kaplıcalarının özellikleri çoğu kimse tarafından bilinmemektedir.

  Atatürk ün Samsun a çıktıktan sonra ilk uğradığı yer olarak ta bilinmektedir. Ulu önderin şu veciz sözleri Havzadaki kaplıcalarda okunabilinir: "Havza kaplıcalarında şifayap oldum".


  Havza kaplıcalarının şifalı suları; çeşitli romatizma, kırık-çıkık sekelleri ve mevzi ağrıları, sinir, mide, bağırsak, metabolizma, kansızlık gibi hastalıklara iyileştirici etki yapmaktadır.


  Havza kaplıcaları Turizm Bakanlığı tarafından Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. 56°C sıcaklığa ve günde 10.080 kişi banyo kapasitesine sahiptir. (56°C kaynak çıkış sıcaklığıdır.)


  SİVAS-KANGAL BALIKLI (YILANLI) ÇERMİK

  Sivas’a bağlı Kangal İlçesi’nin 17 km. kuzeydoğusundadır. Suyun Isısı: 36 derece. Yararlanma Şekilleri: Sabahları aç karnına 3-5 bardak şifalı su içilecek, günde en az 6-8 saat havuza girilecek, tedavi sırasında alkol alınmayacak, tedavi sırasında yaralı bölgelere ilaç sürülmeyecek, havuzlara aralıklı olarak girilecek. Tedavi müddeti asgari 21 gündür. Vücuttaki yara, sivilce, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına karşı tercih ediliyor.


  TUZLA KAPLICALARI SAĞLIK VE TURİZM TESİSLERİ

  Yüzlerce yıllık tarihi içinde barındıran bir şifa kaynağı tuzla kaplıcaları... 1611 yılında Evliya Çelebi’nin ziyaret ederek meşhur eseri “ SEYAHATNAME” sinde övgüyle bahsettiği, doğanın insanlara sunduğu eşssiz zenginliğin çok yakınınızda olduğunu biliyormusunuz... Tuzla Kaplıcaları Sağlık ve Turizm Tesisleri işte bu zenginliği, bilimin güvenilirliği ve modernizmin imkanlarıyla, şifa arayan değerli ziyaretçilerimiz için en iyi şekilde hazırlamaktadır.

  Tuzla Termal Tesisleri’nin termal havuzu romatizmal hastalıklar (romatoid artrid), kireçlenmeler, kadın hastalıklarından fonksiyonel kısırlık ve iltihabi hastalıklar, ortopedik ameliyatlar sonrası iş ve normal yaşantıya sağlıklı dönebilme gibi pek çok hastalığa iyi gelmektedir.


  Şifalı suların içme bölümü ise mide-barsak sistemi hastalılarından kronik gastrid, mide salgı bozukluğu ve kabızlığa; böbrek ve idrar yolları hastalıklarından böbrek taşları,kronik böbrek ve yolları iltihaplarına ; şeker hastalığına ve safra kesesi taşlarına iyi gelmektedir.


  YALOVA TERMAL TURİZM MERKEZİ

  Yalova İlinin 11 km. batısında, ormanlık bir boğaz içindedir. Suyun Isısı: 55-60 derece. Banyo kürleri: Romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, hareket sisteminin ağrılı hastalıkları, ameliyat geçirmiş ağrılı batın hastalıkları, kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları, bacaklardaki bazı damar tıkanıkları. İçme ve banyo kürleri: Diyabet, gut, şişmanlık gibi metabolizma hastalıkları, kanda biriken kolesterin, lipid gibi yağ cisimlerinin temizlenmesi ve asit ürik birikiminin idrar yoluyla atılması.
   
 3. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.058
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.355 ÇTL

  Nerdeyse hergün önünden geçip hiç uğramadığım bir yer oldukça faydalıymış..bi ara uğramalıyım..
   
Benzer Konular
 1. wien06
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  49.417
 2. wien06
  Mesaj:
  36
  Görüntüleme:
  10.578
 3. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.217
 4. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  819
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  881
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş