Türkiye depresyonda mı?

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Çağın hastalığı bizi de etkiliyor mu?


3 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen “Türkiye depresyonda mı?” konulu araştırmanın sonuçlarına göre her on kişiden üçü kendini sürekli olarak üzüntülü ve umutsuz hissediyor. Bu kişiler daha önceleri zevk alarak yaptıkları aktivitelerden artık hoşlanmıyor ve çevrede olup bitenlere karşı ilgisiz kalıyorlar.


Ankete katılanlar yine aynı oranda fiziksel herhangi bir sıkıntıları olmamasına rağmen hareketlerinde aşırı bir yavaşlama olduğunu veya tam tersine içlerindeki rahatsızlıktan dolayı aşırı hareket etmeye başladıklarını söylüyorlar. Bu kişiler kendilerine verdikleri değerde ve duydukları güvende azalma olduğunu kendilerini sürekli eleştirmeye ve suçlamaya başladıklarını dikkatlerini toplamada ve yeni şeyler öğrenmede güçlük çektiklerini hatta günlük kararları vermekte zorlandıklarını belirtiyorlar.

Araştırma sonuçlarına göre depresyon bayanlarda erkeklere göre ve bekarlarda evlilere göre biraz daha fazla görülüyor. Üst yaş grubundan genç yaş grubuna ve üst gelir düzeyinden alt gelir düzeyine doğru gidildikçe depresyon ihtimali yükseliyor. Ayrıca kişilerin eğitim düzeyi azaldıkça depresyon belirtileri de artıyor.
 
Top