"Türkiye En Kanlı Yazını Yaşadı"

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,024
Beğeniler
6,468
Şehir
Seattle.
#1


Türkiye'nin Suriye politikasına yönelik eleştiriler yabancı basında da yer aldı. Wall Strett Journal, Türklerin Suriye konusundaki huzursuzluğunun büyüdüğünü ve kamuoyunun, Türk hükümetinin Suriye politikasına kuşkuyla baktığını savunarak, "Sonuç, hükümetin şahin politikası konusunda kamuoyundaki huzursuzluğu besliyor gibi görünen Türk medyası ve muhalefet partilerinden gelen bir eleştiri fırtınası oldu" diye yazdı.

ABD'nin çok satan gazetesi Wall Strett Journal, "Türkiye'nin Esat Karşıtı Politikası Geri Sekti" başlıklı haberinde, kamuoyunun, Suriye'deki iç savaş giderek sınırın Türk tarafına yayıldığı için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat'a karşı güç kullanılması çabalarına öncülük eden Türk hükümetinin Suriye politikasına kuşkuyla baktığını ileri sürdü.

"TÜRKİYE EN KANLI YAZINI YAŞADI"

Son haftalarda yaşanan gelişmelerin Türklerin Suriye konusundaki huzursuzluğunu büyüttüğünü savunan gazete, "Herşeyden önce Türkiye 1990'lardan buyana en kanlı yazıyla karşı karşıya kaldı. Hukukçuların ve yorumcuların Suriye krizinden cesaret aldığını söylediği Kürdistan İşçi Partisi militanları ya da PKK, güvenlik güçlerine ve sivillere karşı saldırılarını arttırdı" diye yazdı.

WSJ, "Sonuç, hükümetin şahin politikası konusunda kamuoyundaki huzursuzluğu besliyor gibi görünen Türk medyası ve muhalefet partilerinden gelen bir eleştiri fırtınası oldu" yorumunu yaptı.

"KAMUOYU, ANKARA'NIN SURİYE POLİTİKASINI ARTIK DESTEKLEMİYOR"

Haberde, yaz öncesi kamuoyu yoklamaları, hükümetin Suriye politikasına sağlam bir destek olduğunu gösterirken geçen hafta Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan bir kamuoyu yoklamasının, Ankara'nın Suriye krizini idaresinin yüzde 67 oranında onaylanmadığını gösterdiğine dikkat çekildi.

AKP'nin hala en popüler siyasi parti olduğunu ve Suriye politikasını değiştirme yönünde bir işaret olmadığını da belirten WSJ, son zamanlarda yaşanan PKK saldırılarının ve çatışmaların altını çizdi.

Gazete ayrıca, birçok muhalif Türk hukukçu ve yorumcunun Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na odaklandığını ancak hükümetin Esad'a karşı çabalarının yavaşlamadığını ve Davutoğlu'nun, Suriye'de güvenlik bölgesi kurulmasını önerdüğünü ancak bunun kabul görmediğini ifade etti.

 

Benzer konular

Top