1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

"Türkiye Gevşeme İşaretini Verdi"

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Papatya tarafından 17 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.118
  Beğenileri:
  6.455
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  178 ÇTL  Wall Street Journal, Türk hükümetinin ekonomi büyümeyi hızlandırmak amacıyla daha düşük faiz oranları için "lobi" yaparken TC Merkez Bankası'nın, Perşembe günü para politikasını gevşeteceği yönünde Mart ayından bu yana "en güçlü" sinyali verdiğini yazdı TC Merkez Bankası'nın, Perşembe günü para politikasını gevşeteceği yönünde Mart ayından bu yana "en güçlü" sinyali verdiği yorumları yapılıyor.

  ABD'deki borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, "Türkiye, Potansiyel Gevşemenin İşaretini Verdi" başlıklı haberinde "Hükümet, ekonomi büyümeyi hızlandırmak amacıyla daha düşük faiz oranları için lobi yaparken Merkez Bankası, Perşembe günü para politikasını gevşeteceği yönünde Mart'tan bu yana en güçlü işaretini verdi ve borçlanma maliyetinde keskin bir düşüşü tetikledi" diye yazdı.

  Para Politikası Kurulu'nun, faiz oranlarını değiştirmemekle birlikte önümüzdeki dönemde faiz koridorunun giderek daraltılabileceğini söylediğine dikkat çeken gazete, bu gelişmenin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın, büyümeye destek amacıyla düşük faiz çağrılarına öncülük ettiği günlere rastladığına da işaret etti.

  ABD'li gazete, enflasyon, cari açık ve kredi büyüme gibi göstergelere ilişkin verilerin, "Türk ekonomisinin yeniden dengelendiğini gösterdiğini" belirtirken ihracat artarken iç talebinin azaldığına da vurgu yaptı.

  Buna karşın, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın Türk ekonomisinin "yumuşak bir iniş" yapmayı başardığını söylerken kemerleri gevşetmek için henüz erken olduğu uyarısını da yaptığına dikkat çekildiği haberde Çağlayan'ın, Merkez'in "proaktif, büyümeye dönük politikalarını sürdüreceğinden emin olduğu yönündeki sözlerine de yer verdi.

  "Ancak Merkez Bankası, hükümetin, ekonomik üretimi daha gevşek politikalarla desteklemesi yönündeki baskılarına teslim olmaya isteksiz gibi göründüğü" değerlendirmesini de yapan WSJ, ekonomistler ve işadamlarının 2012 ekonomik büyümesinin, hükümetin yüzde 4'lük hedefinin altında kalarak yüzde 3.7 olmasını beklediklerini kaydetti. - Ankara   

Sayfayı Paylaş