1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Türkiye ile İsveç Artık Stratejik Ortak

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Papatya tarafından 12 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.118
  Beğenileri:
  6.455
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  178 ÇTL


  Türkiye ile İsveç'in üzerinde mutabakata vardığı "Stratejik Ortaklık Belgesi" uyarınca İsveç, AB sürecinde Türkiye’ye tam destek verirken, iki ülke arasındaki politik ve ekonomik ilişkiler geliştirilecek.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İsveç’e yaptığı üç günlük resmi ziyaret sürerken iki ülke arasında politik ve ekonomik ilişkileri derinleştirecek anlaşmalar imzalanıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt tarafından imzalanan ’’Stratejik Ortaklık Belgesi" uyarınca iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda derinleştirilmesi hedef alınıyor. İsveç stratejik ortağı olarak bundan böyle Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine tam destek verip, Türkiye’de demokrasi ve insan haklarının geliştirilmesi çabalarına da destek olacak. İşbirliğinin sürmekte olduğu, hukuk kurumlarının, dış politikanın, çalışma yasalarının, sağlık hizmetlerinin ve eşitlik konusunda atılmakta olan adımların AB müktesebatına uygun olarak düzenlenmesinde çabalar yoğunlaştırılırken, İsveç’in yardımları artırılacak.

  Enerji alanında iyi niyet sözleşmesi
  İki ülke arasında geliştirilecek işbirliği kapsamında Türkiye'nin enerji ve çevreci teknolojilere yapacağı yatırımlar için bir iyi niyet sözleşmesi de imzalandı. Yatırımlara güçlü politik destek anlamına gelen sözleşme kapsamında yatırım stratejilerini yönlendirecek ortak bir komite oluşturulacak. İsveç öncelikli olarak çevre teknolojileri yatırımlarındaki stratejiler üzerinde çalışmak üzere bir yıl içinde 5 milyon kronluk fon ayıracak. Türkiye ile İsveç arasındaki ekonomik ilişkilerin ele alındığı ekonomik forumda, Türkiye’nin 2011’de kararlaştırdığı 'İklim Değişikliğine Karşı Ulusal Eylem Planı' çerçevesinde yürütülecek çalışmalara hız vereceği belirtilerek, 2023'e kadar toplam 60 milyar euroluk yatırım yapacağına dikkat çekildi.


  Haber: Osman ikiz / Stockholm

  Editör: Başak Özay
   
Benzer Konular
 1. sherry
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  794
 2. KıRMıZı
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  3.013
 3. Düş
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  379
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.451
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  903
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş