>> Türkiye resmen arabulucu <<

Katılım
8 Ock 2008
Mesajlar
748
Beğeniler
12
Şehir
Dünyanın Merkezindeyim...
#1
22 Mayıs 2008
Türkiye resmen arabulucu

İsrail ve Suriye, Türkiye’nin arabulucuğunda İstanbul’da bir araya geldi.Türkiye’nin arabuluculuğunda pazartesi günü başlayan gizli görüşmeler 3 ülke başkentleri tarafından eşzamanlı olarak duyuruldu. Dışişleri Bakanlığı’ndan tarafların isteği ile yapılan açıklamada, iki tarafın da bu görüşmeyi iyi niyetle ve açık fikirlilikle sürdüreceklerini beyan ettikleri belirtildi.

Türk tarafından Başbakanlık Dış Politika Danışmanı Ahmet Davutoğlu ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Feridun Sinirlioğlu’nun katıldığı görüşmelerde, İsrail tarafını Başbakan Ehud Olmert’in danışmanları Yoram Turbovitz ve Shalom Turjeman temsil etti. Suriye heyetine ise Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın danışmanlarından Riyad Davudi başkanlık etti.

Türkiye’den Dışişleri Bakanlığı yerine Başbakanlığın inisiyatifinde yürütülen görüşmelerle ilgili olarak İsrail ve Suriye’den aynı dakikalarda yapılan açıklamaların Ankara’nın, taraflardan “Görüşmelere başlangıç noktası olarak imzalı bir deklarasyon” istemesi üzerine gerçekleştiği belirtildi.

Türkiye, İsrail ile Suriye arasındaki müzakereler başlamadan önce “tek aracı olma” koşulunu koydu. Ankara, gizli müzakerelere başka tarafların müdahale etmesi durumunda aracılık çabalarına son vereceğini bildirdi. Heyetler dünkü görüşmelerin ardından ülkelerine döndü.

Görüşmelerin olumlu şekilde sürmesinde hafta sonu Lübnan’da yapılacak seçim ve Filistin’deki gelişmelerin etki edeceği vurgulandı. Bunun sonucuna göre taraflar yine İstanbul’da bir araya gelecek. İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde start alan müzakerelerde Golan Tepeleri’nden çekilme, Suriye’nin Hamas, Hizbullah ve İran’la ilişkileri görüşüldü.

Suriye tarafı, masaya ABD’nin de oturmasını talep ediyor. İsrail ile Suriye, son kez 2000’de ABD’de barış görüşmelerine başlamış, ama bu girişim İsrail’in 1967 yılındaki “Altı Gün Savaşı”nda Suriye’den ele geçirdiği Golan Tepelerinin geleceği konusundaki anlaşmazlık yüzünden sonuçsuz kalmıştı.

‘Hedefi yolsuzluk dosyasını unutturmak’

İSRAİL ve Suriye’nin barış görüşmelerine başlaması, İsrail siyasetinde fırtınalar estirdi. Sağ kesim hoşnutsuzluğunu dile getirirken, görüşmeleri “bir medya oyunu” olarak niteledi, sol kesim inisiyatifi memnuniyet ifade ederek değerlendirdi. Ancak her iki tarafın da ortak kanısı, barış görüşmelerinin başladığı açıklaması yolsuzluk soruşturmasının üzerini örtme çabası. 2 gün sonra Başbakan Ehud Olmert, rüşvet aldığı yönündeki iddialar nedeniyle polis tarafından sorgulanacak.

İşçi Partisi Milletvekili Şeli Yachimovich, açıklamayı “anlamsız bir saptırmaca” olarak nitelendirerek “Olmert, dikkatleri para dolu zarfın üzerinden uzaklaştırarak dürüst, barışsever vatandaşları kandırmaya çalışıyor” dedi. Likud Milletvekili Gilad Erdan, Başbakan’ın kamuoyunun dikkatini başka tarafa çekmeyi amaçladığını savunarak, “Olmert, İsrail devletinin güvenliği de dahil olmak üzere, her şeyi satmaya istekli olduğunu ispatlamıştır” diye konuştu.

Likud Milletvekili ve Likud Parlamento Grubu Başkanı Gideon Sa’ar “Para zarfları kabul eden birinin Golan’a dokunmaya hakkı yoktur” dedi.

Ulusal Dinci parti Başkanı Zevulun Orlev “Ağır yolsuzluk suçlamaları karşısında, Olmert devletin güvenliğini ciddi biçimde zedeleyerek, Golan’ı verme pahasına postu kurtarmaya çalışıyor” dedi.

Sol kesimden Meretz’li Milletvekili Zahava Gal-On da, Olmert’in girişiminden kuşku duyduğunu, çünkü kamuoyunun dikkatini dağıtmaya yönelik bir siyasi süreç başlatmanın ahlaki bir geçerliliği olmadığını savundu.

Erdoğan buluşturdu

BAŞBAKANLIK kaynakları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun süredir devam eden yoğun çabaları, yürüttüğü telefon diplomasisi ve iki taraf nezdinde görevlendirilen özel temsilcinin temasları çerçevesinde bu noktaya gelindiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “her iki taraf da, Başbakan Erdoğan’a ve Türkiye’ye bu süreçteki rolü ve ev sahipliği için teşekkür etmiştir” denildi. Suriye Devlet Başkanı Esad, geçen ay, İsrail Başbakanı Olmert’in, barış karşılığında, Golan Tepeleri’ni vermeye istekli olduğunu Erdoğan aracılığıyla kendilerine ilettiğini açıklamıştı. Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun da katkılarından dolayı Başbakan Erdoğan’a teşekkür etti.

Temel sorun Golan Tepeleri

SURİYE ile İsrail arasındaki sorunların başında Golan Tepeleri geliyor. Golan Tepeleri’ni İsrail 1967’de işgal edip, 1981’de ilhak etti. Buradaki 100 bin Suriyelinin büyük çoğunluğu 1967 savaşı sırasında bölgeden kaçtı, 17 bin kişi bölgede kaldı. Bunlardan çok azı İsrail vatandaşlığını kabul etti, diğerlerinin Suriye vatandaşlığı devam ediyor. 1967’den beri kurulan 32 yerleşim bölgesinde 18 bin İsrailli yaşıyor. 2000’deki görüşmeler çekilmenin reddi nedeniyle kesildi.

ABD’den Türkiye’ye övgü

ABD, Türkiye’nin arabuluculuk rolünü övdü. Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisi David Welch, Washington’un görüşmeler konusunda bilgilendirildiğini kaydederek, “Türkiye’nin iyi ve yararlı bir rol oynadığını düşünüyorum’’ dedi. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada da, bu gelişmenin “şaşırtıcı olmadığı” kaydedildi. Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, “ABD’nin bu görüşmelere katılmadığını, kararın İsrail tarafından alındığını ve gelişmenin kendileri için şaşırtıcı olmadığını’’ ifade etti. Perino, ABD’nin görüşmelere bir itirazı olmadığını kaydetti.
 
Top