1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Türkiye'de Verilen Edebiyat Ödülleri

Konusu 'Edebiyat / Kitap' forumundadır ve Suskun tarafından 6 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  319
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.961 ÇTL

  Türkiye'deki edebiyat ödülleri

  Necatigil Şiir Ödülü
  Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü
  Memet Fuat Ödülleri
  Tanpınar Ödülleri
  Cemal Süreya Şiir Ödülü
  Orhon Murat Arıburnu Ödülleri
  Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri
  Haldun Taner Öykü Ödülü
  Sait Faik Hikaye Armağanı
  Ömer Seyfeddin Hikaye Ödülü
  Madaralı Roman Ödülü
  Orhan Kemal Roman Armağanı
  [​IMG]
  Necatigil Şiir Ödülü

  Şair Behçet Necatigil anısına ailesinin düzenlediği ve 1980'den beri her yıl şairin doğum günü olan 16 Nisan'da verilmekte olan şiir ödülü.
  Ödül, 1993'e kadar şairin ölüm yıldönümü olan 13 Aralık'ta verilmiş, 1994 yılından itibaren doğum yıldönümü olan 16 Nisan'da verilmeye başlanmıştır.
  Ödüle değer eser olmadığı kaydıyla verilmediği 1989, 1993 ve 1998 yılları hariç her yıl ödül verilmiştir.
  Ödülün amacı, Necatigil ailesi tarafından şu şekilde açıklanıyor: "Şiir, Behçet Necatigil’in yaşamında çok büyük bir yer tutuyordu, belki de onun için en önemli olguydu. Necatigil Şiir Ödülünün oluşturulmasındaki ana düşünce, onun şiire verdiği önemi, ölümünden sonra da, onun adına sürdürmek isteği oldu. Ayrıca Behçet Necatigil’in adı, ardında bıraktığı yapıtların yanı sıra bu ödülle de yaşatılmak istendi."  [​IMG]
  Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü
  1992'de yaşamını yitiren Cevdet Kudret anısına 1993 yılından beri her yıl eşi ve kızı tarafından İstanbul Kitap Fuarı sırasında verilen edebiyat armağanı.
  1995'ten beri dönüşümlü olarak yazarın ürün verdiği beş ayrı daldan (roman, öykü, şiir, deneme-inceleme-araştırma ve tiyatro dalları) birinde ödül verilir.  [​IMG]

  Memet Fuat Ödülleri

  Memet Fuat Eleştiri/İnceleme, Deneme ve Yayıncılık Ödülleri, Memet Fuat Genç Şiir Ödülü 19 Aralık 2001 yılında hayatın yitiren Memet Fuat anısına verilmekte olan edebiyat ödülleridir. Eleştiri/İnceleme, Deneme ve Yayıncılık Ödülleri 2004 yılından beri, Genç Şiir Ödülü ise 2008'den beri verilmektedir.
  Memet Fuat'ın yazın yaşamında en çok önem verdiği 3 dal olan eleştiri, inceleme/deneme, yayıncılık alanlarında ve Memet Fuat'ın şiir alanındaki eleştirileri ile genç şairleri değerlendirmede önem kazanmış olması nedeniyle şiir dalında ödül verilmektedir. İlki yazarın ölüm yıldönümü olan 19 Aralık 2004 yılında verilen ödüller, 2005 yılında Memet Fuat'ın doğum günü olan 16 Şubat'ta düzenlenen törenle sahiplerine verilmeye başlanmıştır; 2008 yılında ise ödül töreni ve anma günü tarihi Nisan'ın ilk haftası olarak değiştirilmiştir. Her yılın 10 Ocak tarihine kadar başvurmak mümkündür.
  Eleştiri/İnceleme ödülünü İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, Deneme ödülünü ise Adam Yayınları desteklemektedir. Kitap olarak basılmış yayınlara ödül verilir.
  Yayıncılık ödülüne ise bir sene önce verilmiş örnek bir yayıncılık verimi ile (özgün bir kitap ya da kitap dizisi, yepyeni bir tasarım, kusursuz bir düzeltmeyle yayımlanmış bir yapıt gibi) aday olunur. Yayıncılık ödülünü kazanan çalışmalar bir heykelcikle ödüllendirilir. Ödül heykelciği heykeltraş Bihrat Mavitan tarafından tasarlanmıştır.
  [​IMG]
  Tanpınar Ödülleri
  Tanpınar Ödülleri, 2001 yılından beri her yıl Bursa'da Zaman şiirinin yaratıcısı Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ölüm yıldönümü olan 24 Ocak'ta düzenlenen bir törenle edebiyatın değişik alanlarında Bursa üzerine üretilmiş eserlere verilen ödüldür.

  [​IMG]
  Cemal Süreya Şiir Ödülü
  1990'da hayatını kaybeden şair Cemal Süreya anısına düzenlenen şiir ödülü yarışması.
  Ödül, 1991 yılından beri verilmektedir. 2001 yılından sonra 3 yıl ara verilen ödüller, 2004'den beri Cemal Süreyya Kültür ve Sanat Derneği tarafından devam ettirilmektedir. Yayımlanmış Kitap Ödülü ve Yayımlanmamış Dosya Ödülü olmak üzere iki dalda ödül verilir.


  [​IMG]
  Orhon Murat Arıburnu Ödülleri
  Orhon Murat Arıburnu Ödülleri ya da kısaca Arıburnu Ödülleri, sinemacı ve şair Orhon Murat Arıburnu adına şair ve eleştirmen Cihan Oğuz ile şair Hüseyin Alemdar’ın kişisel katkılarıyla 1990'dan bu yana verilen sinema ve şiir ödülleridir.
  Şair ve sinemacılardan oluşan bir gruba yöneltilen anket sonucu yılın en iyileri belirlenmekte ve ödülleri verilmektedir.  [​IMG]
  Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri
  Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri, Varlık Dergisi ve Varlık Yayınevi'nin kurucusu Yaşar Nabi Nayır anısına her yıl şiir ve öykü dallarında verilen edebiyat ödülüdür. Ödüller, her yıl Varlık Dergisi'nin kuruluş yıldönümü olan 15 Temmuz'da verilir. Edebiyata yeni değerler kazandırma amacını güden bu yarışmaya, sadece 30 yaşın altındaki şair ve yazarlar katılabilir.


  [​IMG]
  Haldun Taner Öykü Ödülü
  Yazar Haldun Taner anısına 1987'den beri düzenlenmekte olan öykü ödülü. Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenmektedir.
  [​IMG]
  Sait Faik Hikaye Armağanı
  Sait Faik Hikâye Armağanı, Yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl ölüm yıldönümünde (11 Mayıs) bir öykücüye verilen armağan. Edebiyat dünyamızın en büyük ödüllerinden biridir. 1955’te annesi Makbule Abasıyanık tarafından kuruldu. 1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyeti tarafından sürdürülen armağan, 2003’ten beri Darüşşafaka Vakfı ve Yapı Kredi Yayınları işbirliği ile sürdürülmektedir.  [​IMG]
  Ömer Seyfeddin Hikaye Ödülü
  Ömer Seyfeddin Hikâye Ödülü, Türk ulusal hikâyeciliğinin sembol ismi Ömer Seyfeddin adına Türk Edebiyatı Vakfı tarafından verilen öykü yarışması.
  İlki 1990 yılına verilmiştir. 2005 yılından itibaren Ömer Seyfeddin’in memleketi olan Gönen yarışmaya destek vermektedir ve ödüller, Türk Edebiyatı Vakfı Gönen Belediyesi ile ortaklaşa verilmektedir. İki kurumu ortak kararı ile Ömer Seyfeddin Hikâye Yarışması, Türk Dünyası Ömer Seyfeddin Hikâye Yarışması adını almıştır. Yarışmanın özelliği tüm dünya üzerinde yaşayan Türklerin hikâyeci olarak kabul edilmesindir. Yarışma, edebiyata yeni isimler ve eserler kazandırmayı amaçlar.
  [​IMG]
  Madaralı Roman Ödülü
  Madaralı Roman Ödülü; Emekli Öğretmen Fikret Madaralı ve eşinin kurduğu ödüldür. Sonuncusu 1989 yılında verilmiştir. Her yıl, bir önceki yıl basılmış romanlardan birine verilir; Köy Enstitüleri'nin kuruluş yıldönümü olan 17 Nisan'da ödül sahibi açıklanırdı.


  [​IMG]

  Orhan Kemal Roman Armağanı

  Anısını yaşatmak için Mezopotamya'da Orhan Kemal Müzesi açıldı.1972'den bu yana adına bir roman yarışması (Orhan Kemal Roman Armağanı) düzenlenmektedir.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  3.039
 2. Çağlayağmur
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  2.152
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.426
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.098
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  534
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş