Türkiyede Yasaklanan Köpek Cinsleri

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Türkiyede Yasaklanan Köpek Cinsleri

Türkiye’de saldırgan tavırlarıyla bilinen pitbull terrier, japanese tosaya dogo argentino, fila brasileiro ile bu ırkların melezlerinin beslenmesi ve ülkeye girişinin yasak olduğu bildirildi.

(IHA) Türkiye’de saldırgan tavırlarıyla bilinen pitbull terrier, japanese tosaya dogo argentino, fila brasileiro ile bu ırkların melezlerinin beslenmesi ve ülkeye girişinin yasak olduğu bildirildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı Bakanlığı’nın 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hayvan beslenmesi ve barındırılmasına düzenlemeler 2004 2007 yıllarında getirildi. Türkiye’de insanlara yönelik köpek saldırılarının yaşanmasının ardından, birçok ülkede de yasak olan bazı köpek cinslerinin beslenmesine yasak ve düzenlemeler getirildi. Yasa kapsamında pitbull terrier, japanese tosa’ya, dogo argentino, fila brasileiro ve bu ırkların melezlerini üretmek, sahiplendirilmesi, ülkeye girişi, satışı ve reklamı, takası,

sergilenmesi, hediye edilmesi yasaklandı. Hükme uymayanlar hakkında ise 3 bin TL idari para cezası ve hayvanlara el konulması kararlaştırıldı. Yasa kapsamı öncesinde yasaklı hayvanları bulunanların ise köpekleri kayıt altına aldırmaları ve kısırlaştırmaları gerekiyor. Köpeğin üzerinde belli bir uzaklıktan görülebilecek şekilde tasarımlanmış ve geceleri yansıtıcı özelliği olan bir tasma takılması, tasmaya bağlı kayış yerine zincir kullanılması, köpeğin gezdirilmesi sırasında dayanıklı malzemelerden yapılmış

ağızlık takılması da gerekiyor. Barınma işleminin ise köpeğin kaçışının engellenmesine yönelik sağlanması da kanun kapsamında güvence altına alındı.
 
Top