Türkiye'nin Turizm Potansiyelinin Yüksek Oluşunu Sağlayan Etkenler

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,246
Takım
GALATASARAY
#1
TÜRKİYE’NİN TURİZM POTANSİYELİNİN YÜKSEK OLUŞUNU SAĞLAYAN ETKENLER

Ülkemiz Kuzey Yarım Küre’de ılıman kuşakta yer almaktadır. Özel konumu nedeniyle aynı anda farklı iklim şartlarının yaşandığı bir yapıya sahiptir. Bunun sonucu olarak zengin bitki örtüsüne sahip olmuş ve çeşitli turistik etkinliklere imkân vermiştir. Ülkemizde, dünyada benzeri olmayan bitki ve ağaç türleri vardır. Doğal bitki örtüsünü korumak ve yanı zamanda turizmde faydalanmak için bölgelerimizde ulusal parklar düzenlenmiştir. Ülkemiz jeolojik yapısının oluşturduğu önemli zenginliklere sahiptir. Ürgüp-Göreme yöresindeki Peri Bacaları, Zelve, Ihlara, Göreme Vadileri; Denizli-Pamukkale Travertenleri bunların en güzel örneklerini meydana getirmektedir. Ayrıca, çeşitli bölgelerde yer alan mağaralar, önemli miktarda turist çekmektedir.

Ülkemizin, tarihi sanatsal, arkeolojik, kültür ve folklor değerleri bakımından çok zengin özelliklere sahiptir. Yurdumuzun üç tarafının denizlerle çevrili olması, deniz turizminin gelişmesini sağlamıştır. Karedeniz de Akçakoca, Amasra, Şile, Ünye, Marmara Bölgesi’nde Erdek, Trakya kıyıları; Ege’de Edremit, Ayvalık, dikili, Foça, Çeşme, Gümüldür, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Datça, Akdeniz kıyılarında Köyceğiz, Fethiye Kaş, Kemer, Alanya, Antalya, Silifke, Erdemli Mersin gibi merkezler önemli potansiyele sahiptirler. Sahip olduğumuz zengin koy ve körfezler ilgi çekici, zengin alanlar meydana getirmiştir. Bursa-Uludağ, Kayseri-Erciyes, Kastamonu-Ilgaz, Bolu-Kartal kaya, Erzurum-Palandöken, Kars-Sarıkamış, Antalya-Saklıkent, Ankara-Elmadağ kış sporları açısından büyük zenginliklerimiz arasındadır. Ülkemiz, Jeolojik yapısı nedeniyle kaplıca turizmi açısından çok zengindir.

Ülkemiz tarihin en eski devirlerinden beri insanların yaşadıkları ve zengin uygarlıklar kurdukları topraklara sahiptir. Bu nedenle yurdumuz antik kentler bakımından çok zengindir. Ülkemizde, tarihsel, arkeolojik, etnografik eserlerin sergilendiği çok sayıda müze vardır. Ülkemizin sahip olduğu doğal yapılar, göllerimiz, kıyılarımız ve dağlarımız, turizme son derece uygun imkânlar oluşturmuştur. Sahip olduğumuz doğal, tarihsel, kültürel zenginliklere rağmen istenen düzeyde turizm geliri sağlanamamaktadır. İstenen düzeye ulaşılabilmesi için, ulaşım, yatak sayısı, konaklama, eğitim, planlama, tanıtım ve propaganda gibi çalışmalara hız verilmesi ile sağlanabilecektir.
 

Benzer konular

Top