Türkler şirket avında!

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
"Bu yıl 1 milyar dolarlık yatırım yapılabilir"


Ernst & Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, 2011 yılında Türk firmalarının yurt dışında 50 ila 200 milyon dolar bandında işlemlerden oluşan 1 milyar dolar civarında bir yatırım gerçekleştirebileceğini, bu yatırımların özellikle Türkiye'nin yakın coğrafyasında, Güneydoğu Avrupa'da olabileceğini bildirdi.

Cantekinler, yaptığı açıklamada, doğrudan yatırım konusunda aslında Türkiye'de bir geriye gidiş gözlendiğini, 2007 ve 2008'de sırasıyla 19 milyar dolarlık ve 15 milyar dolarlık giriş olduğunu, 2010'da bu miktarın 6,4 milyar dolara düştüğünü hatırlattı.

Bu yılın Nisan ayı itibariyle gelen miktarın ise 4 milyar dolar civarında olduğuna değinen Cantekinler, bunun haziran sonunda 5,5-6 milyar dolara doğru geldiğinin tahmin edilebileceğini söyledi.

Haziran sonu itibariyle Türkiye'de birleşme ve satın alma rakamının ise yaklaşık 7 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu belirten Cantekinler, ''7 milyar dolarlık birleşme ve satın alma, ilk 6 ay için çok zayıf. Yılın geneli için 14-15 milyar dolar olabilir. Genelde dünyada da Türkiye'de de şöyle bir trend var; yılın özellikle son çeyreğinde bu işlemler artış gösteriyor. Bu gözle bakarsak sonbaharda işlemler artacaktır. 20 milyar dolar gibi seviyeleri görebilir. Bizim sene başındaki tahminimiz 25-30 milyar dolar gibiydi. Bu tahmin göz önüne alındığında, birleşme ve satın alma işlemlerinin de zayıf gittiğini söyleyebiliriz'' şeklinde konuştu.

Söz konusu rakamlar çok desteklemese de yabancılardan Türkiye'ye çok büyük ilgi olduğunu vurgulayan Cantekinler, ''Yurt dışında görüştüğüm kişiler aynı ilgiyi hala devam ettiriyorlar. Türkiye'de ciddi bir iç tüketim, iç talep var. Esas, iç talep yabancıların iştahını kabartıyor. Türkiye'ye bir yabancı geldiğinde öncelikle iç talebi görüyor'' dedi.

İç talep artışının GSYH'yi artırdığının altını çizen Cantekinler, şöyle devam etti:


''Yurt dışından gelen yatırımcılar stratejik yatırımcılar... Peynirci peynir şirketi almaya, oyuncakçı oyuncak şirketi almaya geliyor. Bunlar öyle ufak dalgalanmalara bakmıyor. Şöyle bakıyorlar; nüfus 74-75 milyon, bunun yarısı 30 yaşın altında. Dolayısıyla 'tüketim ürünü veya enerjiyle alakalı ne olursa satışı artar' diyor. Bizim büyümemiz iç tüketimden kaynaklandığı için gelen stratejik yatırımcı, telekomcu, oyuncakçı, peynirci, içecekçi 'Türkiye'de şirket aldığımda veya sıfırdan yatırım yaptığımda pazarım Avrupa olacak' diye düşünmüyor. 'Pazarım Türkiye, Türk halkı' diye düşünüyor.''

Türkiye'de yapılması düşünülen altyapı yatırımlarının büyüklüğüne de değinen Cantekinler, İstanbul'da 3. köprü, 3. hava limanı, otoyollar, duble yollar ve birçok tünelin yapılmasının planlandığını, dolayısıyla 30 milyar dolar civarında bir yatırımın masada durduğunu, bazı yabancı yatırımcıların bunları çok önemli ekonomik aktiviteler olarak gördüğünü ifade etti.

"YUNANİSTAN, ROMANYA GİBİ ÜLKELERE YATIRIMA İSTEKLİ''

Türk iş adamlarının da artık yurt dışında yatırım fırsatlarını takip ettiğini ve yatırım yapmaya istekli olduğunu vurgulayan Cantekinler, özellikle Yunanistan ve Romanya gibi ülkelerde ''küçük, orta'' denilen 50, 100, 150 milyon dolarlık yatırımların söz konusu olabileceğini söyledi.

Ernst & Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Cantekinler, ''Tahmin ediyorum yıl bitince Türk firmaları, yurt dışında 50 ila 200 milyon dolar bandında işlemlerden oluşan 1 milyar dolar civarındaki yatırımı gerçekleştirmiş olur. Bu, özellikle bizim yakın coğrafyamızda, Güneydoğu Avrupa'da olacaktır diye düşünüyorum. Bu bandın dışında yatırım gelirse ki, bu her sene olmuyor, o zaman toplamı daha da yukarı çekecektir'' şeklinde konuştu.

Yurt dışında yatırım yapmak için kendilerine başvuran Türk şirketleri bulunduğuna dikkati çeken Müşfik Cantekinler, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Örneğin bir Türk gıda şirketi bize gelerek 'Yabancı yatırımcıya ihtiyacımız yok. Türkiye'de işlerimiz gayet iyi. Özellikle Avrupa'da satın alacağımız şirket bulun' dediler. Biz bu firmaya Avrupa'da şirket arıyoruz. Türk firmaları gayrimenkul, çimento, yapı elemanları, gıda ve telekom alanında yurt dışında alış için istekliler. Yaklaşık 8 ay önce bize gelip yurt dışında yatırım yapmak istediklerini söyleyenler oldu. Özellikle Yunanistan'da stratejik yatırımcı olarak kendi sektörlerinde yatırım yapmak istediklerini söylediler. Bunların aralarında turizmciler ve başka sektörden firmalar söz konusuydu. Üretim alanında gıda sektöründe Yunanistan'da yatırım arayan, 'fabrika tesis alacağım' diyen Türk yatırımcılar mevcut.''

''2011, TÜRKLER'İN YURT DIŞINA DA YATIRIM YAPTIĞI BİR YIL OLACAK''

Yunanistan kadar sıkıntılı olan bir ülkenin de Romanya olduğuna işaret eden Cantekinler, ''Geçtiğimiz 6 ay içinde Romanya'da da özellikle çimento ve yapı sektörüyle alakalı alanlarda yatırım yapmak isteyen Türk şirketlerle görüştüm. Yunanistan ve Romanya'da Türk firmalarının alıma yönelik girişimleri oldu. Bunların bazılarına o ülkelerin Ernst & Young şubeleri vasıtasıyla aracılık ettik'' dedi.

Gayrimenkulde örneğin Malta'da liman, turizm yatırımlarıyla ilgilenen Türk yatırımcıları olduğunu dile getiren Cantekinler, ''Özellikle telekom sektöründeki, Türkiye'de büyük oyuncular belli, şirketlerin de Doğu Avrupa ile yakından ilgilendiklerini biliyorum. O ülkelerde birçok telekom operatörü satışa gitmek istiyor. Bunların bir çoğu devlet tarafından işletiliyor. Bizim 8-10 sene önceki halimiz gibi... Bunlara da Türkler bakıyorlar. Tahmin ediyorum 2011, Türkler'in yurt dışına da yatırım yaptığı bir yıl olacak'' ifadesini kullandı.
AA
 
Top