1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Türlerine Göre Bina ve Yapılar - Amfitiyatro

Konusu 'Gerekli Bilgiler' forumundadır ve Suskun tarafından 23 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL

  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
  ROMA Amfitiyatro
  Amfitiyatro, eski Roma'da arena olarak adlandırılan büyük bir düzlük ile çevresinde daire ya da elips biçiminde yükselen tribünlerden oluşan yapıdır. Arena, kanlı gösterilerin sergilendiği alanlardır. Vahşi hayvanlar birbirlerini parçalar, insanlar birbirleriyle ya da vahşi hayvanlarla kıyasıya dövüşürlerdi. Genellikle ölümle sonuçlanan bu acımasız dövüşlerin, büyük bir izleyici kitlesi vardı. Arena ayrıca suyla doldurularak çeşitli gösteriler yapılırdı.
  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
  Latince olan arena sözcüğü kumluk anlamına gelir. Çünkü bu alanlar, dövüş sırasında akan kanları kolaylıkla dibe sızdırması için kumlarla kaplı olurdu. Tribünlerin altında karanlık odalar, gladyatörler için barakalar, zindanlar, vahşi hayvanlar için kafesler bulunurdu. Arena, parmaklıklarla çevrili olurdu. Arenada dövüşen kişilere gladyatör denirdi. Gladyatörlerin çoğu suçlular ya da köleler arasından yetişirdi. Dövüşler gladyatörlerden birinin, bazen her ikisinin ölümüyle sonuçlanırdı.

  İlk amfitiyatroların dayanıksız tahta yapılar olduğu bilinmektedir. İ.Ö 80'lerde Pompei'de taşlarla yapılan amfitiyatro, bilinen en eski amfitiyatrodur. Roma'daki Flavius Amfitiyatrosu, amfitiyatroların en ünlüsüdür. Daha sonra Colosseum olarak adlandırılan bu amfitiyatronun eski kaynaklarda yaklaşık 80 bin izleyici aldığı belirtilir. Ama günümüz ölçümleri ancak 50 bin kişi olabileceğini göstermiştir. Günümüze ulaşan öbür en ünlü amfitiyatrolar İtalya'da Verona, Pompei ve Puteoli'deki (bugünkü Pozzuoli); Hırvatistan’da İstriya'nın merkezi Pula'daki; Fransa'da Nîmes ve Arles'daki amfitiyatrolardır.
  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
  aspendos​
  Verona'daki Eski Roma amfitiyatrosunda günümüzde açık hava operaları sahnelenir. Türkiye’deki Aspendos ve Efes’teki amfitiyatrolarda da çeşitli gösteriler ve konserler düzenlenmektedir. Günümüzde spor gösterilerinin yapıldığı stadyumlar bir tür amfitiyatrodur.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  926
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.376
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.072
 4. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.010
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.258
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş