Tweet adalete dokununca

Düş

Septik bir KADIN
Özel üye
Yarışma Birincisi
Katılım
20 Şbt 2012
Mesajlar
3,098
Beğeniler
2,709
#1
Ali Şen'e hakaretten yargılandığı davada verilen takipsizlik kararını Twitter'da "Severim Türk Adaletini" diye duyuran yazar Karlıbel'e, bu kez zincirleme hakaret ve iftiradan dava açıldı


Eski Fenerbahçe Başkanı Ali Şen ve iki oğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da kendilerine hakaret ve iftirada bulunduğunu iddia ettikleri yazar Talip Doğan Karlıbel'i savcılığa şikâyet etti. Bir yıldır yürütülen soruşturma sonrası Karlıbel'e takipsizlik kararı verildi. Karlıbel, takipsizlik kararını yine Twitter'da "Severim Türk Adaletini" diye duyurunca Şen ailesi itiraz etti. Karlıbel'e bu kez "zincirleme hakaret ve iftira" suçundan dava açıldı. Aile geçen yıl da aynı olayla ilgili yazara 30 bin liralık tazminat davası açmıştı.

'HESAP BENİM DEĞİL'
Ali Şen ile iki oğlu Adnan ve Metin Şen, geçen yıl aralık ayında avukatları Ekrem Ufuk Ermiş aracılığıyla savcılığa sunduğu dilekçede, Twitter'da "tdkarlıbel" isimli profil kullanıcısının haklarında hakaret ve iftira içerikli sözler sarf ettiğini iddia etti. Aile, "Ali Şen uyuşturucu baronu ve katil, rezil oldu piyasadan silindi", "Ali Şen ve oğlu ve tetikçileri, cinayet ve cinayete teşebbüs suçlarından sorumlu tutulacaklar", "Ahmet Çakar'ı vurdurtan Ali Şen ve oğlu gözaltına alınmazsa Türkiye bitmiştir, katiller" ifadelerini kullanan "tdkarlıbel" kullanıcı profilinin Karlıbel'e ait olduğunu iddia etti. Karlıbel ise soruşturma kapsamında verdiği ifadesinde Twitter'da kendisine ait olmayan 7-8 sahte hesap olduğunu, bu profilin de kendisine ait olmadığını, suçlamaları kabul etmediğini öne sürdü. Emniyetten kullanıcının teknik olarak belirlenmesinin mümkün olmadığı belirtilince savcılık yazara takipsizlik kararı verdi. Ancak aynı profil kullanıcısı bu kez de "Ali Şen'in bana karşı yaptığı suç duyurularından sonuç geldi. Severim Türk Adaleti'ni. Artık İstanbul Adliyesi'ndeki bütün savcılar ve hâkimler Ali Şen'in eskiden uyuşturucu kaçakçılığı, yankesicilik, dolandırıcılık ve hırsızlık... " yorumunu yazması ve Şen ailesinin itirazı üzerine soruşturma dosyası yeniden açıldı. Savcılık bu kez zincirleme hakaret ve iftira suçlarından 1 yıl 3 aydan 6 yıla kadar yazarın hapisle cezalandırılması istemiyle dava açtı.
30 BİN LİRA TAZMİNAT TALEBİ
Aynı olayla ilgili Karlıbel'e Ali Şen ve iki oğlu geçen yıl tazminat davası açmıştı. Şen ailesinin avukatı dava dilekçesinde, "Davalının, hukuka aykırı eylemleri, müvekkillerin şeref, şöhret ve haysiyetlerine yönelik bir tecavüzdür. Bu tecavüz, müvekkillerimi derin üzüntüye sürüklemiştir. Davalı, söz konusu tecavüzü, Twitter'da yaparak yaygınlaştırmış ve tecavüze süreklilik kazandırmıştır. Tüm bu nedenlerden dolayı davalıdan 30 bin lira manevi tazminat talep ediyoruz" demişti.
 

Benzer konular

Top