Twitter Listelerini Nasıl Kullanırım?

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Twitter Listelerini Nasıl Kullanırım
Twitter'da diğer kullanıcıları gruplara, başka bir deyişle "listelere" ayırarak düzenleyebilirsiniz. Bir listeyi görüntülemek için tıkladığınızda o gruba dahil olan tüm kullanıcılardan gelen Tweetleri bir arada görürsünüz. Bu makalede listelerle ilgili temel bilgileri bulabilirsiniz.

Not: Bir kullanıcıyı bir listeye eklemek için o kişiyi takip etmeniz gerekmez.

Bir kullanıcının Tweetlerini okumak istiyor fakat mesajlarını her gün zaman akışınızda görmek istemiyorsanız, listeler sayesinde bunu yapabilirsiniz. Buna benzer olarak, başka birinin oluşturduğu bir listeyi takip etmeniz, o listede yer alan tüm kullanıcıları takip ettiğiniz anlamına gelmez. Yalnızca listenin kendisini takip etmiş olursunuz.

Nasıl liste oluştururum

Yeni bir liste oluşturmak için bu talimatları izleyin:
 1. Listeler sayfanıza gidin. Bunu en üstteki navigasyon çubuğunda açılan profil menüsünden veya Profil sayfanıza gidip Listeler sekmesine tıklayarak yapabilirsiniz.
 2. Liste oluştur'a tıklayın (aşağıda gösteriliyor).
 3. Listenizin adını (not: liste adları 25 karakteri geçemez ve rakamla başlayamaz) ve kısa bir açıklamasını girin. Listenin özel (yalnızca sizin tarafınızdan erişilebilir) mi yoksa genel (herkes tarafından takip edilebilir, abone olunabilir) mi olmasını istediğinizi seçin.
 4. Listeyi Kaydet'e tıklayın.


Listelerinize kişi ekleme veya kişileri listeden kaldırma
Birinin profilinde, tıkladığınızda aşağı doğru bir menü açılan kişi ikonunu (gölgeli bir figüre benzer) gördüğünüz her yerden listenize kullanıcı ekleyebilirsiniz. Buna aşağıdakiler de dahil:

 • Kişi aramaları
 • Profil sayfaları
 • Sizin ve başka kullanıcıların takip ettikleri ve takipçi listeleri
Bir kişiyi listeye eklemek veya listeden çıkarmak için:
 1. Kişi ikonuna tıklayın. Aşağı doğru bir menü açılacak. (Resim 1)
 2. Listeye ekle veya listeden kaldır seçeneğini seçin.
 3. Oluşturduğunuz listeleri gösteren küçük bir pencere açılacak. Kullanıcıyı eklemek istediğiniz listeleri işaretleyin veya çıkarmak istediğiniz listelerin işaretlerini kaldırın. (Resim 2)
 4. Eklemek istediğiniz kişinin başarıyla eklenip eklenmediğini kontrol etmek için Profil sayfanızdaki Listeler sekmesine gidin. Dilediğiniz listeye tıklayın, sonra da Üyeler'e tıklayın. Eklediğiniz kişi üyeler listesinde olacak.
Note: Kendi kendinizi bir listeye eklemek şu an için mümkün değildir.

Resim 1


Resim 2


Listenizin istatistiklerini kontrol edin
Listeler sayfanızdan Üyesi (aşağıda gösteriliyor) seçeneğine tıklayarak dahil olduğunuz listelerin sayfasını görebilirsiniz. Kendinizinkini görmek için tıklayın!


Liste içeriğini görüntüleme
Takip ettiğiniz veya oluşturduğunuz listelerde yer alan kişilerden gelen Tweetleri görmek için bu adımları izleyin:

 1. Profil sayfanıza gidin
 2. Sayfanın solundaki panelden Listeler sekmesine tıklayın
 3. Görüntülemek istediğiniz listeyi seçin
 4. Bu listede yer alan kullanıcılardan gelen Tweetleri hemen göreceksiniz
Listeleri düzenleme veya silme
Bir listeyi düzenlemek veya silmek için bu adımları izleyin:

 1. Profil sayfanıza gidin
 2. Ekranın sol panelinde yer alan Listeler sekmesine tıklayın
 3. Kendi oluşturduğunuz listeleri ve başkaları tarafından oluşturulan ve sizin takip ettiğiniz listeleri göreceksiniz
 4. Kendi oluşturduğunuz listelerden düzenlemek veya silmek istediğiniz listeyi seçin. Listenizin bilgilerini güncellemek için Düzenle seçeneğine veya listeyi tamamen kaldırmak için Sil seçeneğine tıklayın.
 5. Bu sayfadan listenize kişi ekleyemez veya kişileri listenizden kaldıramazsınız. Bunu eklmek veya silmek istediğiniz kişilerin profil sayfalarından yapmalısınız. Yukarıda gösteriliyor.
Başkalarının listelerine abone olmak veya onları takip etmek
Bir listeyi takip etmek en az bir Twitter kulanıcısını takip etmek kadar kolaydır. Bir kişinin profilinden Listeler sekmesine tıklayın ve abone olmak istediğiniz listeyi seçin. Listenin sayfasındayken sol üstte Abone ol'a tıklayın.

Bir listenin yaratıcısını engelleyerek kendinizi eklenmiş olduğunuz bir listeden çıkarabilirsiniz.

Not: Eğer takip ettiğiniz bir listenin sahibi, listesine sizin tarafınızdan engellenmiş ve genel profile sahip bir kullanıcıyı eklerse, engellenmiş kullanıcıdan gelen güncellemeleri yine de görürsünüz.

Bu davranış, engellediğiniz ve genel (herkese açık) profile sahip bir kullanıcının sayfasını ziyaret etmeye benzer; bu kişinin tweetlerini hala okuyabilirsiniz.
 

Benzer konular

Top