Twitter Sözlüğü

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,246
Takım
GALATASARAY
#1
Twitter Sözlüğü

Algoritma
Sınırlı sayıda adımda problem çözmeye yarayan sayısal bir yöntemdir. Twitter'da en popüler tweetleri ve gündem başlıklarını belirlemek içim sıkça kullanılır.

Ana Sayfa
Takip ettiğiniz kişilerden gelen tweetlerin gerçek zamanlı listesi. Twitter ana sayfanızda yer alır.

API
Application Programming Interface teriminin kısaltmasıdır. Tüm Twitter datasını içerir ve kendi sitemizin yaptığı gibi Twitter'a erişebilen uygulamalar geliştirmekte kullanılır.

Arama (Entegre Arama)
Twitter ana sayfanızdaki arama kutusu tüm genel tweetler arasında anahtar kelimeler, kullanıcı adları, etiketler veya konular aramanızı sağlar. Aramalar search.twitter.com adresinden de yapılabilir.

Askıya Alınmış
Hizmet Koşullarımızın ihlali nedeniyle bir hesabın Twitter kullanmasının engellenmesi işlemi.

Aşırı Kapasite Sayfası
Bazı kullanıcılar bu sayfaya "Başarısız Balina" sayfası da derler. Sitemizin yoğun trafiğe ayak uydurmaya çalıştığı anlarda ekranda "Twitter aşırı kapasiteyle çalışıyor olabilir" mesajı ve bir balina resmi belirir.

Avatar
Twitter profilinize hesabınızın Ayarlar sekmesinden yüklenen kişisel bir resimdir. Profil resminizi veya avatarınızı nasıl değiştirebileceğinizi okuyun.

Bağlan
Bağlan sekmesinden Etkileşimler, Bahsedenler, en son Takipler ve Retweetleri görebilirsiniz. Bağlan sekmesini kullanarak tweetlerinizi kimlerin retweetlediğini veya favorilere eklediğini, en son kimin sizi takip ettiğini, tüm @yanıt ve sizden @bahsedenleri görebilirsiniz.

Bağlantılar
Twitter ayaralrıızdaki Uygulamalar sekmesi, Twitter profilinize erişmesine izin verdiğiniz tüm üçüncü parti siteler ve uygulamaları gösterir. Dilediğiniz zaman erişimi kaldırabilirsiniz. Üçüncü parti uygulama ve siteleri nasıl bağlayacağınızı öğrenin.

Bahsedenler
Kullanıcı adının başına @ işareti ekleyerek tweetinizde başka bir kullanıcıdan "bahsetmeniz" anlamına gelir. Sizin kullanıcı adınızın dahil edildiği tweetler için de kullanılır.

Beyaz Liste (White-listed)
Beyaz listeye alınan hesaplar Twitter tarafından uygulanan bazı kısıtlamaların dışında tutulur. Bu kısıtlamalar takip limitleri, gönderilen tweetler, API erişimi vb. özelliklerdir.

Bilinen Sorun
Sitemizde yer alan, mühendislerimizin bildiği ve şu anda üzerinde çalıştığı sorunlara denir.

Bug (Hata)
Bir bug sitemizin kodunda ve işlevselliğinde içeriden kaynaklanan bir sorundur. Zamanla onları bulur ve düzeltiriz (kimse mükemmel değildir). Eğer bunlardan birini görürseniz bize bir mesaj göndererek @destek'e haber verin.

Cache
Bilgi içeren ve toplanarak bilgisayarınızda saklanan, ileride gerektiğinde hızla ulaşılabilen veriler.

Çökertilmiş (Hacked)
Hesap çökertme tanımına göz atın.

Devre dışı bırakma
Profilinizi Twitter'dan kaldırmanın bir yolu. Devre dışı bırakılan profillere ait bilgiler 30 gün boyunca sistemimizde kalır.

Direkt Mesaj
DM adı verilen ve son zamanlarda yalnızca "mesajlar" olarak da anılan bu tweetler, gönderen ve alıcı arasındaki özel yazışmalardır. SMS (kısa mesaj) yoluyla gönderilen ve alıcıyı belirtmek için "d kullanıcıadı" ile başlayan tweetler DM halini alırlar.

DM
Direkt Mesaj tanımına bakın.

Düğmeler
Twitter düğmeleri, başka internet sitelerinden Twitter'a bağlantı vermek için kullanılır. Twitter düğmelerine hesabınızda yer alan Eklentiler sekmesinden ulaşabilirsiniz. Bileşenlere (Widgets) de göz atın. Twitter profilinize başka bir siteden nasıl bağlantı vereceğinizi okuyun.

Ekran Resmi (Screenshot)
Bilgisayar veya telefonunuzun ekranından alınan ve ekrandaki durumu gösteren bir resim. Genellikle Twitter destek ekibi temsilcileriyle sorun giderme amaçlı bilgi paylaşımı için kullanılır.

Ekran Videosu (Screencast)
Bir bilgisayar ekranındaki hareketlerin dijital olarak (video halinde) kaydedilmesi.

Engelleme
Twitter'da birini engellemek, bu kişinin artık sizi takip edemeyeceği, listelerine ekleyemeyeceği ve sizden bahsettikleri tweetlerin bahsedenler sekmenizde görünmeyeceği anlamına gelir.

E-posta Bildirimleri
Twitter kullanıcıları tarafından yeni takipçiler ve yeni direkt mesajlar gibi hesap hareketleriyle ilgili e-posta bildirimlerini ayarlamak amacıyla belirlenen tercihlerdir.

Etiket
# işareti bir tweet içerisinde yer alan bazı kelime veya konuları işaretlemeye yarar. Etiketler Twitter kullanıcıları tarafından organik olarak yaratılmıştır.

Etkileşimler
Etkileşimler, Bağlan sekmesinden ulaşılan ve diğer kullanıcıların hesabınızla ilgili tüm hareketlerini içeren yerdir. Eklendiğiniz listeleri, size gönderilen @yanıtları, tweetlerinizi favorilere ekleyenleri, sizi retweetleyenleri ya da takip edenleri burada görebilir; diğer kullanıcılarla iletişim kurabilirsiniz.

Etkinlik
"Bağlan" sekmesinde yer alır. Etkinlik Twitter'da takip ettiğiniz kullanıcıların neler yaptığını gösteren gerçek zamanlı bir gösterge tablosudur. Favorilerine ekledikleri tweetleri görebilir ve yakın zamanda takip ettikleri hesaplara bakarak takip etmek için yeni kullanışlı hesaplar keşfedebilirsiniz.

Favorilere eklemek
Bir tweeti favorilere eklemek, mesajın yanındaki sarı yıldız işaretine tıklayarak favorileri olarak işaretlemek anlamına gelir. SMS (kısa mesaj) yoluyla da favorilere tweet ekleyebilirsiniz.

FF
#FF, İngilizce "Follow Friday" yani "Takip Cuması" demektir. Twitter kullanıcıları cuma günleri tweetlerinde #FF etiketini kullanarak diğer kullanıcılara takip edecek hesaplar önerirler.

Geliştiriciler
Twitter için çalışmayan fakat Twitter'ın açık kaynak API'sini kullanarak üçüncü parti uygulamalar geliştiren mühendisler.

GFF (Get Followers Fast): Hızla Takipçi Topla
Kullanıcı adınızı ve şifrenizi verirseniz size bir sürü takipçi toplayacaklarını iddia eden siteler. Bu siteler, kaydolduktan sonra Twitter hesabınızdan spam (istenmeyen iletiler) gönderirler.

Giriş Yapmak
twitter.com adresinden veya bir üçüncü parti uygulamadan Twitter hesabınıza giriş yapma, oturum açma işlemi.

Gündem Başlıkları
Şu anda Twitter'da konuşulan en popüler konu olduğu algoritmik olarak belirlenen konular.

Handle (Kullanıcı adı)
"Twitter handle" bir kullanıcının seçtiği kullanıcı adı ve ona eşlik eden URL yani internet adresidir.

Hesap Çökertme (Hacking)
E-dolandırıcılık, şifre tahmin etme veya oturum çalma gibi işlemlerle bir başkasının hesabına izinsiz erişim sağlamak anlamına gelir. Bunu genellikle söz konusu hesaptan izinsiz gönderilen mesajlar takip eder. Kullanıcılar genellikle hesaplarıyla ilgili birçok sorunu "hesap çökertildi" olarak tanımlarlar.

Hesap Onaylama
Bazı hesaplar kullanıcının Twitter hesabının güvenilir bir kaynak tarafından yönetildiğini kanıtlayan bir damga içerir. Twitter'da kimlik karışıklığı yaşayan veya taklit edilen bazı hesaplar için kullanılır.

Hikayeler
Hikayeler Twitter'da Keşfet sekmesinde bulunur. Hikayeler, içeriğin kaynağından ilgili video, resim ve bağlantıları içeren genişletilmiş ve detaylı Gündem Başlıkları gibidir.

Hovercards
Twitter kullanıcıları hakkında sayfanın üzerinde süzülen mesajlar. Twitter'da veya internetteki başka sitelerde imleçle bir kullanıcı adının üzerine gelindiğinde belirirler.

İsim
İsminiz kullanıcı adınızdan farklı olabilir ve sizi Twitter'da bulmaya yarar. En fazla 20 karakter uzunluğunda olabilir.

Keşfet
Keşfet sekmesinden Hikayeler, Kimi Takip Etmeli, Etkinlik, Arkadaşlarını Bul ve Kategorilere Göz At seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Keşfet sekmesi tamamen, evet tam tahmin ettiğiniz gibi, Twitter'da yapacak yeni ve heyecan verici şeyler keşfetmeye yarar!

Kısa Kod
Kısa mesaj ile Tweet göndermek ve almak için kullanılan beş haneli bir telefon numarası.

Kısa Mesaj (SMS) Komutları
Kısa mesaj yoluyla Twitter kullanırken, bu komutlar birçok Twitter özelliğine basit anahtar sözcükler sayesinde erişmenizi sağlar.

Kişisel Bilgiler (Bio)
160 veya daha az karakterden oluşan ve Twitter'da kim olduğunuzu tanımlamaya yarayan kısa, kişisel bir yazı.

Kimi Takip Etmeli
Kimi Takip Etmeli bölümü Keşfet sekmesinde yer alır. Burada ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz hesap önerilerimizi bulabilirsiniz. Önerilerimiz şu anda takip etmekte olduğunuz hesaplara ve bu hesapların takip ettikleri kişilere dayanır.

Kimlik Taklitçiliği
İnternette gerçekte olmadığınız biri gibi davranmak, birinin kimliğini taklit etmek. İnsanları yanıltmak amacıyla yapılan Kimlik Taklitçiliği, Twitter Kuralları'nda belirtildiği gibi yasaktır. Mizah amaçlı taklit yapan hesaplara ise izin verilir.

Konum belirleme / Konum etiketleme
Tweetlere konum bilgisi eklemek bize gerçekte nerede olduğunuzu gösterir. Aynı zamanda "Konumunla Tweetle" adı da verilir.

Korumalı/Özel Hesaplar
Twitter hesapları genel (herkese açık) olarak oluşturulur. Hesabınızı korumaya almayı seçerseniz tweetleriniz yalnızca onayladığınız kişiler tarafından görülebilir ve arama sonuçlarında yer almaz..

Kullanıcı adı
Twitter "handle" olarak da bilinir. Size özel olmalı ve en fazla 15 karakterden oluşmalı. Sizi Twitter'daki bahsedenler ve yanıtlarda tanımak için kullanılır.

Listelendi
Başka bir Twitter kullanıcısının listesine eklenmek. Listelenme sayıları ve detayları profilinizin istatistikler kısmında görünür.

Listeler
Twitter kullanıcıları tarafından derlenen kullanıcı grupları. Belli kişileri Twitter hesabınızda gruplara eklemek için kullanılır. Profil sayfanızın sağ tarafındaki menüde yer alır.

Mobil Web
Twitter internet sitesinin mobil cihazınıza uyacak şekilde düzenlenmiş halidir. mobile.twitter.com adresinden ulaşılır.

OAuth
Bir kullanıcının şifresini vermeden, üçüncü parti bir uygulamanın hesabına erişmesine için vermesini sağlayan bir yöntemdir.

OH
Tweetlerde görebileceğiniz "OH" genellikle İngilizce "overheard" yani "kulak misafiri oldum" anlamına gelir. İnsanların kulak misafiri oldukları komik şeyleri tırnak içinde yazdıkları bir yöntemdir.

Parodi (Komik Taklit)
Bir şeyle şaka yollu dalga geçmek veya taklidini yapmak. Twitter kullanıcıları parodi, eleştiri veya hayran hesapları açabilirler.

Popüler Tweetler
Bir Twitter algoritması tarafından herhangi bir zamanda en popüler olduğu veya en çok yankı bulduğu belirlenen Tweetler.

Profil
Bir kullanıcı hakkında bilgiler ve hesaplarından gönderdikleri tweetleri gösteren Twitter sayfası.

Retweet (isim)
Takip ettiğin biri tarafından sana iletilen, başka bir kullanıcıya ait Tweet. Twitter'da genellikle bir haberi yaymak veya önemli bir keşfi paylaşmak amacıyla kullanılır.

Retweetlemek (yüklem)
Retweetlemek, retweetleniyor, retweetlendi. Başka bir kullanıcı tarafından yazılmış bir tweeti, kendi takipçilerinizle paylaşma işlemi. Retweetler hakkında detaylı bilgi için tıklayın. Neden bazı tweetleri retweetlemenin mümkün olmadığını öğrenin.

Robot (Bir hata oluştu mesajı)
Sitemizdeki bir şey çalışmadığı zaman görülen hata mesajı. (İpucu: Hata mesajından kurtulmak için sayfayı yenilemeyi deneyin.)

RSS Kaynakları
İngilizce açılımı Really Simple Syndication şeklindedir. Blog yazıları veya haber başlıkları gibi sık sık güncellenen işleri standart halde yayınlamak için kullanılan bir web kaynağı formatları ailesi.

RT
"Retweet" teriminin kısaltılmış halidir. Kullanıcılar bir tweeti kopyalayıp yapıştırarak yeniden tweetlediklerinde, tweetin başına RT eklerler. Retweet tanımına da göz atın.

SMS (Kısa Mesaj)
Kısa Mesaj Servisi (SMS) genelde kısa mesajlaşma olarak bilinir. Çoğu mesaj en fazla 140 karakterden oluşur.

Sorgu
Bir veri tabanından bilgi toplamaya yarayan arama işlemi.

Spam (İstenmeyen İleti)
Twitter'da gönderilen istenmeyen mesajlar veya istenmeyen takip. Üstesinden gelmek için çok çalışıyoruz.

Sponsorlu Tweetler
Twitter'da arama sonuçlarının en üstünde görülen ve bazı kurumlar tarafından satın alınan reklam amaçlı tweetler.

Şifre Hırsızlığı (Phishing)
Bir kullanıcıyı kandırarak kullanıcı adı ve şifresini vermesini sağlamak. Bunu bir kullanıcıya daha fazla takipçi sağlayacağını iddia eden sahte bir giriş sayfası yollayarak veya DM ya da e-posta yoluyla doğrudan kullanıcı adı ve şifresini sorarak yapabilirler.

Takip etmek
Twitter'da birini takip etmek, o kişinin Tweetlerine veya güncellemelerine abone olmak demektir.

Takip Sayımı
Kaç kişiyi takip ettiğinizi ve sizi kaç kişinin takip ettiğini gösteren sayılar. Twitter profilinizde bulunur.

Takipçi
Bir takipçi, sizi takip eden başka bir Twitter kullanıcısıdır.

Takip ettikleri
Takip Ettikleri sayınız, sitemizde takip etmeyi seçtiğiniz Twitter kullanıcılarının sayısını gösterir.

Takibi bırak
Başka bir Twitter kullanıcısını takip etmeyi bırakmak. Takibi bıraktığınız kullanıcıya ait Tweetler ana sayfa zaman akışınızda görünmez.

Tarih/Saat Damgası
Tweetlerin Twitter'a gönderildikleri zamanı gösterir. Her tweetin üzerinde gri yazıyla yazılıdır. Aynı zamanda bir tweetin kendi internet adresine bağlantı görevi görür.

Tweetle (fiil)
Tweetlemek, tweetle, tweetlendi. Genellikle "Tweet" adı verilen bir mesajı Twitter'da yayınlamak, göndermek.

Tweet (isim)
Twitter aracılığıyla gönderilen ve 140 veya daha az karakterden oluşan bir mesaj.

Tweet Düğmesi
Herkesin sitesine ekleyebileceği bir düğmedir. Bu düğmeye tıklayan Twitter kullanıcılarının bu internet sitesine bağlantı içeren bir Tweet göndermelerini sağlar.

Tweeter
Bir Twitter hesabı olan ve Tweet gönderebilen ve okuyabilen kişi. Twitterer (Twittercı) olarak da bilinir.

Twitter
Dünyanın dört bir yanından gönderilen 140 karakterlik mesajlardan oluşan bir bilgi ağı. Kaydolun! Veya Twitter hakkında daha çok bilgi alın.

Twitterer
Bir Twitter hesabı olan ve Tweet gönderebilen ve okuyabilen kişi. "Twitter kullanıcısı" olarak da bilinir.

URL
İngilizce açılımı Uniform Resource Locator olan URL internetteki tek bir sayfaya işaret eden bir adres veya bağlantıdır.

URL Kısaltıcı
URL kısaltıcılar uzun bir URL'yi kısa bir URL'ye çevirmek için kullanılır. Kısaltma servisleri internette bulunabilir.

Uygulama (Üçüncü Parti)
Üçüncü parti uygulamalar tweetlere ve diğer Twitter datasına ulaşmak için Twitter dışında şirketler tarafından üretilen ürünlerdir.

Uyku Vakti
Telefonunuza gönderilen mobil Twitter güncellemelerinin duracağı saatler. Ayarlar sekmesinden ayarlanabilir.

Üçüncü Parti Uygulama
Üçüncü parti bir uygulama Twitter dışında bir firma tarafından üretilen, Tweetler ve diğer Twitter verilerine ulaşmaya yarayan bir üründür.

Widget (Bileşen)
İnternette istenilen yere yerleştirilebilen bir kod. Kullanıcının Twitter güncellemeleriyle eş zamanlı olarak güncellenir.

Yanıt
Başka bir kullanıcının mesajına cevap olarak yazılan ve genellikle ana sayfanızda yer alan bir tweetin üzerindeki "yanıtla" düğmesine tıklayarak gönderilen bir tweet. Her zaman @kullanıcıadı ile başlar.

Yardım Raporu
support.twitter.com adresinde yer alan ilgili makalelerdeki bağlantılar aracılığıyla Destek ekibimize iletilen yardım istekleri. Kısaca "rapor" veya "destek raporu" adı da verilir.

Yeniden Kurma / Tekrar Etkinleştirme
Devre dışı bırakılmış bir hesabın Twitter'da yeniden hayata döndürülmesi işlemi.

Zaman Akışı
Twitter'daki tweetleri gösteren gerçek zamanlı bir liste. Ana Sayfa Zaman Akışı tanımına da göz atın
 

Benzer konular

Top