1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Twitter'dan flaş Türkiye açıklaması

Konusu 'Twitter' forumundadır ve Düş tarafından 29 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Düş

  Düş Septik bir KADIN Özel üye

  Katılım:
  20 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.385
  Beğenileri:
  2.611
  Ödül Puanları:
  6.330
  Banka:
  2.741 ÇTL
  Twitter Türkiye'de erişimin engellenmesi kararının mahkeme tarafından "düşünce ve kanaat özgürlüğü ilkesine aykırı olduğu" gerekçesiyle bozulduğunu duyurdu.
  [​IMG]
  Sosyal paylaşım sitesi Twitter, erişimin engellenmesine neden olan bir kullanıcı hesabı ve eski bir bakanı yolsuzlukla suçlayan tweetleri kaldırmaları yönündeki hükmün, Türkiye'deki mahkeme tarafından "düşünce ve kanaat özgürlüğü ilkesine aykırı olduğu" gerekçesiyle bozulduğunu duyurdu.

  Twitter'ın sitesinde yapılan açıklamada, Türkiye'deki mahkemelere Twitter'a erişimin engellenmesi kararına itiraz dilekçelerini ilettikleri, aynı zamanda mahkemeye, erişimin engellenmesinde temel alınan bir kullanıcı hesabını ve eski bir bakanın yolsuzlukla suçlayan tweetleri kaldırmalarına hükmeden kararı bozması için itirazda bulundukları hatırlatıldı.

  Açıklamada, bugün Türkiye'deki bir mahkemenin söz konusu hükmü, "düşünce ve kanaat özgürlüğü ilkesine aykırı olması" gerekçesiyle bozduğu ifade edildi.

  Mahkemenin hükmü bozan kararında, "Düşünce ve kanaat özgürlüğü ile düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü kişilerin tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de T.C. Anayasası hükümleri ile güvence altına alınmış temel insan haklarındandır. Bu bağlamda herkes istediği yol ve yöntemle düşüncesini açıklama özgürlüğüne sahiptir. Hiç kimse düşüncesini açıklamaya zorlanamayacağı gibi düşüncesi dolayısıyla kınanamaz ve suçlanamaz. Devlet organları kişilerin bu özgürlüklerini kullanmalarını sınırlandıracak iş ve işlemlerden kaçınmak zorundadırlar" ifadesinin kullanıldığı belirtildi.

  Twitter, daha önce ilgili hesaba erişimin Türkiye'de engellenmesi için uygulamaya koyduğu ülke bazlı içerik gizlemeyi kaldırdığını da duyurdu.

  Bu kararın, gelecekte karşılaşılabilecek benzer durumlarda Twitter kullanıcılarını savunmalarına katkı sağlayacağı öne sürülen açıklamada, Twitter'a erişimin engellenmesi kararının kaldırılması için çaba harcanacağı ifade edildi.


  ANKARA (AA)
   
  rüyam_gs bunu beğendi.
Benzer Konular
 1. TaHa
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  970
 2. aslann
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  608
 3. Düş
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  348
 4. kAşİf
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  321
 5. cemree
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  348
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş