"Üç Çocuk Doğurmazsak Almanya Oluruz"

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
Katılım
24 Arl 2011
Mesajlar
7,659
Beğeniler
1,564
#1
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyaretinin ilk gününde, Nicolas Berrgruen Enstitüsü'nün 'Avrupa Krizin Ötesinde' temalı toplantısında konuşma yaptı.

Ardından Deutsche Welle'de çalışan Türk asıllı gazeteci Ali Aslan ile ikili açık oturuma katılan Erdoğan, kendisinin sorularını cevapladı.

Burada Türkiye'nin genç nüfusuna dikkat çeken Erdoğan, "Ben ülkemde şunu söylüyorum en az 3 çocuk doğurun diyorum. Çünkü 3 çocuk doğurmadığımız takdirde 2037'de Almanya'nın bugün geldiği duruma geleceğiz. Ben bu duruma gelmek istemiyorum. Nüfusumuzun genç kalmasını istiyorum. Eğitimli genç dinamik bir nüfus olursa başarılı oluruz" dedi.

Aralarında Almanya eski Başbakanı Gerhard Schroder'in de bulunduğu davetlilere seslenen Başbakan Erdoğan, "Nüfusun önemli bir fonksiyon olduğunu görmemiz lazım. Başarı aslında insandır." şeklinde konuştu.

"Eğer insan unsurunun iyi yetişmişse genç dinamik bilgili eğitimli bir insan portföyüne sahipseniz başarıyı yakalarsanız."ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

" Ekonomide hep şunu öğretirler. Emek, sermaye, üretim, tüketim…Ben diyorum ki hayır. Ekonominin tek unsuru vardır; insan. Çünkü emek insanın türevidir. İnsan varsa emek var. İnsan yoksa emek yok. İnsan varsa sermaye var. İnsan yoksa sermaye de yok. İnsan varsa üretim var, tüketim var. İnsan yoksa bunların hiç biri yok.

Öyleyse genç nüfusa dinamik nüfusa sahip olunmalı. Ben ülkemde şunu söylüyorum en az 3 çocuk doğurun diyorum. Çünkü 3 çocuk doğurmadığımız takdirde 2037'de Almanya'nın bugün geldiği duruma geleceğiz. Ben bu duruma gelmek istemiyorum. Nüfusumuzun genç kalmasını istiyorum. Eğitimli genç dinamik bir nüfus olursa başarılı oluruz."
 

Benzer konular

Top