Üç - Dört Yaş Çocuklarında Kötü Sözlere Dikkat

Safir

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Mys 2008
Mesajlar
4,712
Beğeniler
270
#1
3-4 yaş çocuğun genel psikolojik özellikleri nelerdir?

Bilişsel, duygusal ve sosyal gelişim olarak 3-4 yaşı kapsayan iki yıllık yelpaze deki farklılıklarla birlikte bu yaş çocukları büyük ölçüde ben merkezcidir. Genelde neşeli olduğu yaşlardan daha bağımsız, inatçı ve kendi isteği ile hareket etme değişimi gözlenir. Aile içinde geçerli olan bazı kuralları, yavaş yavaş paylaşmayı, isteklerinin yerine getirilmesi için sabırlı olmayı öğrenmeye de başlar. Yaşıtlarını veya yetişkinleri sürekli taklit eder, onların davranışlarını ve sözlerini tekrarlar. Çevresi ile sözlü iletişim kurabilen, yaşıtlarıyla kısa süreli de olsa oynayabilecek şekildeki birlikteliği onun sosyalleşme yolundaki ilk gerçek deneyimleridir. Genellikle kendi isteklerinin yerine getirilmesi ile ilgili, talepler nedeniyle çıkacak çocukların arasındaki çatışmalar için bir yetişkinin rehberliğine her zaman ihtiyaç vardır. Bu çatışmalarda arkadaşlarına kabadayılık taslar, gözdağı verip sürekli böbürlenir. Dili kullanması çevresi tarafından sunulan dil ortamı ile ilişkili olarak gelişir. Kullanılan dilin kalitesi, çocukla konuşma sıklığı, sorulara cevap verme veya soru sorma yoğunluğu, emir cümleleri değil, sıfatlar, zamirler gibi tanımlayıcı sözcüklerin kullanılması dil gelişimi için önemlidir. Yetişkinlerden duyduğu, gördüğü iyi-kötü her şeyi taklit eder. Dili bozuktur, küfredip, kötü sözler söyleyebilir. Başkalarına isim takar, arkalarından bağırır. Yakın geçmişteki olayları, deneyimleri, olup bitenler arasında ilişki kurarak anlatır. Özellikle sevdiği insanlara karşı çelişkili duygular içindedir. Bu nedenle zaman zaman hem bedeniyle hem de sözle kızgın ve saldırgan olabilir. Toplum içinde bazen olumlu bazen olumsuz davranır. Bu yaşlardaki çocuklar, yetişkinin isteklerini mantıklı olarak açıklamasını ister, kendi davranışlarını, yetişkinleri çekinmeden eleştirir, zaman zaman küfür sayılabilecek kelimeleri kullandığı, yetişkine karşı çıktığı gözlenebilir.

Bu dönemde neden özellikle arkadaşlarına karşı kötü sözler kullanma eğilimleri vardır?

Çocuklar çevrelerine söyledikleri kötü sözleri, kızmak, engellenmek, öfke duygularının ifadesi yanında, tepkileri takip ederek dikkat çekmek, ilgi ihtiyacı, yetişkinliğe ulaşma kriteri olarak görme, yetişkinleri taklit etme, kendini güçlü, özgür hissetme ve tepki gösterme aracı olarak kullanırlar.

3-4 yaş döneminde çocuk en çok hangi kötü söz ifadelerini kullanır?

Genel Küfür ve kötü söz kategorileri kızgınlık öfke ile zeka, diğer özürler ya da hayvan isimleri ile söylenen aşağılama kelimeleriyle kişiye yönelik, karşı tarafa zarar vermeyi uman beddua şeklinde ya da cinsel içeriklidir. Bu yaş çocuklarında ise sarsmak, şok etmek, ağızdan kaçan, kendini savunmak, zevk almak amacıyla söylenmiş daha masumane sözlerdir. “Pis Kaya”, “kötü çocuk”, “eşek”, “kakasın sen” gibi kelimeler yanında daha ileri yaşlarda bazı organ isimleri(meme, pipi) ile duruma heyecan katarak tepkileri izleyen sözcüklerdir..

Çocuk kötü sözleri nereden öğrenir, duyar?

Öncelikle yakın çevresi olan ailesi tarafından sunulan dil ortamı model olmaktadır. Ayrıca bu dili kullanan çocuğun aile tarafından desteklenmesi, şirinlik olarak görülüp kabul edilmesi de devamını sağlar. Oyun çevresinden, arkadaşlarından , televizyondan ya da bir şarkı sözünden de öğrenebilir.

Kötü sözler kullanan bir çocuğa ebeveynler nasıl yaklaşmalıdır?

*Öfke ve düşmanlık dolu sözlerle model olmayıp, örnek olunuz.
*Çevreden duymasını engelleyiniz.
*Söylenen sözün anlamını ona açıklayınız.
*Bu kelimeleri duymaktan dolayı rahatsızlığınızı dile getiriniz.
*Duygularını başka türlü ifade etmesini sağlayınız.
*Dikkat çekmek amacını taşıyorsa görmezden geliniz.
*Şaşkınlıkla, kızarak ya da gülerek tepki vermeyiniz.
*Başka aktivitelere yönlendiriniz.
*Zaman ayırarak, olumlu ilişki kurun, cesaretlendiriniz.
*Güzel konuşmalarını takdir edip, güzel konuşmalarının artmasını sağlayınız
Psikolog Şeyda Özdalga​
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#3
Ebeveyn olmak kolay değil,öncelikle çocuklarımıza örnek teşkil edeceğimiz için biz anne-babalar davranış ve konuşma biçimlerimize dikkat etmemiz gerek.
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,475
Beğeniler
9,003
Takım
GALATASARAY
#4
Çocuk yetiştirmek artık tam bir sanat. Ebeveynlerin bu sanatı öğrenmekten başka çareleri yok maalesef. Ancak her geçen yıl anne babanın çocuklar üzerindeki denetiminin de azaldığı bir gerçek.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,254
Takım
GALATASARAY
#5
Çocuk Psikolojisi çok farklı bişey yaa..
Ablamın çocuğu var genelde giderim hep
Annesi sözünü dinletmek için hep bi bahane buluyo ama zamanla artk inanmıyolar
Bi ara iğneden korkuyordu sonra sünnet bahanesi buldular
Çingene falan filan derken üretcek bahanede kalmıyo :)

Şimdiki çocuklar çok akıllı yaa :D
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#6
Sevgili Yorumsuz yazdıklarına bir anne olarak içtenlikle katılıyorum.Çok baskı kurmak çocuğu isyana ilgisiz davranmak ise çocuğu arayışlara iter.İşte tüm sorunda burada çocuğun yemeğini vermekle,üstünü giydirmek yeterli değil çocuğun ruhuna dokunabilmek gerek.
 

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Ksm 2008
Mesajlar
5,523
Beğeniler
57
Şehir
Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
#7
Bence 3-4 yaş çocuğa rahatlıkla bir şeyler verebileceğimiz bir dönem.Suskun'un dediği gibi örnek teşkil edeceğimiz için bizim kötü söz ve davranıştan uzak durarak iyi örnek olmamız gerekir.Gerçi konudan biraz uzaklaşmış olacam ama asıl demek isteğim şuydu çocuklar büyüdükçe sorunlarıda büyüyor ve anne baba bir çok durumda çaresiz kalıyor.Özellikle ergenlik döneminde.
 
Top