Üç Tekerlekli Elektrikli Tilter

yaren*

Herşey olması gerektiği gibi ;)
Özel üye
Katılım
24 Hzr 2011
Mesajlar
10,073
Beğeniler
114
Şehir
Kimseye ihtiyacım yok ben kendime bile fazlayım...
#1
Üç Tekerlekli Elektrikli Tilter Projesi,
Üç Tekerlekli Elektrikli Tilter Hakkında Bigi,
3 Tekerlekli Elektrikli Tilter


Üç Tekerlekli Elektrikli Tilter, %100 elektrikli, şehir içi ve yakın çevresinde hergün büyüyen yoğun trafik tıkanıklığından kurtarıcı yeni bir çözüm sunan, çevreyi kirletmeyen, yakıt maliyetini minimum seviyeye indiren ve ilk olarak Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan, optimum ebatlarda tasarlanmış yeni bir Arabadır.Aynı zamanda, Tilter kendine has tasarımıyla pek çok yenilikçi teknik çözüm geliştirmiş, büyük Araba firmalarından bağımsız, girişimci bir ekibin de hikâyesidir. Paris’te iki tekerleklilerin güvensizliğini yaşamak ile sürekli tıkanan trafikte zaman kaybetmek arasında hergün karar vermek zorunda kalan ve bundan bıkan deneyimli girişimci Eric Prosé, 2007 yılında konforlu ve güvenli, dar alanlardan sıyrılarak hızlı şekilde hareket edebilecek yeni bir Araba geliştirmeye karar verdi.

İki kişiyi taşıyabilecek, dört tekerlekli Arabaların arasından kolaylıka geçebilecek, bir motosiklet gibi kolay hareket kabiliyeti olan ve park sorunu olmayan ama daha güvenli, daha konforlu ve sadece elektrikle çalışabilen yeni bir Araba geliştirmek amacıyla, 2007 yılında, Fransa’nın Yvelines bölgesinin Mureaux şehirinde SynergEthic şirketi kurularak Tilter’in tasarımına bir atölyede başlandı. 2009 yılı sonunda, proje, ADEME’nin açık ödeneği aracılığıyla Fransız Çevre ve Enerji İdaresinden mali destek alacak kadar ilerlemişti.

Böylece, SynergEthic ve ortakları, aracın seri imalata geçişi için hayati önem taşıyan prototipi geliştirmeye yardımcı olacak mali destek almaya başladı.

Tam bu perspektifte, Brightwell Holding, B-Plas ve Orhan Holding gibi endüstriyel ve finansal katkı sağlayıcı yeni yatırımcılar, 2010 yılının ortasında projeye yatırımcı ortak olarak katıldılar.

Yeni ortakların finansal ve teknik katkılarıyla, bu yeni aracın 2012 yılında piyasaya seri olarak sunulması hedeflenmektedir.

Konsept: Çevik, temiz ve güvenli

Öncelikle çevik ve güvenli olan Tilter, özellikle avrupa’nın büyük metropollerinde veya yakın çevresinde yaşayan ve günlük kısa mesafeleri katetmek için yoğun trafikten bıkan önemli bir müşteri potansiyelini hedeflemektedir. Bu nedenle, Tilter, dönüş yarıçapı 5 metreden kısa olan « küçük arabalar » sınıfındakilerden dar alanlarda daha kolay hareket edebilmesi için, en makul ebatlarda tasarlanmıştır.

Çevreye duyarlılığın hergün biraz daha fazla arttığı günümüzde, bilhassa hava kirliliğini arttıran egzoz gazı emisyonunu azaltılcı önlemler artık uluslararası bir hedefe dönüşmektedir. Termik motorlu Arabaların şehir içi dolaşımına hergün kısıtlamalar getirileceği öngörülerek, Tilter %100 elektrikle çalışan itiş gücü sayesinde hiçbir CO2 atığı olmayan temiz bir Araba olarak tasarlanmıştır.

Ayrıca, karbonlu akaryakıt fiyatlarının sürekli yükseldiği bir dönemde, 100% elektrikle çalışan Arabalar, kullanıcılara önemli ölçüde yakıt maliyeti tasarrufu sağlayacaktır.

Bilindiği gibi, motosiklet ve benzeri iki tekerlekli Arabaların kullanımını sınırlayan en önemli faktörler arasında, trafik kazası ve yaralanma oranlarının diğer Arabalara göre daha yüksek olmasadır.

Bu nedenle, Tilter’in dış gövdesi ve çelik şasesi, sürücü ve yolcunun güvenliğini arttırıcı çözümler üretmiştir.

Virajlarda devrilmeden aracın eğim almasını güvenli şekilde sağlayan elektronik kontrol sistemi sayesinde, Tilter üç tekerlekli olarak tasarlanmıştır.

Performans

Elektrikli Arabalarda, performans açısından bakıldığında en önemli özelliklerden biri aracın azami enzilidir. Makul ebatları, hafifliği ve düşük enerji sarfiyatı göz önünde bulundurulduğunda, Tilter’in performansı sınıfındaki diğer Arabaların alışılmış performans normlarının üzerindedir.

Enerji tasarrufu sağlama ve azami menzili arttırma amacıyla, Tilter’in elektrikli motorları direkt olarak arka jantlara monte edilmiştir. Dolayısıyla, aracın çekiş gücüne daha fazla enerji olanağı sağlayarak kayıp enerji sarfiyatı azaltılmıştır. Tilter’in, özellikle şehiriçi ve yakın çevresinde kullanılacağı düşünülürse, aracın enerji tüketimi çok ekonomiktir. Bu da, aracın “menzil/akü maliyeti” arasındaki orantısını oldukça düşük kılmaktadır. Ayrıca, Tilter’in azami menzilinin 120 km olması, metropollerde yaşayan bir kişinin günlük ortalama katettiği mesafenin üç katına eş değer olması, tam şarjlı bir akünün bu mesafeye rahatlıkla yeterli olduğunu kanıtlamaktadır.

SynergEthic’in geliştirdiği bilgisayarlı simülasyon sistemi sayesinde, müşterinin en sık kullandığı yol güzergahı hesaba katılarak aracının menzili güzergaha göre tam olarak hesap edilebilir. Arka jantlara monte edilen, her biri 7,5 kW gücündeki iki motor, azami 110 km/saatlik bir hız sağlayarak, Tilter’in otobanlarda güvenle kullanımını sağlar. İki kişi taşıyan bir Tilter, şehir içi trafikte sıfırdan 50 km/saat’e 5 saniyede çıkabilmektedir. Ekonomik açıdan bakıldığında, sınıfındaki diğer termik motorlu küçük arabalara göre Tilter kilometre başına yaklaşık %30 daha ekonomiktir.

Otomatik eğim sistemi

Tilter’in virajlarda motosiklet gibi devrilmeden eğim alma kabiliyeti, SynergEthic ekipleri tarafından geliştirilmiş ve «Active Torque Control»® şirketinden patentli yeni bir teçhizat, motorlu tekerlekleri otomatik olarak yönlendirerek aracın virajı güvenli şekilde almasını sağlamaktadır. Tilter’in tam merkezinde bulunan elektronik beyin ünitesi, on kadar elektronik sensörlerden topladığı bilgiler sayesinde dış ve iç etkenleri anında kontrol ederek aracın en uygun hareketini sağlamaktadır.

Tam güvenli sürüş sitemi

Tilter’in tasarımının temelinde önce güvenlik anlayışı vardır. Bu nedenle, SynergEthic’in geliştirdiği yeni bir sistem sayesinde, emniyet açısından önemli olan bir çok komut direksiyon etrafında toplanarak, sürücünün acil durumlarda daha kısa sürede harekete geçmesini kolaylaştırmıştır.

Ayrıca, pedalının frenlemeyi üç tekerlekler üzerinde senkronizasyonu ve şoförün direksiyondaki komut paletlerine kolaylıkla erişilebilmesi hedeflenerek, iç dizaynın ergonomisi titizlikle çalışılmıştır.

Ayrıca, pedalının frenlemeyi üç tekerlekler üzerinde senkronizasyonu ve şoförün direksiyondaki komut paletlerine kolaylıkla erişilebilmesi hedeflenerek, iç dizaynın ergonomisi titizlikle çalışılmıştır.

Çarpmalara karşı mükemmel direnç Tilter, üç tekerlekli Arabalar kategorisi olan L5e sınıfına girmektedir.

Bu kategorideki Arabalara avrupa normlarında hiçbir çarpma testi şartı yoktur.

Buna rağmen, Titer’in şasesi üzerinde titizlikle çalışılarak, simülasyon sonucu emniyet açısından olumlu neticeler elde edilmiştir:

Tilter’in sert bir bariyere önden saatte 45km hızla çarpması anında, maksimum girintiyi 350mm’ye, aracın içe çökümünüde 100mm’e sınırlayarak arabadakilerin hissedeceği çarpma etkisinin 0,07 saniyede 35G’ yi geçmemesi hedeflenmektedir. Aracın « yaşam alanı » konforu Elektrikli Arabalarda, menzilden ödün vermeden « klasik » bir arabanın « yaşam alanı » ile karşılaştırılabilecek genişlikte bir iç hacim tasarımı zordur. Isıtma ve klima donanımları açısından bakıldığında, iç hacimin küçüklüğü Tilter için bir avantaj oluşturmakta, fakat aynı zamanda işlenecek dar hacimde işlenecek havanın, Araba içi muhtemel bir buğulanma riski taşıması dikkate alınarak, tasarım aşamasından itibaren, aracın iç hacmindeki havanın geri dönüşümünü en üst seviyeye çıkarmak ve onu ısıtıp soğutmada özgün bir yöntem kullanarak yeni bir çözüm geliştirilmiştir.

Enerji yönetimi

Tilter’in toplam enerji gücü 7,8 kWsaat’tir. Bu enerjiyi, 3.25V / 10A saat’lik 60 hücreden oluşan 4 bölümlü Lityum-Demir-Fosfat bir akü sayesinde sağlamaktadır. Aracın bütün enerji kontrolü, yıllardır yarış teknelerini ve fransız hükümet tedbirleri hizmetlerini donatan Accuwatt şirketinin geliştirdiği elektronik bir beyin BMS (Enerji kontrol sistemi) tarafından yönetilmektedir. Özenle çalışılmış koltuklar Yeterince uzun olmayan bir araca iki kişiyi konforlu biçimde yerleştirmek piyasa’da bulunan hiçbir koltuk modeliyle mümkün olmamıştır.

Körüklü yan kapı


Tilter, genelde iki tekerlekliler için ayrılan dar alanlara kolaylıkla park edilebilecek. Dolayısıyla, körüklü kapının öne kayarak açılması, iniş ve biniş anında gerekli olan hareket alanının çapı maksimuma çıkartılmıştır.

8 ila 10..000 Euro'dan satışa sunulacak
Motor Arka tekerlekler içinde iki adet elektrikli
Nominal güç 2x5,2 kW
Tork 2x240 Nm
Boy 2,5 metre
Yükseklik 1,65 metre
Genişlik 88 cm
Toplam ağırlık 500 kg
0-100 km/s hızlanma 9 sn
Son sürat 110 km/s
Yatma açısı 30 derece
kaynak: elektrikliaraba.gen.tr
 

Benzer konular

Top