1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Üçgen Geometrisi

Konusu 'Matematik & Geometri' forumundadır ve Suskun tarafından 2 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL

  Üçgen Geometrisi

  * Eşkenar üçgen
  * İkizkenar üçgen
  * Dik üçgen
  * Kenarortay
  * Açıortay
  * Pisagor teoremi
  * Öklid Bağıntıları​


  * Eşkenar üçgen
  Tüm kenarları birbirine eşit olan bir kenarı 60 derece, iç üç açılarının toplamı 180 ve dış açılarının toplamı ise 360 derecedir.

  * h=[​IMG]
  * çevre

  [​IMG]

  [​IMG]
  kenarları birbirine eşittir


  * İkizkenar üçgen
  İki kenarı birbirine eşit olan çokgenlerdir. İç açıları toplamı 180°'dir.
  [​IMG]
  İkizkenar üçgen

  Özellikleri

  * İkizkenar üçgende ikizkenarlara ait yükseklikler eşittir.
  * İkizkenar üçgende üçüncü kenar üzerindeki herhangi bir noktadan ikizkenarlara inilen dikmelerin toplam uzunluğu , eş kenarlara köşelerden inilen yüksekliklerin uzunluğuna eşittir.
  * İkizkenar üçgende üçüncü kenar üzerindeki herhangi bir noktadan ikizkenarlara çizilen paralellerin toplam uzunluğu ikizkenarların uzunluğuna eşittir.
  * Üçüncü kenara ait yükseklik açıortay ve kenarortaydır.

  İkizkenar üçgende kosinüs teoremi

  Bir ikizkenar üçgende a = b ve taban açıları eşit ve γ olduğu durumda c2 = a2 + b2 − 2abcosγ olan kosinüs teoremi aşağıdaki şekli alır:
  [​IMG]


   
 2. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Dik üçgen
  Dik üçgen, iç açılarından biri 90° olan üçgendir. Çemberde çapı gören çevre açı 90°'dir.

  Dik Üçgenlerle İlgili Bağıntılar

  Pisagor Teoremi

  Pisagor teoremi, herhangi bir dik üçgende kenarlar arasındaki bağıntıya verilen addır. Bu bağıntıya göre, dik kenarların karelerinin toplamı, hipotenüsün karesine eşittir.


  [​IMG] pisagor bağıntısıda 90 derecenin karşısındaki kenara hipatenüs adı verilir.hipotenüsün karesi diğer dik kenarların karesine eşittir.tüm bu kenarlar toplanır ve karekökü alınır yani sonuç budur.

  Özel Dik Üçgenler
  Açıya Göre
  İkizkenar dik üçgen  45-45-90 Üçgeni

  45-45-90 üçgeni bir ikizkenar dik üçgendir. Üçgenin dik kenarları birbirine eşit ve hipotenüsü dik kenarların [​IMG]katıdır. Oran aşağıdaki gibidir:

  [​IMG]

  İspatı ise çok basittir. Bir dik kenara 1 cm denilirse, ikizkenarlıktan dolayı diğer dik kenar da 1 cm olmak zorundadır. Pisagor Teoremi'nden de hipotenüs [​IMG] çıkar.


  30-60-90 üçgeni ve ispatı

  Açıları 30-60-90 olan bir dik üçgende hipotenüs, 30°'nin karşısındaki kenar ve 60°'nin karşısındaki kenar arasında sırasıyla aşağıdaki oran vardır:

  [​IMG]

  Yani 30°'nin karşısındaki kenar hipotenüsün yarısı ve 60°'nin karşısındaki kenar da 30°'nin karşısındaki kenarın [​IMG]katıdır. İspatı ise eşkenar üçgen vasıtasıyla yapılır. Kenarları 2 cm olan bir eşkenar üçgende köşeden indirilen dikme kenarı iki eş parçaya bölecektir. Aynı zamanda da açıortay olacaktır. Kenarortay olduğu için oluşan dik üçgenin alt dik kenarı 1 cm olacaktır. Açıortay olduğu için de dik üçgenin bir açısı 30° olacaktır. Eşkenar üçgenin bir kenarı, oluşan dik üçgenin hipotenüsü olacağından yapılacak Pisagor bağıntısı ile de indirilen dikme [​IMG] cm bulunacaktır.

  22,5-67,5-90 Üçgeni

  Bu üçgende ise 22,5°'lik açının karşısındaki dik kenar 1 cm ise, 67,5°'lik kenarın karşısındaki kenar [​IMG] cm olur. İspatı ise 67,5°'lik açıyı 45° ve 22,5° şeklinde parçalayarak yapılır. Bu şekilde altta oluşan ikizkenar dik üçgende alt dik kenar 1 cm olursa hipotenüs [​IMG] cm olur. Yukarıda oluşacak ikizkenar üçgende de parçalanan kenarın diğer üst tarafı hipotenüse eşit olur. Alt parçası da ikizkenar dik üçgenden dolayı 1 cm bulunacağından [​IMG]elde edilir. Ve yine kaynaklarda pek bahsedilmeyen ama soruların çözümünde kolaylık sağlayan bir özellik: 22,5-67,5-90 üçgeninde hipotenüs, dik köşeden hipotenüse indirilen dikmenin [​IMG] katı olur.

  15-75-90 Üçgeni

  Bu üçgende 15°'lik açının karşısındaki kenar 1 cm ise 75°'lik kenarın karşısındaki kenar [​IMG] cm olur. İspatı ise 22,5-67,5-90 üçgenindeki gibidir. Tek farkı, 75°'lik açının 15° ve 60°'lik açılara bölünmesidir.

  Ayrıca bu üçgende hipotenüse indirilen dikme, hipotenüsün 1\4 katıdır.


  Kenarlara göre özel dik üçgenler genelde okullarda soru yazılırken işlem kolaylığı sağlamak amacıyla kullanılır. Bazı özel üçgenler şunlardır:


  3:4:5,

  6:8:10,

  5:12:13,

  8:15:17,

  7:24:25,

  20:21:29,

  Bu üçgenlerin kenar uzunlukları aynı oranda artırılarak yine uygun dik üçgenler elde edilebilir (örneğin, 3-4-5 ve 6-8-10).

  Ayrıca herhangi bir tek sayıyı kenar uzunluğu olarak belirlersek karesinin ardışık toplamları da diğer iki kenarı verecektir. Örnek olarak; 7=>7'nin karesi 49=25+24 7,25,24 şeklinde özel bir dik üçgen vardır. 9=>9'un karesi 81=40+41 9,40,41 şeklinde özel bir dik üçgen vardır. Ve dik üçgende kenarların tamsayı olduğu koşulda, en kısa kenarı tek sayı ise kalan kenarların bu kurala uyması şarttır.
   
 3. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Kenarortay
  Bir üçgende bir kenarın orta noktasını karşı köşeye birleştiren doğru parçasına o kenara ait kenarortayı denir. Kenarortayların kesiştiği noktaya o üçgenin ağırlık merkezi denir. O nokta G harfi ile adlandırılır.
  Bir üçgende ağırlık merkezi kenarortayı 2'ye 1 oranında böler. Yani bir üçgende köşeye A, kenarortayın kenarı kestiği noktaya D dersek;
  | AG | = 2 | GD |


  Kenarortay Teoremi

  Bir üçgende kenarortayın uzunluğunu bulmak için;
  [​IMG] bağıntısı kullanılır.


  Yukarıdaki teoremi tüm kenarortaylar için alıp, taraf tarafa toplarsak, karşımıza;


  [​IMG] bağıntısı çıkar.

  Dik Üçgende Kenarortay

  [​IMG]
  Muhteşem üçlü

  Muhteşem Üçlü

  Bir dik üçgende A noktasından hipotenüse ait çizilen kenarortay doğru parçası hipotenüsün yarısına eşittir:

  [​IMG] Bir dik üçgende dik kenarlara ait kenarortaylarının karelerinin toplamı Hipotenüse ait kenarortayın karesinin 5 katıdır:
  [​IMG]

  Dik Kesişen Kenarortaylar

  Eğer bir üçgende herhangi iki kenarortay dik olarak kesişiyorsa bu bağıntılar ortaya çıkar:

  Vb ve Vc dik kesişen kenarortaylar olmak üzere;

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 4. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Açıortay

  [​IMG]
  Bir üçgende açıortay.

  Açıortay, geometride bir açıyı iki eşit açı şeklinde bölen doğru parçasıdır. Bir açıya teğet tüm çemberler çizilerek merkezleri birleştirilirse, o açının açıortayı elde edilir. Bu nedenle açıortaylardan açının kollarına indirilen dikmeler, o çemberlerden birinin merkezinden teğetlere inilen yarıçap dikmeleri olacağından, dikmeler birbirine eşit olur. Her iki kolda oluşan üçgenler de birbirine eşit olacağından, dikmelerin açıortay kollarını kestiği noktalar ile açının bulunduğu köşeye olan uzaklıklar eşit olur.

  Üçgende İç Açıortay

  Bir üçgende iç açıortaylar bir noktada kesişir. Bu nokta üçgenin iç teğet çemberinin merkezidir. Bu noktanın iç teğet çemberi olmasının sebebi ise,iç açıortayların kesişim noktasından kenarlara inilen dikmelerin birbirine eşit olmasıdır (Çemberde merkezden teğetlere çizilen doğru parçaları teğete diktir ve hepsi yarıçaptır).

  Bir üçgende açıortayla ilgili iki önemli bağıntı vardır. Bunlardan birisi açıortay teoremidir. Bu teorem bir tür orandır. Bu teoreme göre üçgenin bir kenar uzunluğu ve o kenar tarafındaki köşe ile açıortayın kenarı kestiği nokta arasındaki uzaklığın oranı, diğer kenarın uzunluğu ve o kenar tarafındaki köşe ile açıortayın kenarı kestiği nokta arasındaki uzaklığın oranına eşittir.

  [​IMG]

  Bu teoremin yanında diğer teorem ise açıortay uzunluğu teoremidir.Buna göre:


  | AD | 2 = | AB | . | AC | − | CD | . | DB |
   
 5. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  [​IMG]
  Pisagor teoreminin animasyonlu geometrik kanıtı
  Pisagor teoremi
  Pisagor teoremine göre bir diküçgende dik kenarın yani hipotenüsün bir kenarını oluşturduğu karenin alanı diğer iki dik kenarın birer kenar olarak oluşturdukları karelerin alanları toplamına eşittir.:
  [​IMG]

  c uzunluğu hipotenüstür. a ve b uzunlukları ise dik kenarlardır. Her kenardan birer kare oluşturulur. Bu karelerin alanları, kare alan formülüne dayalı olarak[​IMG], şeklinde sıralanır. Böylece üç karenin köşelerinin birleşiminden oluşan bir dik üçgen oluşturulur. Oluşan üçgenin dik köşesinden hipotenüsün oluşturduğu karenin, hipotenüse paralel olan kenara indirilen dikme ile üçgen içerisinde Öklid bağıntısı kurulur. (öklid bağıntısı benzerlikten ispatlanabilmektedir.) Öklide göre

  [​IMG]
  yani, dik kenarlardan birinin karesi, dik açıdan hipotenüse indirilen dikmenin ayırdığı parçalardan kendisine komşu olan tarafın uzunluğu ile hipotenüsün tamamının çarpımına

  [​IMG]
  olacaktır. Yani a kenarına ait karenin alanı, hipotenüse ait alanın dik açıdan indirilen dikmeyle ikiye ayırdığı alanlardan kendisine komşu olan alana eşit olacaktır. Bu durumu diğer kenar için de düşünürüz.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG] olacaktır. Bunu takiben,

  [​IMG]

  [​IMG]
  devamı aşağıda
   
 6. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  olacaktır.

  Matematikte, Pisagor Teoremi, Öklid geometrisinde bir dik üçgenin 3 kenarı için bir bağıntıdır. Bilinen en eski matematiksel teoremlerden biridir. Teorem sonradan İÖ 6. YY'da Yunan filozof ve matematikçi Pisagor'a atfen isimlendirilmiş ise de, Hindu, Yunan, Çinli ve Babilli matematikçiler teoremin unsurlarını, o yaşamadan önce bilmekteydiler.

  Pisagor teoreminin bilinen ilk ispatı Öklid'in Elementler eserinde bulunabilir.


  Sayısal Örnekler


  En yaygın olarak karşılaşılan örneklerden biri "3-4-5" üçgenidir.[​IMG]
  Bu, komşu kenarları sırasıyla 3 birim, 4 birim ve karşı kenarı 5 birim olan bir dik üçgeni temsil eder.

  Diğer örnekleri ise 5-12-13, 8-15-17, 7-24-25, 9-40-41

  Pisagor teoremi bir dik açı oluşturmak adasdas

  Şöyle ki:


  1) Yeterli uzunlukta bir halatı(ya da ipliği) eşit 12 parçaya ayıracak şekilde işaretleyin.

  2) Bu işaretlerden 3. ve 5. (3+5) noktalari sabitleyip, ipin açıkta kalan iki ucunu (gergin olacak şekilde) birleştirin.

  3) 3. işaretin bulunduğu noktada bir dik açı elde edersiniz.

  Bu yöntemin geçmişte tarım alanlarının paylaşılması, arazi sınırlarının belirlenmesi gibi alanlarda kullanıldığı bilinmektedir...

  [​IMG]
  Pisagor bağıntısı görsel açıklaması
   
 7. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Öklid geometrisi

  Öklid'in beş aksiyomu şunlardır:


  1. İki noktadan bir ve yalnız bir doğru geçer.
  2. Bir doğru parçası iki yöne de sınırsız bir şekilde uzatılabilir.
  3. Merkezi ve üzerinde bir noktası verilen bir çember çizilebilir.
  4. Bütün dik açılar eşittir.
  5. Bir doğruya dışında alınan bir noktadan bir ve yalnız bir paralel çizilebilir.

  Yükseklik bağıntıları

  Bir dik üçgende hipotenüse ait yükseklik uzunluğunun karesi, hipotenüs üzerinde ayırdığı 2 kenarın çarpımına eşittir. Denklemi h.h=k.p şeklindedir...

  Dik Kenar bağıntısı

  Bir dik üçgende bir dik kenarın uzunluğunun karesi, bu kenarın hipotenüs üzerindeki dik izdüşümü ile hipotenüs uzunluğunun, çarpımına eşittir. Bu bağıntıya Öklid’in Dik Kenar Bağıntısı denir.

  Özellikleri

  [​IMG]

  * | h | 2 = p.k
  * | b | 2 = k.a
  * | c | 2 = p.a
  * 1/h=1/b+1/c
  * b.c=h.a (büyük dik üçgenin alan hesabından)
   
Benzer Konular
 1. Hazangülü
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  569
 2. ~meLek~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.439
 3. ~meLek~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  400
 4. ~meLek~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  601
 5. ~meLek~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  701
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş