Uçuk

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Uçuk Tedavisi bazen basit bazense zor olabiliyor, bu yazı altında sizlere Uçuk Tedavisi, Uçuk Nasıl Bulaşır ve Uçuk Nasıl Geçer alt başlıkları altında bilgiler vereceğiz.. Uçuk Nedir? Uçuk, Dudak ve çevresinde çıkan , uçuk virüsü tarafından yayılan ve bulaşan küçük kabarcıklara Uçuk denir. Bulaşıcıdır. Çıkmadan önce kaşınma, karıncalanma, hafif şişlik gibi belirtileri vardır.

Uçuk Nasıl Bulaşır?
Belirtilerin göstermesi ve çıkması anıyla itibaren her süreçte yayılabilir. Uçuklu kişinin kullandığı eşyalar ( çatal , kaşık , bardak, havlu vs. ) ve yakın temas ile virüsün yayılması mevcuttur. Bulaşıcı olan bu virüsün yayılması herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Nitekim etkisi de çok fazla olabilir.

Uçuk Tedavisi (Uçuk Nasıl Geçer?) ve Yapılmaması Gerekenler
• Uçuklu kişinin kimseyle yakın temasta bulunmaması gerekir . Özellkle bebek ve hamile bayanlar daha fazla dikkat etmelidirler.
• Uçuklu kişinin kullandığı eşyaları (çatal , kaşık , bardak, havlu vs. ) kimseyle paylaşılmamalıdır.
• Uçuk ve yaralarına dokunulmamalıdır. Aksi taktirde uçuk büyür.
• Tedavisi ise uçuk ilaçları ile yapılabilir. Antiseptik ilaçlar ile en azından uçuğun üzerindeki bakterilern yayılması engellenebilir. Ağrı kesici kremler kullanılabilir. Buz koymak da ağrıyı azaltabilir.


Bir tedavi yöntemi daha :) bunuda annem der tahta kaşığı ısıtıp ucuk üzerine bastiriliyor he ne oluyor derseniz korkuyormuş birde tekerlemesi var uçuk uçuk uçladı uçuk beni boşladı :)
 
Top