Ülkemizde kene vakalarının artmasının temel nedeni

Katılım
8 Ock 2008
Mesajlar
740
Beğeniler
12
Şehir
Dünyanın Merkezindeyim...
#1
Ülkemizde kene vakalarının artmasının temel nedeni

Türkiye kene ve yol açtığı hastalıkla mücadele edemiyor. Oysa uzmanlara göre bu illetin ana nedeni bakın ne?

93 kişinin ölümüne yol açan kene ve beraberinde getirdiği Kırım Kongo Kanamalı hastalığıyla ilgili gerçekleri TAKVİM ortaya koyuyor. 2002'den beri ilaçlama yoluyla mücadele edilen keneye çözüm bulunamamasının ana nedeni, doğal dengenin bozulması. Çünkü, kene yiyen canlılar yok olunca bu zararlı yaşama alanı buldu.

İlaç pazarı 1 milyar YTL oldu

Uzmanlar, kene yiyen tavuk, kuş ve böceklerin azalmasının, olayın boyutlarını büyüttüğünü söyledi. Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Karaer, "Kene mücadelesi adı altında kimyasal haşere ilacı pazarlanıyor. Bu sayede, ilaç pazarı 1 milyar YTL'ye ulaştı. Ayrıca bu ilaçlar karınca ve haşereleri de öldürüyor. Mücadele kışın yapılsa, kuşlar bunları yiyecek" dedi.

***
Kene korkusu hortladı ilaçlama başlatıldı ancak uzmanlar buna karşı çıktı: İlaç, keneyi yiyen canlıları yok edip doğal dengeyi bozuyor. Oysa tüm kanatlılar kenenin en büyük düşmanı....

Geçtiğimiz yıllarda birçok vatandaşımızın hayatına mal olan keneler, bu yıl yine hortladı. Takvim, artık İstanbul'da bile görülen kene paniğinin nedenlerini araştırdı. Taşıdıkları Kırım Kongo mikrobuyla yapıştıkları insanın 1 haftada ölümüne neden olan keneler, özellikle kırsal kesimi tehdit ediyor. Kenelerin görüldüğü 2002 yılından bu yana mücadele, ilaçlama yöntemiyle yapılıyor. Uzmanlar ise kenelerin ilaçla değil doğal yöntemlerle yok edileceğini söylüyor. Keneleri tavuklar ve kuşların dışında karıncalar ve böcekler de yiyor. Oysa ilaçlama bu hayvanlara da zarar verdiği için denge bozuluyor.

'Önce tarlalar sürülmeli'

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Zafer Karaer'in konuyla ilgili olarak Takvim'e yaptığı açıklamalar ise sorunu bir kez daha gözler önüne serdi. Kene ile mücadelenin yanlış yapıldığına dikkat çeken Karaer, "İlaç firmalarının tazyikiyle tonlarca zehir tarlalara dökülüyor. Böylece doğal denge bozuluyor" dedi. Prof. Karaer, ilaçlarla keneleri tüketen hayvanların da öldürüldüğünü hatırlatarak, şöyle devam etti: Kenelerin kışı geçirdiği meralar, Ekim-Mart döneminde birkaç kez sürülmeli. Böylece toprak altından çıkan keneler, kuşlar tarafından yenilerek ortadan kaldırılır.

'Dirençli hale getiriyor'

Tavukların da keneleri yediğini hatırlatan Karaer, şunları söyledi: Ayrıca doğada bu keneleri tüketen küçük yaratıklar var. Bunlar da ilaçlama sırasında yok oluyor. Üstelik keneler ilaca karşı direnç geliştiriyor ve trilyonlar havaya uçuyor. Doğal denge bozulunca da mücadele boşa gidiyor. Oysa kimyasal mücadele yapılacaksa bile bu kenelerin kış uykusunda olduğu dönemde yapılmalı. Haşere ilaçları hesapsızca kullanarak hem kendimizi hem de ülkemizi kirletmeyelim."

Karıncaların rolü büyük

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Dökmetaş'ın açıklamalar ise şöyle: Karıncalar kenelerin küçük yumurtalarını topluyor ve çoğalmadan öldürüyor. Kışı yuvalarında geçiren keneler, baharla birlikte beslenmek için dışarı çıkıyor. Kenelerin azalmasında, popülasyonunda rol oynayan karıncalardır.
 

Benzer konular

Top