Uluslararası vergi anlaşmaları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Uluslararası vergi anlaşmaları

Vergi hukukunun temel ve bağlayıcı kaynaklarından bir diğeri de uluslararası vergi anlaşmalarıdır. Globalleşen dünyamızda ekonomik ilişkilerin de ulusal sınırları aşarak uluslararası boyutlara erişmesi ve sermayenin uluslararasında devamlı dolaşımı beraberinde birden fazla ulusu ilgilendiren ekonomik, malî ve hukukî sorunların doğmasına yol açmaktadır.
Bazen elde edilen gelirin vergilendirilmesi açısından, gelirin hangi ülkede elde edildiğinin tespiti sorun haline gelebilmekte, gelirin birden fazla ülkede vergilendirilmesi sorunu ile de karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu bakımdan ülkeler arasında çifte vergilendirmeyi önlemek veya uluslararası yatırımları çekici hale getirmek amacıyla uluslararası vergi anlaşmaları imzalanabilmektedir. Bu anlaşmalar her ülkenin parlamentosunda onaylanmak suretiyle yasa haline dönüştürülmekte ve bu suretle söz konusu anlaşmalar da vergi hukukunun bağlayıcı kaynaklarını oluşturmaktadır. Uluslar1arası vergi anlaşmalarında yer alan vergilendirme ile ilgili hükümler vergi yasalarında yer alan hükümlerin de önüne geçmektedir.
Anayasanın 90’ncı maddesinin son fıkrası uyarınca usulüne göre yürürlüğe konulmuş uluslararası anlaşmalar kanun hükmünde olup bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesinde dava açılamamaktadır.
 

Benzer konular

Top