Umay Kimdir? Mitolojide Umay

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Umay Kimdir? Mitolojide Umay

Umay Türk mitolojisinde doğum ve bereketin sembolü olan en önemli tanrıçanın adıdır.

Etimoloji

En eski Türkçe kelimelerden birisi olan Umay (Arapça: اماى) kelimesi Divân-ı Lügati't-Türk'te, günümüzde ana rahmindeki plasenta kelimesini karşılayacak şekilde, "son, kadın doğurduktan sonra karnından çıkan sonu" olarak geçmektedir.Orhun Yazıtları´nda da geçen Umay, Türk ve Moğol mitolojisinde bir bereket tini olup hamilelerin, doğmuş ve henüz doğmamış çocuklar ile hayvan yavrularının koruyucusudur.

Tanım

Tanrıcılık inancında Tanrı'dan sonra gelen en önemli dinsel varlıktır. Eski Türk yazıtlarında Tanrı'nin yanında ara sıra sadece onun adı geçer. Diğer dinsel varlıkların adı eski yazıtlarda geçmemektedir. Umay, bir çocuk doğacağı zaman oraya varır ve gök alemindeki Süt gölünden getirdiği bir damlayı çocuğun dudaklarına sürer, böylece ona bir ruh vermekte, 3 gün boyunca anne ve oğulu korumaktadır. Moğol mitolojisindeki karşılığı "anne" anlamındaki Eje olan Umay'ın yeryüzü tanrıçası olduğu sanılmakta, Hakaz halkı tarafından Imay Ece olarak adlandırılmakta beyaz saçlı ve tombul bir hanım olarak tasvir edilmekte, pembe bir bulut üzerinden insanoğlunu gözetlediğine inanılmaktadır.. Sibirya'da yaşayan Yakut halkı tarafından Ayısıt adıyla bilinmektedir.

En eski Türkçe kelimelerden birisi olan Umay kelimesi Divân-ı Lügati't-Türk'te plasenta kelimesini karşılayacak şekilde "son, kadın doğurduktan sonra karnından çıkan sonu" olarak geçmektedir. Orhun Yazıtlarında da geçen Umay, Türk ve Moğol mitolojisinde bir bereket tini olup hamilelerin, doğmuş ve henüz doğmamış çocuklar ile hayvan yavrularının koruyucusudur
 

felsefe_mi

...!...
Özel üye
Katılım
14 Ksm 2011
Mesajlar
6,061
Beğeniler
426
#2
İlginçmiş bende gittiği yere zenginlik götüren kadın olarak biliyordum hatta çok sevdiğim bir bayan ismidir. kızım olsa adını umay koyarım der dururum ama mitolojik anlamını bilmiyordum.
Teşekkürler...
 

Benzer konular

Top