Umut Kaya

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Katılım
21 Tem 2009
Mesajlar
4,979
Beğeniler
53
#1Umut Kaya, müzik hayatına lise orkestrasında davul çalarak başladı. Dokuz *Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri *bölümünde öğrenim gördü. İzmir’de Türkçe canlı müzik geleneğini başlatan Detone isimli grubuyla kısa zamanda hem cover parçalarla, hem de kendi parçalarıyla ün kazandı. Bornova marşı olarak *ta bilinen parçalarıyla grubu Detone ile birlikte bir çok üniversite şenliklerinde, festivallerde *ve *barlarda performans sergiledi. Detone ile birlikte *2007’de gerçekleşen 12. Roxy Muzik Günleri’nde özel ödüle layık görüldü. Umut Kaya’nin aynı zamanda Benim Annem Bir Melek dizisinin jenerik müziğinde imzasi bulunmakta.

Umut Kaya 2008 yılının aralık ayında yayınladığı ilk solo albümüyle dinleyicilerinin karşısına çıktı. Albümde yer alan 10 parçanın söz ve müzikleri kendisine ait olan Umut Kaya (Mevsimler Geçerken;Yanıma Yataydı söz: Umut Kaya-Barış Karaduman) Albümünün ilk video klibini İlkay Nişancı *yönetmenliğinde mevsimler geçerken isimli parçasına çekti. Bu video klibi ile *müzik kanallarında haftalarca bir numara kaldı. Albümün 2. Video calışmasını 2009 yılının nisan ayında Mor Yazma isimli şarkıya çeken Umut Kaya, Office Project
tarafından animasyon olarak hazırlanan *Mor Yazma videosu ile *müzik kanallarında bir *numaraya kadar yükseldi. Umut kaya ilk albümünün konserlerine devam etmektedir.
 

Benzer konular

Top