1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

üniversite gençliği

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Defne tarafından 11 Haziran 2006 başlatılmıştır.

 1. Defne

  Defne Aktif

  Katılım:
  8 Haziran 2006
  Mesajlar:
  422
  Beğenileri:
  22
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  37 ÇTL
  Üniversite gençliğinin sosyo-ekonomik profilini çıkarmak için yapılan araştırmada, öğrencilerin siyasal düşüncelerinden sosyal konulara bakış açılarına, kişisel zevklerinden geleceğe ilişkin düşüncelerine kadar pek çok konuda değişik sonuçlar elde edildi.

  Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muammer Yaylalı'nın başkanlığında 9 öğretim üyesi tarafından gerçekleştirilen ''Üniversite Gençliğinin Sosyo-Ekonomik Profili Araştırması'' ile üniversite öğrencilerinin demografik, sosyal ve ekonomik profilinin yanı sıra öğrenim gördükleri yerleşke ekonomisine katkıları ve harcama kalıbının ortaya çıkarılması hedeflendi.

  Araştırmada ayrıca, öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif gereksinmelerine, eğitim kalitesinin artırılmasına dönük düşüncelerin ortaya konulması, boş zamanlarını değerlendirme biçimleri, ülke sorunlarına ilişkin ilgi düzeyleri ve bağımlılık yapan maddelere karşı eğimleri de belirlendi.

  Yurt genelinde 60 devlet ve vakıf üniversitesinde öğrenim gören 3 bin 551'i kız 7 bin 568 öğrenciye 41 sorunun yöneltildiği ankete katılan öğrencilerin yüzde 24,7'sini eğitim, yüzde 20'sini fen edebiyat, yüzde 19,8'ini mühendislik, yüzde 18,9'nu iktisadi ve idari bilimler, diğerlerini ise 7 ayrı fakültenin öğrencileri oluşturuyor.

  Ankete katılan öğrencilerin yüzde 96,4'ü devlet, yüzde 3,6'sı vakıf üniversitesinde eğitim görürken, yüzde 21,1'i ikinci öğretimde eğitimlerini sürdürüyor.

  TERCİH ETTİKLERİ BÖLÜMLERDEKİ MEMNUNİYETLERİ

  Ankete katılan öğrencilerden yüzde ,8'inin eğitim gördüğü bölümden ''memnun'' olduğu; yüzde 16,7'sinin ''çok memnun'', yüzde 17,7'sinin ''kararsız'', yüzde 7,9'unun ''memnun olmadığı'', yüzde 3.9'unun ise ''hiç memnun olmadığı'' belirlendi.

  Üniversite öğrencilerinin yüzde 55,7'sinin ilk 5 tercihi arasında bulunan bölümde eğitimini sürdürdüğü, yüzde 22,9'unun 6 ila 10 tercihi arasında, yüzde 21,4'nün de 11 ve daha sonraki sıralarda tercih ettiği bölümlerde eğitim gördüğü tespit edildi.

  DERSHANE FAKTÖRÜ

  Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin yüzde 43,4'ü üniversiteye girmelerini sağlayan temel belirleyicinin dershane, yüzde 38,9'u kendi çalışması, yüzde 14,7'si lise eğitimi, yüzde 3,1'i ise özel ders alması olduğunu düşünüyor.

  Mezun oldukları liselere göre sınıflandırıldığında öğrencilerin yüzde 54,9'unun normal ve süper lise, yüzde 27,4'ünün Anadolu, yüzde 10'nun meslek, yüzde 5,1'inin özel, yüzde 2,7'sinin de fen lisesi mezunu olduğu dikkati çekiyor.

  Öğrencilerden yüzde 33,2'si arkadaşlarıyla, yüzde 29.6'sı ailesiyle, yüzde 3,4'ü akrabasının yanında, yüzde 19,1'i devlet yurdunda, yüzde 9,9'u özel yurtta, yüzde 3,7'si de tek başına evde kalıyor.

  AB'YE BAKIŞLARI

  Ankete katılan öğrencilerin yüzde 68,7'si Avrupa Birliği'ne (AB) katılımı desteklerken, bu öğrencilerden yüzde 33,4'ü, katılımın 10 yıl içinde, yüzde 29'u önümüzdeki 20 yılda, yüzde 12,1'i ise 20 yıldan daha uzun sürede gerçekleşebileceğine inanıyor. Öğrencilerin yüzde 25,4'ü ise Türkiye'nin AB'ye kabul edilmeyeceği görüşünü taşıyor.

  Öğrencilerin yüzde 56'sı AB'ye katılım ile serbest dolaşım sağlanacağı fikrini taşırken, yüzde 40'ı işsizliğin azalacağına, yüzde 32'si enflasyonun düşeceğine, yüzde 44 de ortalama gelirin artacağına inanıyor.

  Öğrencilerin yüzde 63'ü, AB'ye katılımda eğitim ve sosyal güvenlikte iyileşmeler olacağı, yüzde 44'ü ise ulus devlet fikrinin zayıflayacağı görüşünde. AB'nin kültürel değerleri zayıflatacağını düşünenlerin oranı yüzde 51 olurken, öğrencilerin yüzde 54'ü, Birliğin finans imkanlarından yararlanılacağını düşünüyor. AB'ye katılımın daha çok demokratikleşme ve özgürlük sağlayacağını düşünen öğrencilerin oranı yüzde 54, ülke kaynaklarının yabancıların eline geçeceğini düşünen öğrencilerin oranı yüzde , dış politikada bağımsızlığın kaybedileceğine inananların oranı ise yüzde 46 olarak kendisini gösteriyor.

  HAYATTAN MEMNUNİYET

  Üniversite öğrencilerinin yüzde 59,8'i hayatlarından ''memnun'' olduğunu, yüzde 12.9'u ''çok memnun'' olduğunu, yüzde 9'u ''memnun olmadığını'' yüzde 3,2'si ''hiç memnun olmadığını'', yüzde 15,2'si ise hayatından memnun olup olmadığı konusunda ''kararsız''lığını ifade ediyor.

  HABER KAYNAKLARI VE MÜZİK TERCİHLERİ
  Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, öğrenciler ülke ve dünya gündemini ağırlıkla televizyon ve yazılı basından takip ediyor. İnterneti kullanan öğrencilerden yüzde 38'i gazeteleri internetten takip ediyor. Haber almada radyoyu kullananların oranı ise yüzde 22.

  Dinlenen müzik türlerine göre sınıflandırıldığında ''Türk pop müziği'' yüzde 50 ile ilk sırada yer alıyor. Öğrencilerin ''sürekli ve sık sık dinledikleri'' müzik türlerinde ise şöyle bir dağılım ortaya çıkıyor: ''Halk müziği yüzde 37, Türk rock yüzde 35, yabancı rock yüzde 27, yabancı pop veya hipop yüzde 27, Türk sanat ve klasik Türk yüzde 18, klasik batı yüzde 14, arabesk veya fantezi müzik yüzde 10, dinsel içerikli müzik yüzde 7.''

  SİYASİ DÜŞÜNCELERİ

  Üniversite öğrencilerinin yüzde 17,1'i milliyetçi düşünceye ''çok yakın'', yüzde 35,1'i de ''yakın'' olduğunu ifade ediyor. Milliyetçiliğe ''çok uzak'' olanların oranı yüzde 19,3, ''uzak'' olanların oranı ise yüzde 11,8.

  Ankete katılanlardan yüzde 22,9'u muhafazakar düşünceye kendilerini ''yakın'', yüzde 8.1'i de ''çok yakın'' hissederken, yüzde 17'si kendisini bu düşünceye ''uzak'', yüzde 34'ü de ''çok uzak'' buluyor.

  Anket sonuçlarında, liberal düşünceye ''çok yakın'' ve ''yakın'' olduğu görüşünü taşıyan öğrencilerin oranının yüzde 23,8, ''çok uzak'' ve ''uzak'' olanların oranının da yüzde 43,5 olduğu görülüyor.

  Öğrencilerden yüzde 40,2'si kendisini sosyal demokrat düşünceye ''yakın'' ve ''çok yakın'', yüzde 36,5' de ''çok uzak'' ve uzak'' olduğunu ifade ediyor.

  Araştırmada, sosyalist düşünceye ''çok yakın'' ve ''yakın'' olanların oranı yüzde 28, ''çok uzak'' ve ''uzak'' olanların oranı da yüzde 48,2 olarak beliriyor.

  SOSYAL AKTİVİTELERİ

  Üniversite öğrencilerinin yüzde 42'si sık sık veya sürekli olarak sinemaya giderken, yüzde 11,4'ü sık sık veya sürekli tiyatroya gidiyor. Sinemaya hiç gitmeyenlerin oranı yüzde 3.9 iken, tiyatroya hiç gitmeyenlerin oranının yüzde 22,6 olması dikkat çekiyor.

  Öğrencilerin yüzde 14'ü sık sık veya sürekli konserleri izliyor, yüzde 22'si de spor karılaşmalarını yakından takip ediyor.

  İZLEDİKLERİ TELEVİZYON PROGRAMLARI
  Araştırmayla, öğrencilerin televizyonda en fazla haber programlarını izledikleri belirlendi. Ankete katılan öğrencilerin yüzde 72,3'ü sürekli veya sık sık haber programı izlerken, 37,7'si tartışma programlarını sıklıkla veya sürekli takip ediyor, yüzde 19,3'ü ekonomi programlarını, yüzde 38,8'i de spor programlarını sürekli veya sıklıkla seyrediyor.

  Televizyon programları tercihleri arasında müzik programları da önemli yer tutuyor. Öğrencilerin yüzde 45,3'ü, müzik programlarını sıklıkla veya sürekli izliyor, yüzde 29,7'si de yarışma programlarını seyrediyor.

  Öğrencilerin yüzde 44,5'i sürekli veya sık sık belgesel, yüzde ,6'sı film veya dizi izliyor. En az izlenen televizyon yapımları ise yüzde 11,3 ile magazin programları.

  BAĞIMLILIK YARATAN MADDELERİN KULLANIMI

  Öğrencilerin yüzde 22,4'ü sürekli veya sık sık sigara, yüzde 5,9'u alkol kullanıyor. Ara sıra alkol kullananların oranı yüzde 17,7, uyuşturucu kullananların oranı ise binde 7.

  Araştırmayla öğrencilerin ders çalışma veya derse davam etme oranları da belirlendi. Öğrencilerin yüzde 52,7'sinin sürekli veya sıklıkla ders çalıştığı, yüzde 1,8'inin hiç ders çalışmadığı, yüzde 85'inin derslerine devam ettiği tespit edildi.

  BOŞ ZAMANLAR
  Öğrencilerin yüzde 26'sı sürekli ve sık sık spor yaparken,yüzde 15,7'si hiç spor yapmıyor.

  Boş zamanlarını kültürel faaliyetlerle değerlendiren öğrencilerin oranı yüzde 31,2, sürekli veya sık sık internet kullananların oranı ise 44,4 olarak saptandı. Öğrencilerin yüzde 9'u hiç internet kullanmazken yüzde 3,4'ü de hiç kitap okumuyor. Sürekli ve sıklıkla kitap okuyanların oranı ise yüzde 57,8.

  HARCAMALARI
  Araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 50,6'sı harç kredisi, yüzde 56,7'si öğrenim kredisi kullanıyor.

  Üniversite öğrencilerin yüzde 32'sinin aylık 251 YTL veya daha fazla harçlığa sahip iken, 251 YTL'den daha az cep harçlığı olan öğrencilerin oranı yüzde 60. Hiç cep harçlığı olmadığını bildiren öğrencilerin oranı ise yüzde 8 olurken, yüzde 19'u maaş veya ücret karşılığı çalışıyor.

  Öğrencilerin yüzde 55'i ayda 51 YTL veya daha fazla gıda harcaması için para harcarken, yüzde 36'sı aylık gıda harcamasına 50 YTL veya daha az para ayırıyor. Öğrencilerin yüzde 9'u ise aileleriyle kaldıkları için gıda harcamasına para ayırmadığını belirtiyor.
  Öğrencilerin yüzde 47'si giyim ve ayakkabı giderine aylık 26 YTL'den daha fazla, yüzde 32'si 25 YTL'den daha az para ayırıyor, yüzde 21'i ise giyim ve ayakkabıya para harcamıyor.
  Öğrencilerin yüzde 45'i barınmaya aylık 51 YTL veya daha fazla para harcarken, yüzde 16'sı da ulaşıma 51 YTL'den daha fazla ayırmak zorunda kalıyor.

  Öğrencilerin yüzde 9 haberleşmeye ayda 51 YTL'den daha fazla para ayırırken, yüzde 5'i kişisel bakımına 51 YTL'den fazla para harcıyor.

  Ankete katılan öğrencilerin sadece yüzde 1'inin şans oyunlarına aylık 51 YTL'den fazla para harcadığı da belirlendi.
   

Sayfayı Paylaş