Unutkanlıkla Başa Çıkabilirsiniz

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Unutkanlıkla Başa Çıkabilirsiniz

Daha İyi Hatırlamak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Eğer daha sağlam daha güçlü bir bellekle yaşamınızı sürdürmek istiyorsanız önerilerimizi dikkate almalısınız.belleği korumak, geliştirmekten daha kolay ve güvenlidir.

DİKKAT GÖSTERİN
en basit ve en unutulan bellek yardımıdır.Çok basit bir kuralı en az üç kez hatırlayın.Odaklanın, odaklanın, odaklanın. Eğer bir şey gerçekten belleğinize girmezse onu hatırlamanız imkansızdır.Önemli bir bilgiyle karşılaştığınızda elinizdekini bırakın ve sadece ona odaklanın.

HER ŞEYİ HATIRLAMAYA ÇALIŞMAYIN
İnsanoğlu telefon rehberini, adres defterini, bilgisayar dosyalarını,kalemi, post-itleri keşfetmiş.Bunların hepsini hatırlamak için kullanın.

PLANLAYIN
Zamanınızı iyi değerlendirmek yapacağınız işleri zamanında ve unutmadan yapmak istiyorsanız işlerinizi de zamanınızı da iyi planlayın.İşyerinde duvara , evinizde mutfağınıza ya da çalışma masanızın yanına asacağınız bir takvimden yaşamınızı ve işinizi planlama konusunda yaralanın.Planlamanın hatırlatıcı etkisini unutmayın.

LİSTE YAPIN
Gün boyu tamamlamayı düşündüğünüz işler için bir görev listesi oluşturun. Strese girmeden, gününüzü iyi planlayarak bu görev listesini tamamlamaya gayret edin.

ÖZETLEYİN
Yeni öğrendikleriniz ve karşılaştıklarınızla ilgili kısa notlar alıp bu bilgileri yeniden kullanmak üzere kayıt tutmaya , dosyalamaya ve saklamaya özen gösterin.Not almak, özetle yapıp muhafaza etmek yeni bilgileri belleğimize kaydetmeyi de kolaylaştırır.

POST-İT KULLANIN
Post-it kullanmak görsel hafızanın en önemli destekleyicilerindendir.Bu alışkanlığı edinmek belleğiniz için uyarıcı ve destekleyicidir.

EŞYALARIN YERİNİ DEĞİŞTİRMEYİN
Belirli eşyalarınızı belirli yerlere koyma alışkanlığı edinin.

ALIŞKANLIK EDİNİN
Belirli zamanlarda, belirli yerlerde, belirli kişlerle aynı işleri yapma alışkanlığı belleği geliştirir, korur, bellek hatalarını asgariye indirir.

ZİHNİNİZİ İTİN
Düzenli fiziksel egzersizler size bellek takviyesi yapabilir.Düzenli aerobik egzersiz yapanların yapmayanlara göre bellek testinde daha başarılı oldukları görülmüştür.Aerobik egzersizler beyinde oksijen verimliliğini artırır.

STRESİNİZİ SINIRLAYIN
Yoğun stres yükü altındaysanız bellek bundan rahatsız olur.

YERİNCE UYUYUN
Düzenli uyku vücudu yeniden şarj eder, alarmda tutar, ayrıntılara dikkatinizi yoğunlaştırır. Uyku eksikliği bellek sorunlarının başlıca sebeplerdendir.Uykusuzluk konsantrasyon güçlüğüne de yol açar.

UYKU HAPLARINDAN UZAK DURUN DEPRESYONU UNUTMAYIN
depresyon unutturur. Depresyon belirtilerini öğrenin.Erken tanı için doktora başvurun.

MİNERAL VE VİTAMİN DESTEĞİ ALIN
B elleğiniz için dengeli, meyve sebze içeren, sağlıklı bir diyetten daha iyi hiçbir şey olamaz Başta bor ve çinko olmak üzere birçok mineral belleği yeniler.Yapılan birçok araştırma bunu ispatlamaktadır.Borun en iyi kaynakları kuru erik, kuru üzüm, hurma ve fındıktır.Yeterince E vitamini, C vitamini, B1,B6, B12 vitamini aldığınızdan emin değilseniz bu vitaminleri içeren destekleri kullanmalısınız.

KAHVEYİ VE ALKOLÜ KESİN
Kafein kanıtlanmış bir bellek katilidir.Gün içinde birden fazla kahve konsantrasyonu azaltır.Sizi uyanık tutar fakat uykunuzu enkaz haline getireceği için hatırlamanızı zorlaştırır.Alkolün bir kadehi bile beyin hücrelerinin çalışma kabiliyetini azaltır.Uzun süre alkol alanların beyin hücreleri tamamen ölür.

AŞIRI YEMEYİN- SİGARAYI TERK EDİN
Tütün antioksidan savunma yeteneğinin en önemli unsurlarından C vitaminini azaltarak ve damarsal sorunlara yol açıp beynin beslenmesini bozarak belleği tahrip eder. TEMİZ

HAVA ALIN. İLAÇLARA DİKKAT EDİN
Özellikle beyne etki eden ilaçların bellek gücünde belirgin azalmaya sebep olabileceğini unutmayın.

ILIMLI EGZERSİZLER YAPIN
DOĞRU BESLENME BELLEĞE GÜÇ VERİR!

Daha sağlam, daha güçlü ve daha dayanıklı bir bellek yeteneği beslenme alışkanlıklarımızla yakın ilişkidedir. Antioksidan meyveleri bol bol tüketin. Her gün en az beş porsiyon sebze ve meyve yiyin.Kuru siyah erik, kuru siyah üzüm, böğürtlen, çilek , pancar, brüksel lahanası, ıspanak ,brokkoli, kivi, kızılcık, kırmızı biber, portakal,avakado, soğan Kan şekerini hızla ve aşırı derecede yükselten besinlerden uzak durun.Haşlanmış patates, corn flakes, dondurma, haşlanmış mısır, tahıl gevrekleri, beyaz ekmek, kızarmış patates, pirinç Düzenli kahvaltı yapın. Sirke , limon suyu ve baharat kullanın. İşlenmiş besinlerden , yapay tatlandırıcılardan uzak durun. Düzenli balık tüketim. Omega-3 içeren besinleri daha çok tüketin.Semizotu, balık eti, avakado, kanola yağı, ceviz Omega-6 içeren besinleri azaltın.Ayçiçek yağı, kırmızı et, yağda kızartmalar, dondurma, tereyağı, margarin, mayonez, patlamış mısır Daha az yağ tüketin. Toplam günlük kalori tüketiminizi azaltın Stres altındayken yemek yemeyin.Gece yemek yemekten kaçının. Zeytinyağını , kanola yağını tercih edin. Bol, bol su için.
 

Benzer konular

Top