Unutulan(Unutturulan) Hizbullah

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#1

Tutukluluk sürelerini düzenleyen Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 102'nci maddesindeki değişiklik sonrasında 10 yıldır tutuklu yargılanan Hizbullah üyelerinin tahliye olması, akıllara 2000 yılı ocak ayında düzenlenen Hizbullah operasyonları ile ortaya çıkan ve Türkiye'yi dehşete düşüren ancak unutulan domuz bağı cinayetlerini getirdi.9 SORUDA CMK TAHLİYESİ

Her şey Ocak 2000'de Üsküdar'da bir villaya yapılan polis baskınıyla başladı. Baskında Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu ölü olarak ele geçirilirken örgütün yaptığı vahşetin boyutları sonraki günlerde daha net ortaya çıktı. Kısa sürede domuz bağı ile öldürülüp mezar villalara gömülmüş 188 kişinin cesedine ulaşıldı.

Operasyonlarda yakalanan Hizbullah üyelerinin verdiği ifadeler sonrasında, domuz bağı ile vahşice öldürülen kişilerin gömüldüğü pek çok mezar ev ortaya çıkmıştı. İslami feminist yazar Konca Kuriş'in cesedi de Konya'da üç katlı bir villanın bodrum katında bulunmuştu. Meram İlçesi'nin gözde bölgelerinden Yunus Emre Mahallesi'ndeki villada kalan Hizbullah üyeleri, üç katlı villanın ikinci katını işkence ve sorgu için bodrum katındaki kömürlük ise mezarlık olarak kullanmıştı.

Cesedinin bulunmasından 18 ay önce evinin önünden kaçırılan Kuriş, 35 gün işkenceli sorgulamanın ardından domuz bağı ile öldürülüp villanın bodrum katına gömülmüştü. Bu vahşetten on yıl sonra, Kuriş ve 188 kişinin domuz bağı ile öldürülmesinde suçlu bulunan ve müebbet hapis cezasıyla cezalandırılan ancak dosyaları Yargıtay'da bulunan Hizbullah üyeleri ise tutukluluk süresini düzenleyen yasal değişikliğin ardından geçtiğimiz gün halaylar ve tekbirler eşliğinde serbest bırakıldı.

"ÇIKARSAM AYNISINI YAPARIM" DEMİŞTİ

CMK'nın 102'nci maddesindeki değişiklik sonrasında tahliye olan Hizbullah'ın sözde askeri kanat sorumlusu olan Hacı İnan, yargılandığı sırada, yaptıklarından pişman olmadığını, çıkarsa yine aynı şeyleri yapacağını söylemişti.

Cesedinin bulunmasının ardından Hürriyet, Konca Kuriş'in hayat hikayesi ile ilgili 24 Ocak 2000 tarihli sayısında şunları yazmıştı:


Konca Kuriş, başörtülü, tombulca ve sempatik. İnatçı, kavgacı ve direnen bir feminist. 4 çocuklu, modern yaşayan, sosyal aktivitelerin içindeki bir ailenin çocuğuydu. 16 yaşındayken, 1978 yılının 4 Ocak günü Mersin'in Kurtuluş Günü'nde evlendi. Sürekli okuyan, araştırmacı olan 5 çocuk annesi Kuriş, kayınpederi 75 yaşındaki Abdullah'ın ısrarlarıyla örtündü. Din ve tarikatlarla çok yakından ilgilendi. 1987 yılından 1998'e kadar İslám dinini derinlemesine araştırdı. Kuriş, araştırmasını yaparken dindeki fraksiyonlara da girdi. Hizbullah örgütü ve Nakşibendi tarikatına katıldı. 1996 yılında davetli olduğu Dünya Müslüman Kadınlar Günü nedeniyle İran'a gitti, burada Hizbullah'ın toplantısına katıldı. Bir süre sonra İnsan ile Allah arasına hiçbir şeyin giremeyeceğini savunarak Hizbullah'tan ayrıldı. ''Verilen dersler hiç aklıma yatmadı'' diyen Kuriş, tarikatlarla da ilişkisini kesti. Hizbullah'tan ayrılması Kuriş'in sonunu hazırladı.

FAHİŞEYE YARDIM

Kadın haklarının savunuculuğu da yapan Kuriş, Mersin'de Bağımsız Kadın Derneği ve Kadın Sığınmaevi faaliyetlerine katıldı. Spastik özürlüler için araç alma girişiminde bulundu. Bir hayat kadınını intihardan kurtardı. Kuriş, özgür düşünceleri ve radikal çıkışlarıyla yurt içinde ve yurtdışında kısa sürede adını duyurdu.

HİZBULLAH'IN HEDEFİ OLDU

Dikkat çeken görüşlerini şöyle dile getirdi: ''İbadet Türkçe yapılmalıdır. Kadın adet dönemindeyken namaz kılıp oruç tutabilir. Kuran kadınların sadece göğüslerini kapatmasını emrediyor. Kuran'da çarşaf yok. İnsanlar; erkeklerin Kuran'da daha üstün olduğu mesajının verildiğine inanıyorlar. Ama böyle bir ayet yok. Kadınlar ve erkekler cuma ve cenaze namazını birlikte kılabilirler.'' Hatta; bu çıkışları nedeniyle onu Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk'e benzetenler oldu 'Dişi Yaşar Nuri' diyenler oldu. Ancak Konca Kuriş, bu çıkışlarıyla özellikle Hizbullah örgütü ve tarikatların hedefi haline geldi.

AĞABEYİN FERYADI

Konca Kuriş kaçırıldıktan sonra öncelikle Mersin, Tarsus ve Gaziantep'te arandı. Oysa Kuriş'in ağabeyi Mehmet Genç, kardeşine ulaşılamamasında Emniyet Müdürlüğü'nü suçlarken bir şüpheliye ve bu şüphelinin kaçtığı Konya'ya dikkat çekti. Ancak kimse bu uyarıyı umursamadı. Sonunda Kuriş'in cesedi Konya'da çıktı. Ağabey Genç, dikkate alınmayan şu iddialarda bulunmuştu: ''Konca'nın kaçırılma olayından önce, onu tehdit eden bir kişi vardı. Kardeşimin eski tanıdığıydı. Bu kişi Konca'nın arabasını sokak lambasının altına bırakıyor. Görgü tanıkları, arabayı bırakan iki kişiden birinin o olduğunu belirliyor. Çünkü bu adamın yürüyüş bozukluğu var. Zanlı o gece mal almak için Konya'ya gittiğini söylüyor. Ama Ticaret Odası'nda kaydı yok. Dahası bu kişi şüphelilerden birinin robot resmine yüzde 80 benziyor. 9 şahit o kişiyi kaçırıldığı gün gördüğünü söylüyor, fakat salıveriliyor.''

İRAN'A GİTMEMELİYDİ

Ailesi, Konca Kuriş'in hep yaşadığına inandı. Ta ki, cumartesi günü Konya'da mezar evden çıkarılan ceset teşhis edilene kadar. Yakınları Konca'nın hep hücre cezası ile kurtulacağını umut etti. Bir ihbar üzerine Gaziantep'te 15 kuyu teker teker arandı. Kendi ailesi ile kocası arasında zaman zaman sürtüşmeler oldu. 'Anlaşmalı kaçırma' iddiaları gündeme geldi. Ve cesedi dahi güçlükle teşhis edilebildi. Kayınpederi 75 yaşındaki Abdullah Kuriş'e göre, ''Konca İran'a gitmemeli, bu işlere bu kadar bulaşmamalıydı.''
 

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#2
Unutulan gerçeklerden bir kaç manşet başlıkları:AKP yönetimine böyle bir unutkanlığın gelmeside ayrı bir tesadüf.Türban kürt Türk tartışmaları derken geçen 10 yıl içinde bir davanın açılmasının unutulması(unutturulması) büyük bir skandal....
 
Katılım
16 Ksm 2008
Mesajlar
4,491
Beğeniler
38
Şehir
B!L€C€G!M
#3
Bu millet 2 şeyi öğrenemedi zaten. Hep derim
1-Adam akkılı gazete okumayı (Ki bugün starda bir facia izledim TBMM nin açılımını yapamayan kuş beyinli vatandaşları gördükçe bunlara kim oy veriyor lan diye sorduğum sorunun cevabını 2 dakikalık haber verdi)
2-Dini her şeye alet etmeyi. Din dedin mi akan suları durduruyoruz. Din adına adam öldürmeden tutunda, milleti soyup soğana çevirmeye kadar götürün olayı

Bu tahliyeler kısaca hiç iyi değiL.
 

aslıhan35

Katılımcı
Katılım
1 Tem 2009
Mesajlar
108
Beğeniler
4
Yaş
30
#4
tavşana kaç, tazıya tut taktiğidir bu akp'nn yapmış oldgu.kürtlerin ağzına bir parmak bal çaldıktan sonra işlerin çıgırından çıkıp bu noktaya varması akabinde bu dinci faşistlerin affınn gündeme bomba gibi düşmesini aklı başında hiç bir insan tesadüfi bulamaz sanırım:D 90'lı yıllarda ne düşünmüşse, ne yapmışsa benzerini ve hatta daha fazlasını yapacaklarını düşünüorum.kürt hareketini kaldığı yerden katletmekle kalmayacak, artık islam devrimi düşüncelerini başta GDA ve doğu olmak üzere her yerde yaymaya çalışacaklardır ve bunu yaparken wahşetten kaçınmayacaklardır.
iki iğrenç grup karşı karşıya:Dfaşist pkk'ya karşı faşist dinciler:Dbebek katili bile hücresinde üç buçuk olup demeç verdiysee ülkemn yeni utanç tabloları yakındır diye düşünüyorum..
 

aslıhan35

Katılımcı
Katılım
1 Tem 2009
Mesajlar
108
Beğeniler
4
Yaş
30
#5
''İbadet Türkçe yapılmalıdır. Kadın adet dönemindeyken namaz kılıp oruç tutabilir. Kuran kadınların sadece göğüslerini kapatmasını emrediyor. Kuran'da çarşaf yok. İnsanlar; erkeklerin Kuran'da daha üstün olduğu mesajının verildiğine inanıyorlar. Ama böyle bir ayet yok. Kadınlar ve erkekler cuma ve cenaze namazını birlikte kılabilirler.''
uydurup uydurup koy insanların önüne ılımlı islam olsun adı.yok kardeşim böyle bi şey.kuranda örtünme var,kadınlar kutsal ama erkekler daha üstün.bi şeyi uydurup yorumlamayın oldugu gibi aktarın inanan inanır,inanmaz,uygular,uygulamaz bu kişiyle allah arasında olan bi drumdur..süleyman ateş,zekariye beyaz,yaşar nuri vs. dinden soğudum bunlar yüzünden yaa.
 
Katılım
16 Ksm 2008
Mesajlar
4,491
Beğeniler
38
Şehir
B!L€C€G!M
#6
Dini yonta yonta birşey bırakmadınız ha.
Kapanmak var mı yok mu??? Ben ilahiyat hocasına sordum yok dedi, lisede din hocama sorduştum yok demişti, sonra başka din hocası geldi var dedi, oda yetmedi kravatlı ciddi amcalar tvyi transfer oldu var dedi...
Bu soru tartışılır da tartışılmasına...
Sadece okuduğunu bir kenara koyda bir düşün... Kimse kimseden üstün değilse, islamiyet eşitlik diniyse... Niye erkek kadından üstün?? Yoksa harbiden de Laaa bizim önümüze birileri kuranı kerim diye arap yazılarını mı koyuyor yoohhhsammm okuduuklarımızı kendimize göre mi yontuyoruz..
Dni pis tartışırımdaaaa bura yeri ve zamanı değil...
Ama söylediklerinin tek bir cümlesine bile katılmıyorum..
 

aslıhan35

Katılımcı
Katılım
1 Tem 2009
Mesajlar
108
Beğeniler
4
Yaş
30
#7
yeri zmanı olmadığı düşündüğün konularla ilgili yorum yapma!hele ki sağdan soldan duyup fikir sahibi oldgunu sandığın,kendine ait olmayan düşüncelerle hiç yorum yapma..
kuranda senn anladıgın anlamda eşitlik söz konusu değil burda anlatırım da sen anlar mısn bilemiorum tabii:Dbu dmek değil ki kadınlar ikinci sınıf insan.örtü kuranda var.ben kuranı okudum ama oturup senn gibi bilmeden yorumlamam.ayetlerin 4.safhaya kadar manaları var çnkü.eleştrdiğim kuriş'in ılımlı islam politikasıydı.sen niye olaya atladın anlamadım yaa:D:Dılımlı islam diye bişey yok.kuran'da tahlil yok,tartışma yok.mutlak doğru var;)sana göre ,bana göre,kurişe göre ayet yorumlanmaz.
dini piss tartışım demişsin yaa işte burda da yanılıosun tartışmazsın:)mutlakların tartışma konusu içerisnde olmadıgını önce öğren,sonra beylik cümleler kur;)
 
Katılım
16 Ksm 2008
Mesajlar
4,491
Beğeniler
38
Şehir
B!L€C€G!M
#8
kadınlar kutsal ama erkekler daha üstün
Kimse kimseden üstün değilse, islamiyet eşitlik diniyse... Niye erkek kadından üstün??

Buna hitabendi... Ve genel kanıları yazdım...
Yazıyı göz yerine hangi organınla okudun bilemem arkadaş ama zaten kişisel bir görüş belirtmedim ben... Dediğim gibi burası tartışmak için ne yeri ne de zamanı..
Sen burda şimdi yaz, çiz, tartış, herşeyi ben bilirim havasına gir...
Kim biilir belki bir ara gelir bakarım...

Tek kişisel görüşüm. Dediklerinin hiçbirine katılmıyorum... Ki hala fikrim aynı...
Şimdi karala... Yaz çiz...
 

aslıhan35

Katılımcı
Katılım
1 Tem 2009
Mesajlar
108
Beğeniler
4
Yaş
30
#9
ben gözmle okudumda sen bu yazıyı düşünürken beyin yerine hangi organını kullandın bilemiorum tabii:D
ben arada uğrar yazarım,çizerim benm keyfim ve kahyasıyla ilgili bi durum bu:Dben herşeyi bilmiorum o senn hüsnü kuruntun ama aramızdaki en büüyk fark bu olsa gerek ben bildiğim konularda konuşurum sen sağdan soldan duydugun genel kanılarlaa:P:P
bu bölüm seni aşar senii cinsellk,aşk,meşk bölümlerine alalımm:D:D
 

aslıhan35

Katılımcı
Katılım
1 Tem 2009
Mesajlar
108
Beğeniler
4
Yaş
30
#10
ve mümknse uzatma sıkıldım bi yere varmayan tartışmandan;)
 

Benzer konular

Top