Upirlerin Fısıltısı Çağan Dikeneli Kitap Özeti

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Upirlerin Fısıltısı Çağan Dikeneli Kitap Özeti

Upirlerin Fısıltısı, Osmanlı dönemi İstanbul'unda geçen fantastik bir polisiye roman.Bir çizgi roman degil ama Abdülcanbaz gibi bir çizgi roman fenomeninin izinden gidiyor. Ve Tenten gibi büyük örneklerden besleniyor. Okurlarını bir yandan mistik ve korku dolu bir yandan da komik ve naif bir yapıyla buluşturuyor. Karakterler tamamen bir Türk yazara ve çizere ait, yerli bir kitap olmasından ötürü de ilgiyi hak ediyor. Yazar Çağan Dikenelli bu defa içinde “Gotik” tarzda çizimleri olan, fantastik/korku, polisiye ve “steam punk” türünün özelliklerini bir arada barındıran sürükleyici bir roman hediye ediyor bizlere.
17. yüzyıl başları… Konstantiniyye. Şehrin altını köstebek geçitleri gibi sarmış arkaik tüneller. Mantığın ötesinde garip olaylar. Binbir türlü upir, yaratık, arkaik dönem ırkları, zamana bir virüs gibi sızmış mistik aktörler. Hafıza kapsülleriyle dimağ sahibi edilip casuslukta kullanılan biçare hayvanlar. Türlü hükümet meseleleri, hinlik, cinlik, espiyonaj ve baş edilemeyen gaipten sürüyle iş.


Acayip hallerin bertaraf edilmesi için Yaftalı İbrahim Paşa tarafından gizlice kurulmuş bir büro: Tahtezzemin Hafiye Teşkilatı.
Teşkilatın civanperver dedektifleri mübarek Şeker Efendi ve Devşirme Sahab. Yumruğu balyoz, tükürüğü kurşun eski arkebüzcü Kadırgalı Bekir… Saaf-ûl Sahrları, Kih'in doğuş kitabını, bilim ademleri tarafından yaratılmış nice mekanik aparatı, Deli Derviş Aybaba'yı, Ubeydi'nin arsız cinlerini ve Konstantiniyye sınırlarında vuku bulan nice garip şeyi daha önce duymadıysanız bu sizin değil, bugüne kadar Osmanlı Devleti'nin yeraltı arşivini, mistik korkuların kuma yazılan notlarını ortaya çıkarmaktan korkanların suçudur.

Yazar Çağan Dikenelli hakkında: 1969 yılında İzmir'de doğdu. St. Joseph Koleji'nden sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümü'nü bitirdi. Senaristlik, yönetmen yardımcılığı gibi işlerle uğraştı ve bazı kısa filmleriyle ödüller kazandı. İlk romanı, Bu Şehirde Herkes Akrabam Olur 2005 yılında yayınlandı. 2006 ‘da bir korku romanı olan Taşıyıcı ve ardından komedi polisiye olarak adlandırılabilecek Kör Fahişe Bıçağı (Bir Melek Teyze Polisiyesi) basıldı. 2007'de Melek Teyze dizisinin ikinci kitabı Yüreksöken Cinayetleri ve bir uzay komedisi olan Kaptan Teneke kitapevlerinin raflarında yerini aldı. 2008'de fantastik türde Karanlık Küre (Ted'in Muhteşem Maceraları), 2010 da absürt bir politik komedi olan Kuru Göldeki Ördek adlı romanları okurla buluştu.
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
ŞeHaZ Güzel Sözler 2
TeBeSSüm Aşk 0

Benzer konular

Top