Urfa Kontluğu veya Edessa Kontluğu

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1

Diğer Haçlı Devletlerinin yanında Urfa Kontluğu


ArmaBoulongne'lu Baudouin'in 1098 Şubat'ında Urfa'ya girişi.​

Urfa Kontluğu veya Edessa Kontluğu, Birinci Haçlı seferi sonucu 12. yüzyılda Urfa şehri ve civarında Haçlılar tarafından kurulmuş bir devlettir. Kurucusu, daha sonra Kudüs kralı olacak olan Boulogne'lu Baudouin'dir.

Kuruluşu


Birinci Haçlı seferi sırasında Anadolu'yu baştan başa geçen Haçlı orduları 1097 Ekim'inde Tarantolu Boemondo'nun kumandası altında Antakya'yı kuşattılar. Kuşatma devam ederken Urfa'nın ermeni hakimi "Toros" Baudouin'i şehrine davet ederek Selçuklulara karşı onunla işbirliğine gitti (Şubat 1098). Toros yardımı karşılığı Baudouin'i kendine veliaht tayin etti. Fakat Baudouin Torosla olan antlaşmasına uymadı ve onu öldürterek Urfa Kontluğu'nu kurdu (10 Mart 1098).

Urfa Kontluğu'nun kurulmasından hemen sonra 3 Haziran 1098'de Antakya Boemondo tarafından ele geçirilmiş ve Antakya Prensliği kurulmuştur.

Yıkılışı

Zengi hanedanının kurucusu İmadeddin Zengi Urfa'yı kuşattı ve uzun süren muhasaradan sonra 24 Aralık 1144'de şehri Haçlılardan alarak Urfa Kontluğu'nun sonunu getirdi. Bu zafer Haçlılara karşı Müslümanların ilk büyük başarısı olarak kabul edilir. Gerçekten Haçlı güçlerine karşı Anadolu dışında çok ezik kalan müslümanlar bu zaferle tekrar eski şereflerini kazanmışlar, kısaca bu fetih tam bir dönüm noktası olmuştur.

Urfa'nın düşmesinden sonra diğer Haçlı Kontluklarının da tehlikede olduğunu düşünen Avrupa'da II. Haçlı seferi hazırlıkları başlamıştır. Fakat bu sefer ilkinin tam zıddına Haçlıların hezimeti ile sonuçlanmıştır.

İmadeddin Zengi'nin 1146 yılında öldürülmesini fırsat bilen II. Joselin Urfa'yı yerel hristiyanlarla anlaşarak kısa süreliğine tekrar ele geçirdi. Urfa'nın düştüğünü duyan Halep Atabeyi Nureddin Mahmud Zengi hızla hareket ederek şehri kısa zamanda geri almış ve Urfa Kontluğu'nun tekrar diriltilmesine fırsat vermemiştir (1146).
 

Benzer konular

Top