1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Üst Çene Kemiği

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 30 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Üst Çene Kemiği

  İskeletin yüz bölümünde mandibuladan sonraki en büyük alanı kaplayan ve çift olan bu kemik, göz çukuru, burun boşluğu ve ağız boşluğu gibi boşlukların meydana gelmesine yardım eder. Üst çene kemiğinin içinde sinus maxillaris denilen büyük bir boşluk vardır. Üst çene kemiğinde, tabanı burun boşluğuna bakan bir piramit şeklinde corpus maxillae denilen bir cisim vardır. Ayrıca kemiğin processus zygomaticus, processus frontalis, processus alveolaris ve processus palatinus denilen dört çıkıntısı, üst, ön, alt ve arka olmak üzere dört kenarı vardır.
  İşlevleri

  Tamamen hareketsiz bir kemiktir yani sturlar haricinde eklemi yoktur ve konumu itibari ile oldukça karmaşık bir kemiktir. Yüzün tam ortasında bulunur. Burun boşluğunu (apertura nasale) ve burun boşluğunda bulunan ve solunum sistemine ait olan conchaları taşır. Üst çene kemiği cismi (Corpus maxillae) sağında ve solunda, burun boşluğunun her iki yanında üst çene boşlukları (sinüs maxillaris) bulunur. Ayrıca maksilla, orbitanın (göz çukuru) alt duvarını (facies orbitalis) yapar.

  Üst çene kemiği, pars alveolaris maxillaris adlı parçasında üst dişleri taşır. Alveol kemik de denilen bu kısım, normal kemik yapısından biraz daha gözenekli olduğu için alveol (havalı) kemik adını almıştır. Maksillanın alt sınırı "sert damak" olarak bilinen ve ağız boşluğunun üst sınırını yapan palatumdur.
  Eklemleri

  Maksilla ayrıca göz yaşı kemiği (os lacrimale) , şakak kemiği (Os temporale), temel kemik (os sphenoidale), elmacık kemiği (os zygomaticum), burun kemiği (os nasale) , damak kemiği (os palatini) ,alın kemiği (os frontale), vomer , conchalar ve Etmoid kemik (os ethmoidale) ile de sturlarla bağlıdır.
   
Benzer Konular
 1. kelebek
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  2.038
 2. jeriko
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  786
 3. aslann
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  813
 4. ~meLek~
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  707
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.048
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş