1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Usun Koca Oğlu Seğrek

Konusu 'Mitoloji' forumundadır ve jeriko tarafından 24 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. jeriko

  jeriko Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  5.262
  Beğenileri:
  53
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  657
  Yer:
  Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
  Banka:
  749 ÇTL
  OĞUZ zamanında Usun Koca derler bir kişi var idi, ömründe iki oğlu var idi. Büyük oğlunun adı Eğrek idi. Cesur, deli, güzel yiğit idi. Bayındır Hanın sohbetine ne zaman istese getirdi. Beyler beyi olan Kazanın divanında buna hiç kapı baca yoklu. Beyleri çiğneyip Kazanın önünde otururdu.

  Kimseye iltifat eylemezdi. Meğer hanım gene bir gün beyleri çiğneyip oturunca. Ters Uzamış derlerdi Oğuzda bir yiğit var idi, der: Bre Usun Koca oğlu bu oturan beyler her biri oturduğu yeri kılıcı ile, ekmeği ile almıştır, bre sen baş mı kestin kan mı döktün, aç mı doyurdun, çıplak mı donattın dedi. Egrek der: Bre Ters Uzamış baş kesip kan dökmek hüner midir dedi. Der: Evet hünerdir ya! Ters Uzamışın sözü Egreğe tesir etti. Kalktı Kazan Beyden akın diledi. Akın verdi. İlan etti, akıncı toplandı. Üç yüz mızraklı yiğit bunun yanına cem oldu. Meyhanede beş gün yeme içme oldu.

  Ondan sonra Şirögüven kenarından Gökçe Denize kadar olan memleketleri yağmaladı. Sayısız ganimet alındı. Yolu Alınca Kalesine uğramıştı. Kara Tekür orada bir koru yaptırmıştı. Uçanlardan kaz, tavuk, yürüyenlerden geyik, tavşan bu avluya doldurup Oğuz yiğitlerine bunu tuzak yapmıştı. Usun Koca oğlunun yolu bu koruya uğradı. Korunun kapısını ufattılar. Yabanî geyik, kaz, tavuk kestiler, yediler içtiler. Atlarının eyerlerini aldılar, giyimlerini çıkardılar. Meğer Kara Tekürün casusu var idi, bunları gördü, gelip der: Bre Oğuzdan bir bölük atlı geldi, korunun kapısını ufattılar, atlarının eyerlerini alıp giyimlerini çıkardılar, bre ne duruyorsunuz dedi.

  Altı yüz kara elbiseli kafir bunların üzerine saldırdılar. Yiğitleri öldürdüler. Eğreği tuttular. Alınca Kalesinde zindana attılar. Kara kara dağlardan haber aştı, kanlı kanlı sulardan haber geçti, kudretli Oğuz ellerine haber vardı. Usun Kocanın ak otağı önünde feryat koptu. Kaza benzer kızı gelini ak çıkarıp kara giydi. Usun Koca oğul oğul diye akça yüzlü anası ile ağlaştılar sızlaştılar. Her kemikli gelişir, kaburgalı büyür. Meğer hanım, Usun Kocanın küçük oğlu Segrek iyi, cesur, alp, deli yiğit oldu.

  Bir gün yolu bir düğün derneğe uğradı. Kondular, yemek içmek ettiler. Segrek sarhoş oldu. Dışarı ayak yoluna çıktı. Gördü ki öksüz oğlan bir çocukla kavga ediyor. Bre noldunuz diye bir tokat birine, bir tokat birine vurdu. Eski dutun biti, öksüz oğlanın dili acı olur. Biri der: Bre bizim öksüzlüğümüz yetmez mi, bize niye vuruyorsun, hünerin var ise kardeşin Alınca Kalesinde esirdir, var onu kurtar dedi. Segrek dedi: Bre kardeşimin adı nedir?

  Dedi: Egrektir. şimdi Egreğe Segrek yakışır, kardeşim sağ imiş kaygılanmam, kardeşsiz Oğuzda durmam, karanlıklı gözümün aydını kardeş diye ağladı.

  İçeri sohbete girdi müsaade istedi, beyler hoşça kalın dedi. Atını çektiler bindi. Koşturdu anasının evine geldi. Alından indi anasının ağzını aradı. Segrek burada söylemiş, görelim hanım ne söylemiş:

  Der:

  Kalkıp ana yerimden doğruldum
  Yelesi kara cins atıma sıçrayıp bindim
  Çapraz yatan Ala Dağ eteğine vardım
  Kudretli Oğuz ellerinde düğün dernek varmış oraya vardım
  Yemek içmek arasında
  Ak boz atlı bir haberci geldi
  Çok zamanmış Egrek derler bir yiğit esirmiş
  Kadir Tanrı yol vermiş çıkıp gelmiş
  Büyük Küçük kalmadı o yiğide karşı gitti
  Ana ben de varayım mı ne dersin

  dedi. Anası burada söylemiş görelim hanım ne söylemiş :

  Der:

  Ağzın için öleyim oğul
  Dilin için öleyim oğul
  Karşı yatan kara dağın
  Yıkılmıştı yüceldi ahir
  Akıntılı güzel suyun
  Çekilmişti çağladı ahir
  Koca ağaçta dal budağın
  Kurumuştu filizlenip yeşerdi ahir
  Kudretli Oğuz beyleri izine varsa sen var
  O yiğide yetiştiğinde
  Ak boz atın üzerindin yere in
  El bağlayıp o yiğide selam ver
  Elini öpüp boynunu kucakla
  Kara dağımın yükseği kardeş de
  Ne duruyorsun oğul hoştur

  dedi. Oğlan anasına söylemiş, görelim ne söylemiş:

  Der:

  Ana ağzın kurusun
  Ana dilin çürüsün
  Benim de kardeşim varmış kaygılansam olmaz
  Kardeşsiz Oğuzda dursam olmaz
  Ana hakkı Tanrı hakkı olmasaydı
  Kara çelik öz kılıcımı çekeydim
  Birdenbire güzel başını keseydim
  Alca kanını yer yüzüne dökeydim
  Ana zalim ana

  dedi. Babası der: Yanlış haberdir oğul, kaçan giden senin ağabeyin değil, başkasıdır, ak sakallı ben babanı ağlatma, ihtiyarcık olmuş ananı sızlatma dedi. Oğlan burada söylemiş :

  Der:

  Üç yüz altmış altı alp ava binse
  Kanlı geyik üzerine kavga kopsa
  Kardeşli yiğitler kalkar kopar olur
  Kardeşsiz zavallı yiğit ensesine yumruk dokunsa
  Ağlayarak dört yanına bakar olur
  Ela gözden acı yaşını döker olur
  Ela gözlü oğlunuzu görünceye kadar
  Bey baba hatun ana esen kalın

  dedi. Baba ana yanlış haberdir, gitme oğul dediler. Oğlan der: Beni yolumdan ayırmayın, ağabeyimin tutulduğu kaleye varmayınca, ağabeyimin ölüsünü dirisini bilmeyince, öldü ise kanını almayınca Oğuz eline gelmem yok dedi.

  Baba ana ağlaşıp Kazana adam gönderdiler. Oğlan kardeşini andı gider, bize ne öğüt verirsin dediler. Kazan der: Ayağına at kösteğini vurun dedi. Yavuklusu vardı, acele düğün dernek ettiler. Attan aygır, deveden erkek deve, koyundan koç kestirdiler.

  Oğlanı gelin odasına koydular. Kız île ikisi bir döşeğe çıktılar. Oğlan kılıcını çıkardı kız ile kendi arasına koydu. Kız der: Kılıcını gider yiğit, murat ver murat al, sarılalım dedi. Oğlan der: Bre kavat kızı, ben kılıcıma doğranayım, okuma sancılayım, oğlum doğmasın, doğarsa on yaşına varmasın, ağabeyimin yüzünü görmeyince, ölmüş ise kanını almayınca bu gelin odasına girersem dedi.

  Ayağa kalktı. Tavladan bir koç at çıkardı eyerledi. Giyimini giydi. Diz bağı, kol bağı bağladı. Der: Kız sen beni bir yıl bekle, bir yılda gelmezsem iki yıl bekle, iki yılda gelmezsem üç yıl bekle, gelmezsem o vakit benim öldüğümü bilesin, aygır atımı boğazlayıp aşımı ver, gözün kimi tutarsa, gönlün kimi severse ona var dedi. Kız burada söylemiş, görelim hanım ne söylemiş:

  Der:

  Yiğidim ben seni bir yıl bekleyeyim
  Bir yılda gelmezsen iki yıl bekleyeyim
  İki yılda gelmezsen üç dört yıl bekleyeyim
  Dört yılda gelmezsen beş yıl altı yıl bekleyeyim
  Altı yol ayrımına çadır dikeyim
  Gelenden gidenden haber sorayım
  Hayır haber getirene at elbise vereyim
  Kaftanlar giydireyim
  Şer haber getirenin başını keseyim
  Erkek sineği üzerime kondurmayayım
  Murat ver murat al öyle git yiğidim

  dedi. Oğlan der: kavat kızı ağabeyimin başına and içmişim, dönmem yok dedi.

  Kız der: Ayağı uğursuz gelin diyeceklerine hayasız gelin desinler, kayın babama, kayınanama söyleyeyim dedi. Söylemiş :

  Babamdan daha iyi kayın baba
  Anamdan daha iyi kayın ana
  Develerinin erkeği ürktü gider
  Deveciler önünü kesti döndüremez
  Kara koç aygırın ürktü gider
  At çobanları önünü kesti döndüremez
  Ağıllarının koçları ürktü gider
  Çoban önünü kesti döndüremez
  Ela gözlü oğlun kardeşini andı gider
  Akça yüzlü gelinin döndüremez
  Size malum olsun

  dedi. Baba ana ah ettiler. Yerlerinden kalktılar oğul gitme diyerek, gördüler çare olmadı. Elbette o ağabeyimin tutulduğu kaleye varmayınca edemem dedi. Babası anası sür oğul, uğurun açık olsun, sağ esen varıp gelesin geleceğin var ise dediler.   
 2. jeriko

  jeriko Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  5.262
  Beğenileri:
  53
  Ödül Puanları:
  4.480
  Meslek:
  657
  Yer:
  Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
  Banka:
  749 ÇTL
  Babasının anasının elini öptü, kara koç atına sıçrayıp bindi. Geceyi gündüze kattı, at sürdü. Üç gün geceli gündüzlü at koşturdu. Dereşamın kenarından geçti. O kardeşinin tutulduğu koruya geldi. Gördü kî at çobanı kafirler kısrak güdüyorlar. Kılıç çekip altı kafir tepeledi. Davul çalıp kısrakları ürküttü getirip o koruya soktu. Geceyi gündüze katmış, üç gün geceli gündüzlü at koşturmuş yiğit, karanlıklı gözlerini uyku bürümüş yiğit atının yularını bileğine bağladı, yattı uyudu. Meğer kafirin casusu var idi.

  Gelip Teküre der: Oğuzdan bir deli yiğit geldi, at çobanlarını öldürdü, kısrakları ürküttü getirip koruya soktu. Tekür der: Silahlı altmış adam seçin, varsınlar, tutup getirsinler dedi. Altmış silahlı adam seçtiler. Vardılar ansızın altmış demir giyimli kafir oğlanın üzerine geldiler. Giyim hışırtısından, at kıpırdamasından. Meğer yiğit aygır binerdi. Hanım at kulağı tetikte olur, çökerek oğlanı uyandırdı. Oğlan gördü ki bir alay atlı geliyor. Sıçradı Adı güzel Muhammede salavat getirdi. Atına bindi, kara elbiseli kafire kılıç vurdu, bastı kaleye tıktı. Yine uykusunu yenemeyip yerine varıp yattı uyudu. Gene atının yularını bileğine geçirdi. Kafirler, sağ olanları, kaçarak Teküre geldiler.

  Tekür der: Tu yüz kerre : Altmış kişi bir oğlanı tutamadınız dedi. Bu sefer yüz kafir oğlanın üzerine geldiler. Aygır yine oğlanı uyandırdı. Gördü kafirler saf bağlamış geliyorlar. Oğlan kalktı atına bindi. Adı güzel Muhammede salavat getirdi, kafire kılıç çaldı, bastı kaleye tıktı. Atını döndürdü, gene konaklama yerine geldi. Uykusunu yenemedi, tekrar yattı uyudu. Atının yularını yine bileğine geçirdi. Bu sefer at oğlanın bileğinden boşandı kaçtı, Kafirler yine Teküre geldiler. Tekür der: Bu defa üç yüz varın dedi.

  Kafirler der: Varmayız, kökümüzü keser, hepîmizi öldürür dediler. Tekür der: Ya nasıl eylemek gerek, varın o esir yiğidi çıkarın getirin, tekmeleyenin karnını boynuzlayan yırtar, at verin giyini verin dedi. Geldiler Egreğe dediler: Yiğit sana Tekür himmet eyledi, surda bir deli yiğit yolcunun yola gidenin, çobanın çoluğun ekmeğini alıyor, tut o deliyi oldur, seni bırakı verelim var git dediler. Pekala dedi. Egreği zindandan çıkardılar. Saçını sakalını tıraş ettiler. Bir at, bir kılıç verdiler. Üç yüz kafiri ona arkadaşlığa verdiler. Oğlanın üzerine geldiler. Üç yüz kafir açıkta durdular.

  Egrek der: Gelin varalım dedi, tutalım.

  Kafirler der: Tekürden buyruk sana oldu, sen var dediler.

  Egrek der: İşte uyuyor, gelin varalım dedi. Kafirler der: Ay ne uyumak, koltuğunun altından bakar, kalkar bize geniş ovayı dar gösterir dediler. Der: Şimdi ben varayım, elini ayağını bağlayayım, sonra siz gelirsiniz dedi. Sıçradı kafirler arasından çıktı. At şurup bu yiğidin üzerine geldi. Atından indi, yularını bir daha iliştirdi. Baktı gördü ki ayın on dördüne benzer bir güzel ela gözlü genç yiğit boncuk boncuk terlemiş uyuyor, gelenden gidenden haberi yok. Dolandı başı ucuna geldi.

  Gördü ki belinde kopuzu var. Çıkarıp eline aldı söylemiş, görelim hanım ne söylemiş:

  Der:

  Kalkıp yerinden doğrulan yiğit
  Yelesi kara cins atına sıçrayıp binen
  Arku Beli Ala Dağdan geceleyin aşan
  Akıntılı güzel suyu delip geçen
  Gurbete gelen yatar mı olur
  Benim gibi pazusundan ak ellerini bağlatarak
  Domuz damında yatar mı olur
  Ak sakallı babasını ak bürçekli anasını
  Ağlatarak sızlatır mı olur
  Niye yatırıyorsun yiğit
  Gafil olma güzel başını kaldır yiğit
  Ela gözünü aç yiğit
  Kadirin verdiği tatlı canını uyku bürümüş yiğit
  Pazusundan kollarını bağlatma
  Ak sakallı babanı ihtiyarcık ananı ağlatma
  Ne yiğitsin kudretli Oğuz dinden gelen yiğit
  Yaradan hakkı için kalkı ver
  Dört yanını kafir sardı belli bil

  dedi. Oğlan sıçradı kalktı. Kılıcının sapına yapıştı ki bunu vursun. Gördü ki elinde kopuz var. Der: Bre kafir Dedem Korkut kopuzu hürmetine çalmadım dedî, eğer elinde kopuz olmasaydı ağabeyimin başı için seni iki parça kılardım dedi. Çekti kopuzu elinden aldı. Oğlan burada söylemiş, görelim hanım ne söylemiş :

  Sabah erken yerimden kalktığım kardeş için
  Ak boz atlar yormuşum kardeş için
  Kalenizde esir var mıdır kafir söyle bana
  Kara başım kurban olsun kafir sana

  dedi. Büyük kardeşi Egrek burada söylemiş, görelim hanım ne söylemiş :

  Ağzın için öleyim kardeş
  Dilin için öleyim kardeş
  Memleketini doğum yerini sorar olsam neresidir
  Karanlık gece içinde, yolu kaybetsen ümidin nedir
  Büyük sancak tutan hanınız kim
  Kavga günü önden at tepen alpınız kim
  Yiğit senin baban kim
  Alp erin erden adım saklaması ayıp olur
  Adın nedir yiğit

  dedi. Bir daha söylemiş, der:

  Develerimi güdünce devecim misin
  Kara koçumu güdünce at çobanım mısın
  Ağıllarımı güdünce çobanım mısın
  Kulağımda çınlayan naibim misin
  Beşikte koyup gittiğim kardeşçiğim misin
  Yiğit söyle bana
  Kara başım kurban olsun bugün sana

  dedi. Segrek burada büyük kardeşine söyledi, der:

  Karanlık gece içinde yolu kaybetsem ümidim
  Büyük sancak tutan hanımız Bayındır Han
  Savaş günü önden at tepen alpımız Salur Kazan
  Babamın adını sorarsan Uşun Koca
  Benim adımı sorar olsan Şegrek
  Kardeşim var imiş adı Egrek

  dedi. Bir daha söyledi, der:

  Develerini güdünce devecinim
  Kara koçunu güdünce at çobanınım
  Beşikte koyup gittiğin kardeşinim

  dedi. Büyük kardeşi Egrek burada söylemiş, görelim hanım nasıl söylemiş:

  Der:

  Ağzın için öleyim kardeş
  Dilin için öleyim kardeş
  Er mi oldun yiğit mi oldun kardeş
  Gurbete kardeşini aramağa sen mi geldin kardeş

  dedi. İki kardeş kucaklaşa kucaklaşa görüştüler. Egrek küçük kardeşinin boynunu öptü. Segrek de ağabeyisinin elini öptü. Karşı yakadan kafirler bakışıyorlar. Derler: Güreştiler galiba, belki bizimki yener dediler. Gördüler ki kucaklaştılar, görüştüler, cins atlara biniştiler. Kara elbiseli kafire at sürdüler, kılıç yürüttüler. Kafiri bastılar öldürdüler, kaleye döktüler. Gelip yine o koruya girdiler kısrakları dışarı çıkardılar. Davul çalıp kısrakları önlerine kattılar. Dereşam suyunu at tepip geçtiler.

  Geceyi gündüze kattılar, Oğuzun hudut boyuna yetiştiler. Kanlı kafir elinden kardeşçiğini çekip aldı. Ak sakallı babasına müjdeci gönderde babam bana karşı gelsin dedi. Uşun Kocaya haberci geldi. Müjde, gözün aydın, oğulların ikisi beraber sağ esen geldi dediler. Koca işitip şad oldu. Gümbür gümbür davullar çalındı. Altın tunç borular öttürüldü. O gün alaca büyük otağlar dikildi. Artan aygır, deveden erkek deve, koyundan koç kesildi. Koca Bey oğullarına karşı geldi. Attan indi, oğlanları ile kucaklaşa kucaklaşa görüştü. İyi misiniz, esen misiniz oğullar dedi. Gölgeliği altınlıca odasına geldiler. Eğlence, yemek içmek oldu. Büyük oğlana da güzel gelin getirdi. İki kardeş birbirine sağdıç oldular. Gelin odalarına koşturup indiler, murada maksuda eriştiler.

  Dedem Korkut gelip destan söyledi, deyiş dedi. Evvel ahir uzun yaşın ucu ölüm. Ölüm vakti geldiğinde arı imandan ayırmasın. Günahınızı Muhammet Mustafanın yüzü suyuna bağışlasın. Amin diyenler Tanrının yüzünü görsün hanım hey!


  Kaynak:[Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
   
Benzer Konular
 1. jeriko
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.055
 2. jeriko
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.430
 3. jeriko
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.530
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.482
 5. İLkİm*
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  498
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş