Utanç Yasası İçin İptal Başvurusu Yapıldı

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,728
Beğeniler
5,007
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Fransa'da 1915 olaylarına ilişkin asılsız Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasaya itiraz edildi. Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuruya meclisten 65, senatodan 77 üye imza verdi.
Yasanın iptali için milletvekili ve senatörler arasında imza toplanmasına öncülük eden Senatör Jacques Mezard, bundan sonraki süreçte mahkemenin kararının beklenmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu da düzenlediği basın toplantısında, gelinen noktanın önemine işaret etti.
Burcuoğlu şunları kaydetti:
"Anayasa konseyinin bu itirazları karara bağlamak için 30 gün süresi var. Bir başka ihtimal de hükümetin istemesi halinde anayasa konseyinin kararını 8 gün içinde alması gerektiği, bu yola başvururlar mı kestiremiyorum. Yani biz bu aşamada beklenen, umduğuz, temenni ettiğimiz noktaya ulaştık. Destek ve yardımda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."
Fransa'daki radikal Ermeni diasporasına üye bazı kişilerin Senatörleri etki altına almak için yoğun çaba sarfettiğini kaydeden Tahsin Burcuoğlu, bazı Senatörlerin kendilerini tehdit eden Ermeniler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
Yasanın anayasada bulunan ifade özgürlüğüyle ilgili ilkelere ters düşmesi nedeniyle mahkemece iptal edilmesi bekleniyor.
Sarkozy Rahatsız
Nicolas Sarkozy ise iptal başvurusundan duyduğu rahatsızlığı 'bu girişim bana hizmet etmedi' ifadesi ile dile getirdi.

Kaynak:trthaber
 

Benzer konular

Top