Utandıran Anket Sonucu

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#1
Liselerde yapılan araştırma utandıran bir tabloyu ortaya koydu.


Antalya'da TÜBİTAK için 4 lisede 289 öğrenciyle yapılan bir araştırma, öğrencilerin Türk ve dünya tarihine damga vurmuş kişileri çok fazla tanımadığını ortaya çıkardı.

Fotoğrafları gösterilen 12 Eylül darbesinin lideri ve 7'nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i ‘Tanımıyorum’ diyen erkek öğrencilerin oranı yüzde 69, kızların yüzde 88 çıktı. İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'u da erkek ve kız öğrencilerin yarısından fazlası tanımadı. Küba'da devrime imza atan Che Guevara, Sultan Vahdettin ve Karl Marx'tan daha çok tanınırken, ‘50 Cent’ adı ile popüler olan ABD'li rap müzik sanatçısı Curtis James Jackson, tanınırlıkta ünlü piyanist Fahir Atakoğlu, Ayhan Işık, Müşfik Kenter, Ayşe Kulin ve Orhan Pamuk'un toplamını geçti.

Antalya Anadolu Lisesi 11'inci sınıf öğrencileri Mustafa Kürşat Sert ve Meysa Baykal tarafından felsefe öğretmeni Seda Ünal gözetiminde geçen Ocak ve Şubat aylarında TÜBİTAK için hazırlanan bir araştırmanın sonuçları, anketi yapanları da şaşırttı. Sonuç raporunda, ‘Çalışmamız boyunca bilimin nesnellik ilkesine uygun davrandık. Ancak çalışmamızın sonucunda ortaya çıkan, yakın tarihimizdeki önemli kişiliklerin ve sanatçıların tanınmayışı bizi şaşırtan bir durumdu” denildi.

ANKETİ YAPANLAR DA ŞAŞIRDI

Antalya'da dört farklı ortaöğrenim kurumunda eğitimlerine devam eden 289 öğrenciyle yapılan araştırmada, deneklere tarihi ve siyasi kişiler, sanatçı ve düşünürler ile tarihi yerlerin fotoğrafları gösterildi, ‘Tanıyorum’, ‘Tanımıyorum’ şıklarını işaretlemeleri istendi. Dünya ve Türkiye siyasi tarihine bir dönem damgalarını vuran Sultan Vahdettin, Enver Paşa, Ernesto Che Guevara, Kenan Evren ve Karl Marx içerisinden en bilindik kişi Che Guevara çıktı. Che ankete katılan erkeklerin yüzde 75'i, kızların da yüzde 66'sı tarafından tanınırken, Türkiye'nin yakın siyasi tarihine damgasını vuran Kenan Evren'i ise erkeklerin yüzde 69'u, kızların ise yüzde 88'i tanımadı. 1980 darbesinden 10- 11 yıl sonra doğan ve bugün lise eğitimi alan öğrencilerin yarısından fazlasının Kenan Evren'i fotoğrafından tanımaması, anketörleri en çok şaşırtan durum oldu.

KENDİMİZE YABANCIYIZ

‘Küreselleşme, ortaöğretim gençliğini kendi kültüründen uzaklaştırarak toplumsal kimliğine yabancılaştırmaktadır’ hipoteziyle ortaya atılan araştırmada, kendi sanatçılarımızı tanımadığımız ortaya çıktı. Oynadığı 200'e yakın filmle Türk Sinema tarihine ‘Taçsız Kral’ olarak geçen ve 1950'li yılların sonunda şansını Hollywood'da deneyen Ayhan Işık, ankete katılan erkeklerin yüzde 22'si, kızların ise yüzde 27'si tarafından tanındı. Buna karşılık, Hollywood starı Angelina Jolie'nin ise ankete katılan her 100 kişiden 80'i tarafından tanındığı saptandı. Nobel Edebiyat ödülü alan yazar Orhan Pamuk ise ankete katılanların ancak yüzde 47'si tarafından tanındı.

FAHİR ATAKOĞLU'NU TANIYAN YOK

Araştırmaya denek olarak katılan öğrencilerin tamamına yakınının Antalya merkeze 70 kilometre uzaklıktaki Side'de bulunan Apollon Tapınağı'nı bilmedikleri ortaya çıktı. İtalya'nın simgesi olan Pizza Kulesi ise erkeklerin yüzde 61'i, kızların ise yüzde 45'i tarafından tanındı. Besteleriyle birçok müzik ödülü alan ünlü piyanist Fahir Atakoğlu’nu hemen hemen hiç kimse tanımazken, son yıllarda dünyayı saran ‘Rap’ müziğinin Amerikalı temsilcisi 50 Cent’i ankete katılanların çok büyük bir kısmının tanıdığı belirlendi. 50 Cent’i tanıyan erkeklerin oranı 92, kızların ise 82'i çıktı.​
 
Katılım
16 Ksm 2008
Mesajlar
4,490
Beğeniler
38
Şehir
B!L€C€G!M
#3
Ayhan Işık, ankete katılan erkeklerin yüzde 22'si, kızların ise yüzde 27'si tarafından tanındı. Buna karşılık, Hollywood starı Angelina Jolie'nin ise ankete katılan her 100 kişiden 80'i tarafından tanındığı saptandı.

Bıraksınlar liseyi. Ne diye okuyorlar ki?
Böyle de cehalet olmaz. Şu anket ortaöğretimde yapılsa hadi neyse derdim ama lise de bu sonuçlar çok acı.
 
Katılım
24 Ksm 2008
Mesajlar
996
Beğeniler
9
Yaş
30
Şehir
eL-MaHSuRa...!!
#4
Bu anketi Üniversitede Yapın..Aynı Sonuç Çıkmassa Bende Bişi BiLmiyom..:D
Şaka Bi tarafa ÜniversiteLerimizde de Sonuç Farklı Değil...
Misal Org.İlker Başbuğ u Parti Lideri Sanıp Oyumu Vermiycem Diyen Üniversiteliler Gördük..!!
 
Katılım
16 Ksm 2008
Mesajlar
4,490
Beğeniler
38
Şehir
B!L€C€G!M
#5
Katılıyorum :)
Ahmet Necdet Sezer için ben o adamın partisine oy vermem diyen kişi bir önümde oturan kızdı :D Şahidim buna :D
Haklısın belki %5-10 arası bir oynama çıkar ama büyük fark olmaz
 
Katılım
24 Ksm 2008
Mesajlar
996
Beğeniler
9
Yaş
30
Şehir
eL-MaHSuRa...!!
#6
Peki Bunu Suçlusu Kim..??
Tv yi İcad Eden John Logie Baird mı..?
Ya da Cep Telefonunu bulan Martin Cooper mi..?
Kim bilir..Ama bir gerçek var ki..O da Durumumuz Hiç İyi Değil...!!
 

cR0spéR

Katılımcı
Katılım
10 Nsn 2009
Mesajlar
184
Beğeniler
2
Yaş
27
#7
Peki Bunu Suçlusu Kim..??
Tv yi İcad Eden John Logie Baird mı..?
Ya da Cep Telefonunu bulan Martin Cooper mi..?
Kim bilir..Ama bir gerçek var ki..O da Durumumuz Hiç İyi Değil...!!
GeRcekDen sÖyLediklerinde cok haklısın ama ne yazıkki durum bundan ibaret
bencede Okumasınlar Lise Falan
 
Katılım
26 Mys 2008
Mesajlar
456
Beğeniler
19
Şehir
Ülkemin her karışı
#8
Arkadaşlar, okumasınlar lise falan diyorsunuz da öz eleştiri yapalım çözümü nasıl olur desek daha doğru olmaz mı?

İlköğretim II. kademede çalışıyorum yani sizin deyimizle orta okul (eskide kaldı bu kavram)
Öğrencilere sosyal bilgileri anlatırken hocam olmuş bitmiş işi neden işleyip duruyoruz diyebilenler var.Ama 50 Cent,Eminem,Hadise ... konuları açılınca ağızları bir karış açık kalıyorlar.
Sebep mi? Bence biraz evdeki ortam,biraz arkadaşlara yaranma beğenilme arzusu,biraz da Türk milletindeki aşağılık kompleksi.Dünya bizdeki genç nesli hayretle karşılıyor.Bu kadar kimliksiz,kişiliksiz,taklitçi nasıl olabiliyorlar,bunu nasıl başarıyorlar diye.
Aileler akşamdan evde komşunun nesi var nesi yok tartışmaktansa,ya da onun eteği,bunun bacağı sohbetleri yapmaktansa birazcık kültürel - güncel konulardan bahsetseler bu çocuklar bu kadar duyarsız ve bilinçsiz kalmazlar.Annelere babalara sorun bakalım tanıyacaklar mı F.Atakoğlu'nu? ( Ayhan Işık'ı tanıyan çıkar)

Ayrıca eğitim-öğretim politikamızın hedefsizliği de bu işe tuz biber ekiyor.Öğrenci çok sıfır durumda ise diyorlar ki "adını yazabileni geçir.Üst sınıfta öğrenir" Liselerde yani bu günkü deyimle Ortaöğretim kurumlarında hecelemeyi bile bilmeyen öğrenciler dolu.

Pek çok lisede öğretmen arkadaşlar normal programlarını işleyemiyorlar.Özürlülere ders anlatır gibi geçiyor günler. Çünkü "adını yazanı geçir,öğrenciyi görevlendirip zorlama,psikolojisi bozulur,elimizdeki her imkanı çocuklarımıza fazlasıyla sunalım,biz çok çektik,çocuklarımız çekmesin" anlayışı ile çocukları düşündüğünü sananlar başı boş,hedefsiz,kültürsüz, kişiliksiz,fikri bile olmayan bir nesil yetiştirilmesine ortam hazırladılar.
" Her öğrencinin iyi olduğu bir zeka alanı mutlaka vardır" diyorlar. Evet var ve malesef bizim zekalarımız çok iyi olmasına rağmen hedefsizlikten dolayı anlamsız limanlarda dolaşıyor.
Biraz idealist yaklaşanlara da " bırak kardeşim yaaa,ülkeyi sen mi kurtaracaksın?" diyen bir grubumuzu da unutmamak lazım bu kültür sofrasında.
 

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Ksm 2008
Mesajlar
5,523
Beğeniler
57
Şehir
Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
#9
Hocam durumu o kadar iyi özetlemişsiniz ki.Bunun üstüne ne söylense boş.Bu kültür yozlaşmasının ilk durağı bencede aile.Daha sonra böyle ailelerden yetişen yöneticiler.
En kötüsüde bırak kardeşim bu ülkeyi sen mi kurtaracaksıncılar.Ama Atamızın çok güzel bir lafı var."ÜLKESİNİ EN ÇOK SEVEN İŞİNİ EN İYİ YAPANDIR"
 

Benzer konular

Top