Uygarlığın Gelişmesinde Sanat mı, Bilim mi Önemlidir?

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,087
Beğeniler
8,001
Şehir
izmir :)
#1
elbette sanat... Normatif toplumun anlayışlarını yıkabilmek için, sanata, sanatçıya ihtiyacımız vardır. Çünkü sanat, yüzeyselliği değil, içselleştirilmeyi ister ve hak eder.
Ve hayat, gerçek 'yaşamak' sanatta gizlidir bence.


Bu konuda sizlerin görüşleri nedir?
 

alemdar

Öyle bir geçer zaman ki!
V.I.P
Katılım
27 Hzr 2010
Mesajlar
8,893
Beğeniler
3,229
Şehir
ATAMIZIN ŞEHRİNDEN
#4
Önce bilim sonra sanat... Her ikisi de lazım elbet... E tabi bir de bireyin ne anladığına nasıl yönlendiğiyle alakalı...
 

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Katılım
8 Arl 2012
Mesajlar
6,101
Beğeniler
4,717
#5
Charles Darwin diyor ki; “Bilim ve sanat bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur. Tavuk toplum, önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz!”

İkisi de önemli, bizim ilgimiz birinden yana daha fazla olabilir ama genele yaydığımızda hangisini seçsek diğer yanımız eksik kalır..
 

felsefe_mi

...!...
Özel üye
Katılım
14 Ksm 2011
Mesajlar
6,061
Beğeniler
426
#6
Uygarlık içinde bilimi, sanatı, teknolojiyi barındırır zaten. Birbiriyle ilişkilidir ayırmak zor ama bende sanat diyorum
Medenileşmenin veya uygarlaşmanın her ne derseniz... olduğu yerde mutlaka özgür düşünme vardır. İnsanların özgürce fikrini söylediği noktalarda da sanat başlar. Mesela bir tiyatroyla veya sinema filmiyle toplumsal bir sorunu işleyebilirsiniz. Bir mesaj verirsiniz... Ama bilimler mesaj değil, gerçekleri verir bizlere... Dolayısıyla sanat daha ağır basıyor ama bilim ve bilimsel araştırmalar da uygarlaşma da önemli bir adım...
 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,718
Beğeniler
8,981
Takım
GALATASARAY
#7
İkisi paralel olduğunda sorunsuz bir gelişme olur. İkisinden biri sekteye uğradığında robotlaşan insani düşünceden uzaklaşan insanlar ya da teknolojiye yenik düşen bir milletle karşılaşmak olası.
 

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,651
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#8
bende anket sandım :D

sanat olmazsa bilim,bilim olmazsa sanat olmaz ...bugün ülkemizde bilimin önde olması,sanatın geride kalmasının sıkıntılarını yaşıyoruz,ikisi de eşit oranda var olmalılar .
 

kAşİf

Düşünmek lazım..
Özel üye
Katılım
15 Eyl 2014
Mesajlar
5,552
Beğeniler
6,547
#9
herkes sanatçı yada herkes bilim insanı olamaz,burada toplumu oluşturan bir çok önemli etkenden sadece ikisi konu alınmış,her ikisi de bir bütünün çok değerli iki parçasıdır,sadece doğru yaklaşım ve uygun ortam oluşturulup birbirinden doğru anlamda faydalanmalarını sağlamak insanlığın geleceği ve geçmişi için önemlidir..
 

Benzer konular

Top